rozwińzwiń

Oczy uroczne

Okładka książki Oczy uroczne Marta Kisiel Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Oczy uroczne
Marta Kisiel Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dożywocie (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dożywocie (tom 3)
Uroboros
2019-03-13
2019-03-13
literatura polska dożywocie mitologia słowian demony antyszczepionkowcy
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Lichotkowy danse macabre

2109 186 103

Zdecydowanie bardziej mroczna część od pozostałych.
Tutaj już nie ma słodkiego Licha, denerwującego (acz pociesznego) Szczęsnego i reszty - jest za to butna Oda, komiczny (i sepleniący) Bazyl i wiele, wiele... demonów.

To już pozycja nie lekka, ale dzięki fenomenalnej lektorce naprawdę lekkostrawna. Nawet jeśli ktoś nie przepada za klimatami to polecam chociaż spróbować przesłuchać kawałek którejkolwiek części - może się zdarzyć, że zostanie się wessanym.. :)

Zdecydowanie bardziej mroczna część od pozostałych.

Po raz kolejny nie zawiodłam się. Uwielbiam zabawny język, jakim Autorka opisuje świat. Książka lekka i zabawna, taka, jakie lubię.

Mam problem aby ocenić tą książkę. Sama historia dobra, świetnie się jej słucha w audiobooku. Za podłożenie głosu Bazylowi ocena najwyższa jednak patrząc na samą książkę to najsłabszy tom z serii "Dożywocie". Bardzo zdenerwowało mnie wplatanie ideologii na temat lekarzy, szczepionek i tak dalej. Właściwie super, że autora ukazała lekarzy jako kastę wszystko wiedzących ale chyba powinno być skupienie się nie na tym. Przez to Odę odbierać można za zarozumiałą. Zdecydowanie to nie pasuje do tej opowieści. Pierwszy tom - Dożywocie oraz drugi - Siła Niższa są świetne, bez zbędnej ideologii. Dlatego też ocena średnia. Rozczarowałem się po świetnych wcześniejszych książkach autorki.

Oceniając “Oczy uroczne” jako kontynuację serii “Dożywocie” to muszę ocenić to na 8/10, a nie 10/10 tylko i wyłączenie dlatego że próg zawieszony przez Konrada, Licho i resztę towarzystwa znajduje się niesamowicie wysoko - naprawdę trudno go przeskoczyć.

Było mi żal, że po pożarze Lichotki skończyła się pewna era, ale Oda, Bazyl i Kuleczka to naprawdę godni następcy. Ta seria to balsam na duszę.

ps. mini epizod Konrada i Licha dał mi nieproporcjonalnie dużo radości w stosunku do swojej długości

Na półkach: , , , ,

Niestety w ogóle nie ma klimatu Dożywocia i Siły niższej. Nie tylko ze względu na brak Licha. Nowi bohaterowie są w miarę spoko, ale jednak jest to mroczniejsza część. Ten czart i czające się demony czy ogólnie zło, to nie dla mnie. Porzucam po ok. godzinie słuchania, więc nie oceniam.

Znacie to uczucie, kiedy tak bardzo zżyliście się z bohaterami książki, że po skończeniu jej pozostał taki niedosyt i tęsknota za bohaterami? Od pierwszego tomu moje serce skradł uroczy aniołek zwanym Lichem, który ma uczulenie na własne piórka. Czytając opinie innych stwierdzam, że chyba każdy, kto przeczytał tę serię będzie takiego samego zdania, że małe Licho jest najlepsze. W trzecim tomie muszę przyznać, że poza krótkim epizodem brakowało mi go bardzo, ale mamy kogoś nowego zwanego Czortem oj ten to potrafi wywieźć na manowce, a to jego seplenienie dodaje mu cudownego uroku :p.

