Powiększenie

Okładka książki Powiększenie Andrew Mayne Patronat LC
Okładka książki Powiększenie
Andrew Mayne Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Theo Cray (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2019-04-03
Jacek Żuławnik
Jacek Żuławnik

Oficjalne recenzje i

Theo Cray znów rusza na polowanie

Link do recenzji

587 15 62

Czyta się to w dalszym ciągu (po pierwszym tomie z cyklu) świetnie, ale gdzieś zaginęła oryginalność, zaginął swoisty urok profesora. Ze swego rodzaju amatora Cray przeistoczył się w maszynę do wykrywania seryjnych morderców, która nie dość, że każdy jej pomysł jest trafny to jeszcze ma możliwość korzystania z baz bardziej i mniej legalnych baz danych, tajnych i ogólnie dostępnych. Aplikacja, której jest twórcą wyszukuje za niego kolejne tropy, którymi on podąża. Po krótkim kursie (pierwszy tom) stał się też specjalistą od radzenia sobie z zawodowymi zabijakami ponieważ nigdy, ale to nigdy nie rozstaje się z kluczykami do kajdanek. Jakoś łatwo przyszło powiązanie specyficznego środowiska ludzi z seryjnym mordercą i trochę to wygląda tak, jakby Autor "wpisał" go w pewną grupę ludzi, którą chce opisać. Zabrakło mi też klamry w postaci chociaż krótkiego spotkania z człowiekiem, od którego cała ta akcja się zaczęła tak, jakby od pewnego momentu ludzie z początkowych stron opowieści przestali być po prostu potrzebni. Ale mimo pewnych słabości fabuły lektura szybko wciąga, dobrze poczytać przed snem...

Książka dobra, ale trochę zbyt wtórna w stosunku do poprzedniego tomu. Nie ma więc już tego powiewu oryginalności. Minusem jest uwikłanie w akcję wszystkich możliwych agencji rządowych. Plusem bardziej wyważone, więc i realistyczne zakończenie.

Super książka, wciąga od samego początku. Muszę tylko zaopatrzyć się w pierwszą część.

Powiększenie napisane przez Andrew Mayne jest drugim tomem cyklu o Theo Crayu, którego początku możemy poznać w Naturaliście. Ciekawym thrillerem kryminalnym, który spodobał mi się bardzo. Kolejny tom zapowiadał się intrygująco i chciałem przeczytać już od dłuższego czasu. Nadarzyła się po temu okazja i ciekawy byłem co tym razem zafunduje mi autor po pierwszej części. Czy będę zadowolony ze swoich oczekiwań wobec drugiej części albo może dostanę tylko dobry kryminał.

Książka Powiększenie jest powrotem profesora Theo Craya i jego nie konwencjonalnych metod śledczych. Jednak zamiast dostać kolejna opowieść o poszukiwaniu kolejnego mordercy początkowo zostajemy wrzuceni w wir agencji rządowej, która wykorzystuje niezwykłe zdolności naszego bohatera. Zamierzając odpocząć od wszystkiego zostaje poproszony przez ojca o zajęcie się zniknięciem sprzed lat chłopaka. Autor znów daje nam możliwość poznania metod śledczych Theo, który zainteresowany różnymi dziedzinami nauki, psychologią i metodycznymi zbieraniem informacji. Dedukcji i wyciągania wniosków ze zdobytych poszlak skonfrontowanych z własnym doświadczeniem naukowym jakie posiada. Ciekawy pomysł od samego początku i w pierwszej części bardzo przypadł mi do gustu. Czynniki naukowe do weryfikacji śladów i poszlak, wykorzystanie najnowszych zdobyczy technicznych, spostrzegawczość, świetne rozeznanie w społecznych zagadnieniach prowadzą do rozwiązania spraw jakie podejmuje się bohater. Poszukujący odpowiedzi w sprawie zaginięcia chłopaka potrafi powiązać ze sobą zależności jakie występują. Autor powoli i bez pośpiechu wprowadza nas w śledztwo jakie zostaje podjęte przez Theo. Nie mamy od razu podanego wszystkiego na tacy, ale powoli poznajemy kolejne ślady i poszlaki mogące przybliżyć do rozwiązania zagadki. Także wnioski jakie wysuwa bohater potrafią wiele zmienić i nie wiadomo co może jeszcze pojawić się w naszym śledztwie mimo podejrzeń jakie posiadamy. Pojawiające się tropy nieraz okazują się fałszywe i mylne. Dlatego jest kilka twistów i zaskoczeń w czasie czytania. Podejrzanych też nie mamy wielu, lecz nie potrafiłem odgadnąć kim jest sprawca i jakimi motywami się kieruje. Dlatego brawa należą się autorowi nad prowadzeniem dochodzenia, pojawiających się informacji i próby zagmatwania zagadki zaginięcia. Nie wszystko jest takie oczywiste niż na pierwszy rzut oka wygląda. Tylko wątek dotyczący agencji rządowych, działania szpiegów lub ich agentów nie porwał mnie w zupełności i dobrze, ze został ograniczony.

