Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen

Okładka książki Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen Hardwick, K. McCoy
Okładka książki Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen
HardwickK. McCoy Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
This Book Will Send You to Sleep
Wydawnictwo Kobiece
2018-10-17
2018-10-17
nuda

Tu miał być tytuł, ale zasnęłam w trakcie wymyślania

Zdecydowanie większość rozdziałów jest nudna i faktycznie były takie, na których zaczynałam przysypiać. Można więc stwierdzić, że książka spełnia swoje zadanie. Aczkolwiek o dziwo były też rozdziały, które mnie zainteresowały, np. o śniadaniu starożytnych. Ogólnie polecam, nietypowa pozycja na rynku.

Spełnia swoją rolę, przysypiałam ;)

Spełnia swoją rolę, przysypiałam ;)

Czy książka spełnia swoją rolę bycia książką do poduszki, by nie gapić się w "blue screen" przed zaśnięciem? Tak! A fakty w niej zawarte mogą być naprawdę ciekawe... Nazwałbym ją książką dla początkujących i praktykujących erudytek i erudytów, a nie najnudniejszą.

Przyznaję skusiła mnie rysunkowa okładka, która niestety jest całkowitym przeciwieństwem treści. Tak, wiem. Nie ocenia się książki po okładce. A jednak "zgrzeszyłam" i sięgnęłam po tą pozycję, najpierw zerkając na okładkę, a dopiero potem interesując się treścią. Co wyszło z mojego błędu (inaczej swojej decyzji nazwać nie umiem)? O tym w dalszej części tekstu.
Tak jak wspomniałam, książka przyciągnęła mnie swoją zabawną okładką. Czytając opis myślałam, a raczej miałam nadzieje, że treść jest zabawna i wciągająca. Myliłam się. Bardzo długo szukałam plusów tej książki i niestety, ale nie ma ich zbyt wiele. "Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen" autorstwa Dr Hardwicka i Prof. K. McCoya, sięgnęłam po tą pozycję i żałuję bo zastanawiam się po co ktoś tą książkę wydał? Przeczytanie, a raczej przejrzenie całości zajęło mi 2 godziny. Zawartość nic mi nie dała. Zmarnowałam tylko czas, który mogłam przeznaczyć na inną książkę. Jeśli kogoś zainteresuje historia rond czy rodzaje śniegu niech sięgnie po książkę, może znajdujące się w niej "ciekawostki" przydadzą się np. podczas imprezy ze znajomymi.

Tak jak...

Książkę pochłonęłam w 2-3 dni :) Oczywiście musiała swoje na półce przeczekać. Kupiłam ją w markecie i nie żałuję :D Książka faktycznie nudawa i czyta się ją niczym szkolny podręcznik. Zawiera dużo trudnych słów czy to w języku polskim czy w obcym. Fajna i ciekawa okładka ( kolory, owca, dotyk). Przy tej książce naprawdę dużo się naziewałam i byłam pewna, że to tylko chwyt marketingowy, a ona naprawdę niekiedy nadaje się na bezsenność (wiem, sprawdziłam). :D Mimo wszystko polecam ten egzemplarz. Zawiera w sobie dużo fajnych ciekawostek i masę wiedzy ( mniej lub bardziej ciekawej). Na pewno zapamiętam jeden z rodzajów kaczek, który ma nazwę od mojego imienia tj. Kaczka Karolinka. XD Styl pisania jest bardzo anty czytelniczy, jednak ja się nie zraziłam. Lubię wyzwania i lubię robić na przekór, przez co pewnie z większą przyjemnością czytałam te "dzieło" :D

Kiedy dostałam maila od Owcy Grażyny z propozycją przeczytania Najnudniejszej książki świata, byłam naprawdę ciekawa co może aż tak znudzić, że zasnę niemalże od razu. Z całą pewnością długo się na jej temat rozwodzić nie będę, bo po prostu ciężko cokolwiek o niej konkretnego powiedzieć, ale wiecie, efekt zamierzony, miało być nudno, no to jest!

Zacznę może od paczki z książką, bo nie dość, że dostaliśmy ładnie oprawioną książkę, to jeszcze cudną podusię, którą teraz uwielbiam, nawet bardzo, jest świetna i urocza, ponadto opaskę na oczy do snu, która teraz ratuje mi życie rano, bo śpię tuż przy oknie balkonowym, no i ładne i nudne naklejki. Przechodząc teraz do książki, to faktycznie jest najnudniejszą książką jaką kiedykolwiek miałam okazję czytać, choć czytać to chyba za duże słowo, poświęciłam się i czytałam... Przeczytałam paręnaście stron i seeerio zasnęłam, potem przy kolejnych próbach się to powtarzało, no nie powiem na bezsenność jest naprawdę idealna. Jest o wiele lepsza niż tabletki na sen. Między innymi znajdziemy w niej Historię żwiru, Liczenie owiec czy Liczenie ziaren piasku. Wiem o czym myślicie, marnowanie papieru, być może macie rację, ale i tak zdobyła dosyć sporą popularność, więc autorom K.McCoy i dr. Hardwick'owi należy się ogromny szacunek, a to dlatego, że nie zasnęli podczas pisania o tym.

