Trzy koperty

Okładka książki Trzy koperty Nir Hezroni
Okładka książki Trzy koperty
Nir Hezroni Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Agent 10483 (tom 1) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Agent 10483 (tom 1)
Leszek Kwiatkowski
Leszek Kwiatkowski

Ok,fajnie było.

Ok,fajnie było.

Idealna fabuła na film, dobry pomysł na zwrot akcji, wciągająca historia.
Dobre czytadło.

Idealna fabuła na film, dobry pomysł na zwrot akcji, wciągająca historia.
Dobre czytadło.

Monologi psychopaty to czytanie z gęsią skórką. Nieprzewidywalna, zawiła akcja, Warto.

Książka typu slalom-gigant. Akcja nie tylko pędzi, a czytelnik przyswaja kolejne strony z coraz większym napięciem. Do tego co i rusz znienacka jakiś obrót zdarzeń całkowicie zaskakuje i akcja nagle zakręca w zupełnie niespodziewanym kierunku.
Genialne. Trzyma w napięciu. Do tego nieźle napisane, choć zdarzyło się kilka potknięć językowych (autora lub tłumacza). Tak czy inaczej, efekt wow jak się patrzy!

Czyta się jakbyś oglądał film z węgierskim podkładem , gdzie dodatkowo napisy rozjeżdżają się z tym co bohaterowie mówią. Jak to mówią na Księżycu: zupełnie bez atmosfery. Jako bonus: drętwe i napuszone gadki. Miał być John Le Carre, a wyszedł serial Ranczo.
W skali 1-5: 1, daj sobie spokój, w tym klimacie są lepsze.

W skali 1-5: 1, daj sobie spokój, w tym klimacie są lepsze.

Bardzo wciągający thriller ilustrujący techniki stosowane przez ofensywne agencje wywiadowcze. Autor pokazuje pożądaną mentalność rekrutowanych pracowników oraz sposoby wpływania na podejmowane przez nich decyzje w trakcie wykonywania zadań. A do tego to wszystko ubrane w wartką, trzymająca w napięciu akcję. Bardzo miła rozrywka!

Opowieść o życiu i akcjach agenta wywiadu 10483, a tak naprawdę terrorysty na państwowym etacie. To człowiek wybitnie inteligentny, wspaniale planujący i wykonujący skomplikowane operacje wywiadowcze czy terrorystyczne, z drugiej strony całkowicie amoralny samotnik, bardziej robot niż istota ludzka. Mamy jeszcze średnio interesujący wątek futurystyczny. Dosyć ciekawe, ale nie porywa.

Książka Hezroniego opowiada o agencie 10483, pracowniku izraelskich służb wywiadowczych, prawdopodobnie Mosadu. Duża część książki to wspomnienia agenta 10483 z jego życia i operacji za granicą. Facet jest niezwykle kreatywny, na przykład jego pomysł jak naprawić aparat podsłuchowy w lampie w sali konferencyjnej ambasady Iranu w Zurychu to mistrzostwo świata, W książce jest więcej takich opisów bezbłędnie przeprowadzonych akcji, bardzo dokładnie przedstawionych, ze wszystkimi szczegółami technicznymi. Przypomina to mi trochę 'Dzień Szakala' Forsythe'a, gdzie jest podobne zafascynowanie planowaniem operacji terrorystycznych.

Z drugiej strony we wspomnieniach agenta 10483 nie ma mowy o żadnych uczuciach, wrażeniach, wątpliwościach, to suchy zapis czynności. Jak mówi analityczka z organizacji: „jest paranoikiem, socjopatą i ma zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, ale nie jest głupi. W gruncie rzeczy jest wręcz geniuszem, na swój nieszablonowy sposób.” Poza tym facet nie ma żadnych wątpliwości moralnych, aby zlikwidować jednego człowieka, jest gotów przy okazji zabić tysiące niewinnych ludzi. I jeszcze, jest zupełnie sam, bez przyjaciół, a nawet znajomych, zupełnie mu to nie przeszkadza. Więc przypomina nie człowieka, ale bardziej robota, bezwzględną, niezwykle inteligentną maszynę do zabijania, niepopełniającą żadnych błędów, na szczęście tacy ludzie w przyrodzie nie występują, jeszcze...

Od pewnego momentu agent 10483 staje się tak niebezpieczny, że jego organizacja postanawia go wyeliminować, oczywiście to się nie udaje i nasz bohater staje do całkiem udanej samotnej walki z organizacją. Brzmi to deczko nierealnie, bo co jak co, ale Mosad jest jedną z najlepszych agencji wywiadowczych na świecie i samotny wilk nie ma raczej z nią szans.

Trochę z boku jest w książce wątek futurystyczny, chodzi o programowanie ludzkiego mózgu, uczynienie z ludzi sterowalnych robotów, moim zdaniem ów wątek słaby jest i trochę niepotrzebny.

W sumie książka robi nieco dziwne wrażenie, jest jakaś nierealna, na pół fantastyczna, przede wszystkim ze względu na osobę głównego bohatera.

Dobrze mi się słuchało audiobooka w wykonaniu Marka Bukowskiego.

Świetna książka, brutalna, logiczna, dobrze przemyślana. Cały czas coś się dzieje, zero nudy. Jedynie narracja momentami jest zbyt zamotana, ciężko się połapać o kim i kiedy aktualnie czytamy.

Creepy! Scena w piwnicy śniła mi się po nocach.
Ale serio: książka baaardzo wciągająca, szybka akcja, ciągłe poczucie zagrożenia... Główny bohater jest psychopatą -to niesamowite uczucie siedzieć w jego głowie!
Polecam gorąco wszystkim miłośnikom thrillerów i kryminałów!

Creepy! Scena w piwnicy śniła mi się po nocach.
Polecam gorąco wszystkim miłośnikom thrillerów i kryminałów!

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie fakt, że jest ona napisana przez byłego agenta Mosadu. Założyłam, że skoro tematyka jest autorowi znana z autopsji to książka będzie ciekawa. I była! Jakże mnie ona wciągnęła. Pochłonęłam ją w trakcie dwóch trzygodzinnych podróży. Bardo chętnie przeczytam kontynuacje.

• !!!Audiobooki

Nir Hezroni Trzy koperty Zobacz więcej