Książka Powiększenie jest kryminałem o porwaniu i poszukiwaniu odpowiedzi przez naszego bohatera. Profesor Theo Cray w poprzedniej części był niepokornym naukowcem, który podejmował się spraw odłożonych przez policje lub nie angażujących się w nie w celu ich rozwiązania. W przypadku tej powieści dostajemy bardziej stonowany obraz bohatera gotowego na działania, lecz nie wychylającego się ze swoimi wnioskami. Nauczony doświadczeniem nie wychylał się ze swoimi teoriami przed zbywającą go policją. Jego postać została zarysowana świetnie pod względem psychologicznym. Oddanie mu głosu, poznania przemyśleń, myśli i komentowanie przez niego poszczególnych wydarzeń w jakich uczestniczy dało możliwość w zagłębienie się w jego charakter. Mimo wszytko można go polubić i nawet poczuć nić sympatii do niego. Spostrzegawczy, opanowany, wytrwały, z poczuciem humoru i potrafiący wykorzystać swoją wiedzę dla angażującej go sprawy. Dzięki niemu fabuła sporo zyskuje i bez niego nie było by może tak dobrze. Kibicowałem mu przez cały czas jak tylko wpadał w tarapaty i trzymałem za niego kciuki. Oprócz Theo spotykamy różnych bohaterów na drugim i trzecim planie. Niektórzy pojawiają się na moment, inni pojawiają się w większym stopniu , ale mamy również takie obecne przez większość czasu. W zależności od roli jaką przeznaczył dla nich autor. Jednak nie dostajemy papierowych postaci tylko dobrze nakreślone, a niektóre nawet potrafią być sympatyczne. Relacje pomiędzy nimi są ukazane bardzo dobrze i wciągająco. Nie brakuje w nich momentów zabawnych, ale też poważniejszych tematów. Dialogi zostały stworzone świetnie. Są podszyte ironią, pewnym rodzajem humoru i lekkością.

Książka Powiększenie okazała się dobrym kryminałem, któremu jednak trochę zabrakło do pierwszej części, bo wątek agencji rządowych nie wnosił za wiele do samego śledztwa. Praktycznie mogło go nie być i tak fabuła na tym by nie straciła. Sama książka broni się wątkiem śledczym dotyczącym zaginięcia sprzed lat i próby jego rozwiązania przez bohatera. Zagłębiamy się w przeszłość i w śledztwo prowadzone przez policje, które wydaje się opieszałe. Theo znów staje po drugiej stronie barykady ze swoją teorią dotyczącą poszukiwania sprawcy. Nie brakuje tutaj w przygodach bohatera twistów, walki, ucieczek i wykorzystania posiadanego doświadczenia w polowaniu na mordercę. Nie wszystko jest takie oczywiste po jakimś czasie i dlatego nie łatwo odgadnąć rozwiązania zagadki. Dobrym pomysłem było oddanie głosu w narracji samemu Theo, który komentuje zdarzenia, poznajemy jego przemyślenia i kłopoty w jakich znajduje się. Takim sposobem nasz bohater jest lepiej nakreślony, ciekawszy i intrygujący. Akcję autor poprowadził w szybki sposób, która nie zwalnia ani na chwilę i nie pozwala się nudzić. Wydarzenia poprowadzone zostały szybko i mimo nieraz opisów nie zwalniają tempa. Samo zakończenie jest zaskakujące mimo wszystko. Wyjaśnienie kim jest sprawca, jakimi motywami się kierował i kto za wszystkim stał było podane w świetny sposób. Zaskoczyło mnie w finale i znacznie później wydarzenia jakie miały miejsce. Dlatego mimo pewnych niuansów kryminał okazał się tak dobry.

Sięgając po książkę Powiększenie nie wiedziałem czego spodziewać się, bo pierwszy tom mnie zaciekawił, potrafił intrygować i wciągnąć od pierwszych stron. W kolejnej części liczyłem na mroczny klimat i zaskakujące śledztwo bohatera. Autor tym razem wykorzystując pewne schematy znane z poprzedniej części i dodając wątki tajnych agencji rządowych próbował czymś zaskoczyć. Jednak nie udało się w większym stopniu i najciekawiej z tego wszystkiego wypada właśnie dochodzenie prowadzone przez Theo. Książka jest dobrym kryminałem jaki dostałem, chociaż spodziewałem się po nim więcej. Pomysł na śledczego wykorzystującego nie konwencjonalne metody śledcze jest trafione w punkt. Sama fabuła potrafiła trzymać w napięciu przez większą część czasu i wciągnęła mnie na tyle, że byłem ciekawy dalszych wydarzeń. Napisana została przystępnie mimo pojawienia się jakiś naukowych zagadnień, które nie przynudzają w czasie czytania. Napisana pod względem językowym z lekkością i w przyjazny sposób przez autora. Dlatego czytało mi się świetnie i wciągnęła mnie. Druga część przygód profesora Theo Craya okazała się dobrym kryminałem, który mimo pewnych niuansów potrafił wzbudzić moją ciekawość. Nie można narzekać na intrygę kryminalną, bo wypada ciekawie. Powiększenie okazało się może nie tak dobre jak Naturalista, lecz moje obawy nie spełniły się jeśli chodzi o fabule. Spodziewałem się syndromu drugiej części, mniejszego zaskoczenia lub nawet jego braku. Jednak autor poradził sobie świetnie z tym i dostałem przyzwoity, dobry i wciągający kryminał, przy którym spędziłem miło czas i dobrze bawiłem się podczas czytania. Jeżeli dostanę jakąś nową powieść autora lub kolejną część przygód Theo Craya na pewno po nie sięgnę. Powiększenie spełniło swoje zadanie i przyjemnie spędziłem z książką czas.