Reasumując, do przeczytania raczej nie polecam, ale jest to naprawdę ciekawy okaz do kolekcji, zatem jako miły dodatek czy ozdoba na półkę jest idealna, albo jak chcecie szybciej zasnąć to szczerze polecam, została właśnie do tego stworzona.

Pozdrawiam, Sara ❤

Zacznę może od...

Myśleliście kiedyś, że przeczytaliście bardzo nudną książkę? Jestem przekonana, że czegoś aż tak nudnego nie czytaliście. Oczywiście wiele osób może znaleźć tam coś ciekawego dla siebie. W środku możecie zobaczyć rozdziały z różnej tematyki tj. historyczne, biologiczne, czy inne ciekawe fakty dotyczące świata. Jednak nie zachęcam do wydawania pieniędzy na tą książkę, ponieważ nie każdemu może przypaść do gustu. Lepiej zobaczyć fragmenty, wypożyczyć z biblioteki albo pożyczyć od znajomego.

Powiem (napiszę) jedno: między hhhhhrrrrrrrrrrrrrrrrrr było tylko zzzzieeeeeeeeeeeeeewwwww.

Wiecie, dlaczego niektórych rzeczy nie powinniśmy przenosić do naszej kultury? Owszem, warto o pewnych rzeczach mówić, jednak z wyjaśnieniem. Jeśli chcemy jednak coś przetłumaczyć, powinniśmy nie tylko sztywno przełożyć tekst na nasz język, ale też oddać sens oryginału. A jeśli sens leży głęboko w kulturze i tłumacz może po prostu o tym nie wiedzieć? Wtedy warto sięgnąć po poradę eksperta.

Kiedy w zapowiedziach wydawniczych zobaczyłam "Najnudniejszą książkę świata" z uroczą i jakże zaspaną owieczką na okładce, chciałam ją przytulić i położyć się z nią w łóżku, żeby mnie uśpiła. Miała to być wyciszająca lektura na dobranoc. Miała. Tylko miała. W praktyce, jak zwykle, wyszło zupełnie inaczej.

Dlaczego? Moim zdaniem głównie dlatego, że książka nie miała zaadaptowanych norm do kultury polskiej. Przede wszystkim mam na myśli kwestie językowe. To, co działa na anglojęzycznych ludzi nie będzie działać na polskojęzyczną grupę i basta. Dlatego też większa część książki nie miała zupełnie żadnego sensu.

Kolejną rzeczą są zadania w formie graficznej, które akurat mnie rozbudziły. Zakładam, że miałam przy nich zasnąć, ale przyniosły skutek odwrotny od zamierzonego. Liczenie czegoś lub szukanie odmiennego elementu tylko mnie pobudzało i wyzwalało niezliczone pokłady irytacji... Jeśli ktoś "czytał" tę książkę, to niech da mi znać, czy znalazł rozwiązanie chociaż jednego z tych ćwiczeń.

Żeby było śmiesznie - czasami lektura okazała się... ciekawa. Podobno doktor Hardwick i profesor McCoy wybrali teksty, które miały mieć nużące działanie. Chyba mam bardzo dziwny gust, skoro niektóre z nich mnie zainteresowały.

Zastanawia mnie też jedno - autorzy. Informacje o nich są dość szczątkowe, szczególnie o jednym z nich. Jak na ogromnych ekspertów, spodziewałam się wzmianki na licznych witrynach naukowych oraz dużej liczby artykułów. Coś tam niby znalazłam, ale nie mam pewności, czy to na pewno to. Po licznych oszustwach w świecie naukowym, coraz ostrożniej podchodzę do tego typu spraw.

Zastanawiam się, po co w ogóle powstała ta książka. Lub też inaczej - po co została wydana w Polsce, skoro nie poświęcono choć kilku minut na zaadaptowanie ich do polskich warunków? Mnie ona nie uśpiła, tylko zwyczajnie zirytowała.

To działa!!!

To działa!!!

• Mam
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Najnudniejsza książka świata. Ta książka uśpi cię na amen