Przed wami trzeci tom serii Dożywocie, które dla mnie jest must have 2024. Polecam tę, jak i inne książki autorki, a Licho poznacie też w innych seriach. Poznacie Ode Kręciszewską, która dziwnym trafem trafia w miejsce które przysporzy jej trosk, zmartwień oraz chwil które skradną jej serce. Ta część różni się od poprzednich ponieważ mają kilka rzeczy wspólnych, o których nie będę pisała, bo to cała frajda w odkrywaniu. W tej części, jak i poprzednich nie brakuje słowiańskich wierzeń magii różnych bóstw, chociażby w postaci Rocha, który jest płanetnikiem.

Jak to jest zaczynać swoje życie od nowa? Ile to razy ktoś z was słyszał „Co ty robisz”? Albo „W życiu to się nie uda”? A może „Zwariowałaś/łeś na stare lata”? Oda nie ma lekko, bo z dala od najbliższej cywilizacji odbudowuję dom w miejscu spalonej Lichotki i od tego zaczyna się masa przygód, na które zareagujesz śmiechem albo wzdychaniem.

Polecam całym sercem tę serię i z całego serca chciałabym, żeby powstało jeszcze coś z Lichem i Czortem w roli głównej. W aplikacji Audioteka.pl macie możliwość przeżyć to wszystko dzięki fantastycznej lektorce Hannie Chojnackiej. Opisów książki jest dużo, więc polecam każdemu, kto lubi wiedzieć, o czym będzie dana pozycja i uprzedzam, żeby zacząć od pierwszego tomu.

🌪️Zaczynając od postaci – wprost uwielbiam, w jaki sposób tworzy je Marta Kisiel, są pełnowymiarowe, zabawne i charakterne, choć nie budzą jednoznacznych emocji, potrafią zarówno doprowadzić do śmiechu, jak i do myśli, czy uduszenie bohatera literackiego zostałoby w jakiś sposób ukarane.

🌪️Akcja jest przyjemna – od opowiadania „Szaławiła” aż po zakończenie. Może nie pędzi ona jak szalona, jednak nie nudzi, ani nie odbiera oddechu na zbyt długi czas. Jest ona dość lekka i płynie wartko, więc przyjemnie się czyta.

🌪️Świat jest czymś, co wybitnie mi się podoba w książce – połączenie starych wierzeń słowiańskich z życiem w dwudziestym pierwszym wieku niezwykle mi się podoba, a opisanie istot – czy to tych złych, czy dobrych, skradło moje serce.

🌪️Zwrot akcji był chyba najsłabszym elementem książki, co nie sprawia jednak, że był zły – dało się go przewidzieć, miał swoje podstawy i nie wyrywał z butów, ale zdecydowanie był ciekawy i jeśli ktoś przymknął oko na pewne wydarzenia, to do samego punktu kulminacyjnego może nie zauważyć antagonisty czającego się gdzieś niedaleko.

🌪️Zakończenie było moim zdaniem bardzo przyjemne – swojskie i w klimacie, który dominował przez większość książki, zdecydowanie zostawiające chęć, żeby jeszcze poczytać.

🌪️Podsumowując – trzeci tom „Dożywocia” plasuje się na równi z pierwszym i ciut wyżej od drugiego. Jest to bardzo przyjemna i komfortowa lektura, którą mogę polecić.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemna lektura, lekka, zabawna, z dodatkami magiczno-demonicznymi, w tym małym czortem Bazylim, który rzekł mnie jednym uroczym zawołaniem - Odżinko!

Wzruszyłam się na koniec — tak bardzo mi szkoda, że to ostatnia (na ten moment) część! Zżyłam się z bohaterami. Chciałabym więcej i więcej i jak te dziewczęta na tiktoku, zapaść się w łóżko i obudzić w świecie Szaławiły, Lichotki i poznać tye wszystkie cudowne osóbki! Magiczny to był czas podczas słuchania audiobooków — Hanka Chojnacka (lektorka) to prawdziwa mistrzyni, a to jak interpretowała głos Bazyla, to miód na moje uszy :)