Kontynuacja nie zawodzi! Jest ciekawie, wartko i widać jak bohaterowie się zmieniają. To lubię!

Zachęcony pierwszą częścią serii o profesorze Theo Crayu zacząłem czytać część drugą - "Powiększenie" . Główny bohater porzucił karierę akademicką i po sukcesie w dochodzeniu z seryjnym mordercą został zatrudniony w agencji rządowej jako naukowy pracownik cywilny . Pewnego dnia dociera do niego ojciec zaginionego przed wieloma laty chłopca i prosi o odnalezienie syna lub wyjaśnienie zagadki jego zniknięcia . Theo , choć niechętnie , zgadza się mu pomóc . To prywatne dochodzenie początkowo nie wnosi nic nowego do sprawy . Lokalna policja jest źle nastawiona do Craya . Mnożą się nowe pytania , a profesor dowiaduje się , że rodzina chłopca nie należała do wzorowych . Mimo tych przeciwności Theo postanawia zbadać sprawę . To co odkrywa jest przerażające .
Mam nadzieję , że choć trochę Was zainteresowałem .

W stosunku do poprzedniej części w "Powiększeniu" jest mniej wątków osobistych i mniej ciekawostek natury naukowej . Może niektórych to ucieszy , ale dla mnie to raczej minus . Sama postać profesora też ewoluowała . Nasz bohater teraz nosi broń i ukończył kursy samoobrony i komunikacji werbalnej . Jednak jego głównymi atutami dalej są : umysł , nieustępliwość , umiejętność wyciągania wniosków i naukowe metody prowadzenia śledztwa .

W zasadzie powieści serii można czytać w dowolnej kolejności , ale lepiej zacząć od pierwszej . Ja jednak czekam na wydanie następnej , jeszcze nie przetłumaczonej "Murder Theory" .

Jeszcze lepsza niż pierwszy tom, co jest bardzo ważnym, bo to oznacza, że autor przygotowuje się bardzo dobrze do tworzenia swoich kryminałów.
Aż szkoda, że następne nie zostały przetłumaczone i wydane w Polsce...

Aż szkoda, że następne nie zostały przetłumaczone i wydane w Polsce...

„Powiększenie” to całkiem dobry thriller, wprawdzie momentami może wydawać się zbyt wydumany, gdyż autor ewidentnie chciał przemycić tu całe mnóstwo ciekawostek naukowych, których wiarygodności nie byłam w stanie ocenić, ale ogólnie powieść czyta się szybko i przyjemnie.
Powodem, dla którego moja opinia tej książki nie jest zbyt rozwlekła, jest fakt, iż ani niczym mnie szczególnie nie zachwyciła, ani też specjalnie mnie niczym nie zniechęciła. To jedna z tych książek, które są dobrym sposobem na spędzenie chwili wolnego czasu, ale nie robią na tyle wielkiego wrażenia, aby wywrzeć jakiś bardziej znaczący wpływ na odbiorcę. Fabuła i akcja są poprowadzone w sposób logiczny, świat przedstawiony i postaci są dobrze opisane, a język klarowny i przystępny.
Uważam, że to dobra opcja na czytelniczy relaks.

Świetna. Bardzo polecam.

Świetna. Bardzo polecam.

Niestety, po świetnym "Naturaliście", kolejny tom o profesorze Theo Cray'u jest mocno przeciętny. Brakuje mu wszystkiego, co miał pierwszy tom - świeżości, zaskakujących zwrotów akcji i pomysłu. A przede wszystkim realizmu. Profesor nie był ideałem, błądził, szukał po omacku, sprawdzał różne teorie, czasem pakował się w kłopoty, nie zawsze wszystko szło po jego myśli. Tymczasem w "Powiększeniu" wchodzi wszędzie gdzie chce, za pierwszym podejściem typuje dom mordercy zerkając na Google Earth, pies przynosi mu w pysku dowód rzeczowy, zero wysiłku, wszystko w kwadrans. Mało to wszystko realne, bardziej naciągane.

Andrew Mayne Powiększenie Zobacz więcej