Oczy uroczne

Dożywocie (tom 3)
Uroboros
2019-03-13
2019-03-13
literatura polska dożywocie mitologia słowian demony antyszczepionkowcy
Inne

Lichotkowy danse macabre

„Oczy uroczne” to trzecia część z cyklu „Dożywocie” autorstwa Marty Kisiel, która jest kontynuacją opowiadania „Szaławiła” z pierwszej części. W tej książce autorka w końcu rozwija wątki, które zaledwie zarysowała wcześniej, co sprawia, że czytelnicy, którzy czekali na rozwinięcie historii, będą zadowoleni.

Główna bohaterka, którą poznaliśmy w „Szaławiła”, wraca na scenę z pełną mocą. Kisiel w tej części daje nam więcej z tego, co wielu fanów uważa za najlepsze w jej twórczości: humor, nietuzinkowe postacie i sytuacje, które łączą elementy fantastyki z codziennym życiem. W „Oczach urocznych” świat przedstawiony przez autorkę jest jeszcze bardziej barwny i intrygujący, co sprawia, że czytelnik z łatwością zanurza się w fabułę i chce więcej.

Jednym z zabiegów, które mogą budzić mieszane uczucia, jest sposób, w jaki Kisiel co jakiś czas przypomina czytelnikom, co działo się wcześniej, kim są bohaterowie i jakie były ich wcześniejsze losy. Dla niektórych może to być irytujące i może przypominać niepotrzebne streszczenie, które przerywa bieg akcji. Jednakże, patrząc z perspektywy mniej uważnych czytelników lub tych, którzy sięgnęli po książkę po dłuższej przerwie, może to być pomocne w przypomnieniu sobie szczegółów fabuły.

Styl pisania Marty Kisiel, pełen lekkości i humoru, jest jednym z największych atutów „Oczu urocznych”. Dialogi są żywe, postacie dobrze zarysowane, a ich przygody wciągają od pierwszych stron. Kisiel potrafi bawić się językiem, tworząc zarówno zabawne, jak i wzruszające momenty, co czyni jej książki wyjątkowymi.

„Oczy uroczne” to zdecydowanie najlepsza część z trzech w cyklu „Dożywocie”. Rozwinięcie wątków z „Szaławiły” przynosi wiele satysfakcji, a bogactwo świata przedstawionego i jego bohaterów sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Dla fanów Kisiel i jej twórczości to pozycja obowiązkowa, która pokazuje, że autorka ma jeszcze wiele do zaoferowania.

Główna bohaterka, którą poznaliśmy w „Szaławiła”, wraca na scenę z...

Książka mnie zaskoczyła, w porównaniu z poprzednimi częściami cyklu jest znacznie bardziej mroczna i poważniejsza, ale nadal pełna ciepła i charakterystycznego humoru. Uwielbiam to, w jaki sposób pani Marta posługuje się słowem :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mniej zabawna, bardziej refleksyjna, trochę straszna, niezmiennie warta przeczytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Akurat ta książka tej autorki bardzo przypadła mi do gustu.

Akurat ta książka tej autorki bardzo przypadła mi do gustu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Och jak przyjemnie było wrócić do miejsca gdzie stała Lichotka. Nowa właścicielka jest nietuzinkową lekarką, która odkrywa swoją przeszłość i prawdziwą naturę. No i Bazyl, czort szukający swojej specjalizacji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna część z serii choć z nowymi bohaterami. Całkiem przyjemna jednak nie wciąga tak bardzo jak poprzednie. Fabuła jak dla mnie trochę chaotyczna i czasami nie do końca rozumiałam czemu tak, i co się zadziało. Miało być mrocznie i tajemniczo, z zagadką w tle, ale czegoś zabrakło bo historia nie do końca wciągała. Niemniej na plus silna główna bohaterka, która jest wiłą no i przeuroczy Bazyl ( choć czytanie tego co on mówił może przyprawić o ból głowy bo ma wadę zgryzu i sepleni...).

Nowi bohaterzy, nowa wciągająca historia. Polecam!!

Nowi bohaterzy, nowa wciągająca historia. Polecam!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pomimo chaotycznej momentami kompozycji, pokochałam ją od pierwszej strony. Pokochałam ją z wszystkimi bohaterami, miejscami, zdarzeniami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta część nie porwała i nie ubawiła mnie jak poprzednie, czegoś tu zabrakło, czegoś było za dużo, jednakże czytało się ją dość przyjemnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polecam, książka wciąga. Myślałam że nic nie przebije Licha, ale Bazyl jest po prostu rewelacyjny.

• Audiobooki