Marta Kisiel i jej sposób pisania – to dla mnie odkrycie 2023 roku. Pierwszą powieścią, którą przeczytałam był „Nagle trup”. Kryminalna intryga opowiedziana w żartobliwej formie spodobała mi się na tyle, że zaczęłam „sprawdzać” kolejne powieści autorki.
I tak trafiłam na „Dożywocie”!
Doprawdy nie wiedziałam, czego się spodziewać po tej powieści… Tytuł sugerował raczej ciąg dalszy afer związanych z morderstwami i ich konsekwencjami, a tymczasem…
Razem z Konradem Romańczukiem zawitałam do Lichotki – niezwykłego domu z gotycką wieżyczką, w którym niepodzielnie gospodarowało Małe Licho. Anioł – a jakże! – stróż, tyle, że z alergią na własne pierze!... Cudny, zaradny, kochany bardzo i nic dziwnego, że i on zaskarbił sobie ostatecznie przychylność kolejnego dożywotnika – Konrada. Książki właściwie wysłuchałam w interpretacji Hanki Chojnackiej, która przeczytała ją tak wyśmienicie, że pragnęłam dalszego ciągu. I doczekałam się: „Siła niższa” jest równie dobra, co część pierwsza!
Zaprzyjaźniona z bohaterami nie mogłam doczekać się kolejnego z nimi spotkania. Musiałam wiedzieć, co się dalej stanie.
I tu czekało mnie zaskoczenie, bo kolejna część - „Oczy uroczne” wprawdzie rozgrywa się w miejscach akcji „Dożywocia”, ale i Konrad, i Małe Licho nie grają tu głównych skrzypiec. Pojawia się za to niezwykła lekarka – Oda Kręciszewska, którą nosiło w przeróżne miejsca po świecie aż w końcu trafiła na ogłoszenie o sprzedaży ziemi pod lasem, gdzie ongiś stała i spłonęła Lichotka. To tu Oda poczuje, że wreszcie jest u siebie, zechce zapuścić korzenie, choć też będzie musiała zmierzyć się z demonami przeszłości i… demonami!
Bo demonów w tej części nie brakuje – niektóre są cudne i przeukochane, jak czort Bazyl z doskwierającą wszystkim (tylko nie jemu) wadą wymowy, ale są i te, które sieją postrach, wprowadzając atmosferę niezwykłości w przesiąknięty racjonalizmem XXI wiek. Bardzo cenię u autorki te odwołania do naszej - słowiańskiej mitologii i wierzeń. Nie ma tu tolkienowskich przedstawicieli dobrych i złych mocy. I bardzo dobrze! Szacun za dokonany bardzo wnikliwie reserch. Książki mają nie tylko bawić, ale i uczyć, co w przypadku tej części powieści ma na pewno zastosowanie. Może i z powodów wprowadzenia wątku związanego z zimowym przesileniem powieść jest bardziej mroczna, niż poprzednie, ale równie wciągająca. Wciągająca i - mimo poprzedniego zdania – zabawna! Dialogi Ody z Bazylem po prostu wymiatają! Musiałam więc znów sięgnąć do audiobooka, gdzie Hanka Chojnacka znowu zrobiła „mega robotę” i uśmiech nie schodził z mojej twarzy.
Bo jak się nie śmiać, kiedy czort w dialogu z Michałkiem poddaje w wątpliwość, czy płanetnik Roch kłusuje:
„Czy ja fjem? Mnje to raczej fyglonda na sztemp. (…) No fjesz. Pata-taj, pata-taj, pata-taj. Tylko dosztojnej.”
I tak - na razie 😊 - bardzo po cichu mam nadzieję, że to jednak nie koniec „dożywotniej sagi”, że Autorka także zatęskni za swoimi bohaterami i odnowi z nimi relacje. A wtedy my – czytelnicy i fani w jednych osobach – znowu poczujemy, że to, co niezwykłe może stać się naszym udziałem!

I tak trafiłam na „Dożywocie”!

1 686
  • 2019