Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier

Okładka książki Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier Elisa Puricelli Guerra
Okładka książki Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier
Elisa Puricelli Guerra Wydawnictwo: Akapit Press literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Fuga dal paese delle meraviglie. La vera storia della Regina di Cuori
Akapit Press
2018-11-01
2018-11-01
Monika Motkowicz

"Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier" to retelling dobrze znanej historii o Alicji. Tym razem jednak główną bohaterką jest (przyszła) Królowa.

Główna bohaterka ma 13 lat, zbliżają się jej 14 urodziny, właśnie w tym wieku jej obowiązkiem jest wyjście za mąż oraz objecie tronu. Przyszła królowa nie jest tym zachwycona, nie chce być zmuszana do małżeństwa i próbuje temu zapobiec. Dziewczynka odnajduje książkę która być może skrywa odpowiedź jak temu zapobiec. Rozwiązanie problemu nie jest łatwe i Przyszłą Królową czaka wiele niebezpiecznych przygód.

To był bardzo udany powrót do znanej i lubianej przeze mnie historii opowiedzianej na nowo. Bardzo się cieszę, że pojawiła się postać kota, która budziła niepokój swoim dużym uśmiechem i zjawiała się w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo go polubiłam chociaż rady, których udziela są dosyć niejasne to ma to swój urok. Oprócz przygód które przytrafiają się Przyszłej Królowej, znajdziemy w tej książce ciekawe motywy, przyjaźni, walki ze złem, podróży. Motyw podróży jest jednym z moich ulubionych, ponieważ jest symbolem poszukiwania i próby charakteru.

Poznajemy nową perspektywę Krainy Czarów, tym razem główną bohaterką jest sama Królowa Kier.

13-letniej dziewczynce od zawsze nie podobały się zasady panujące w królestwie, czara goryczy została przelana, kiedy nasza przyszła królowa zostaje zmuszona do zamążpójścia z niezbyt urodziwym oraz niegrzeszącym inteligencją chłopcem. Kiedy w ręce Kier wpada książka, w której to Czas decyduje o losie każdej istoty, królowa postanawia uciec z pałacu i go odnaleźć, zrobi wszystko, by odmienić swój los i tylko Czas może jej w tym pomóc.

Perspektywa Królowej Kier była interesująca, jednak zabrakło mi absurdu towarzyszącego w Krainie Czarów niemal na każdym kroku. Cała historia Królowej Kier miała sens, wszystko było dobrze przemyślane, tak by fabuła logicznie się ciągnęła, a nie o to chodzi w Krainie Czarów. To kraina absurdem płynąca, gdzie sensem jest nonsens i tego mi tutaj zabrakło.

Zainteresowałam się tą książką w momencie, gdy ciekawiły mnie wariacje klasycznych baśni, przekształcanie zawartych w nich motywów i postaci. Sam pomysł na ,,Ucieczkę z Krainy Czarów” jest całkiem dobry - pokazanie historii szalonej Królowej Kier i przyczyn, dla których taka się stała. Ta powieść nauczyła mnie jednak jednego: jeśli chcesz przekształcać jakiś świat, najpierw musisz go poznać i zrozumieć.

Elisa Puricelli Guerra napisała przyzwoitą historię, przedstawiła w niej przyzwoitych bohaterów. Miała wiele dobrych pomysłów i efekt końcowy byłby zadowalający - gdyby była to samodzielna opowieść. Absolutnie się jednak ona nie sprawdza jako rozwinięcie ,,Alicji w Krainie Czarów”. Dlaczego? Bo jest do bólu wręcz logiczna. Bohaterowie mają swoje motywacje, podejmują pewne działania, a wszystko to robią z całkowicie zrozumiałych, pragmatycznych powodów. Tymczasem Lewis Carroll w swoim dziele bawił się nonsensem, zniekształcał zasady logiki i właśnie to stanowiło o wyjątkowości historii o Alicji. W ,,Ucieczce z Krainy Czarów” tego barwnego chaosu nie ma, a więc nie ma też ducha oryginalnej historii.

Autorka postawiła sobie wysoko poprzeczkę i niestety nie sprostała wyzwaniu. Świat przez nią zaprezentowany, poza imionami niektórych postaci, niewiele ma wspólnego z Krainą Czarów. Książka, która miała ogromny potencjał, ostatecznie jest jedynie niewyróżniającą się niczym historią dla młodszego czytelnika.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CfEi7r4sBPK/

Przyszła Królowa, trzynastoletnia dziewczyna przez spryt własnej matki, zostaje zmuszona do poślubienia pięćdziesiątego pierwszego kandydata.
Przez wcześniejsze liczne odmowy, 51 pretendentem okazuje się mało urodziwy Murtach z Popielatych Bagien.
Jednak dziewczynie nie w głowie małżeństwo, czy nawet zostanie przyszłą królową. Sama chciałaby napisać swoją historię, chociaż jest świadoma, że jej los został już przesądzony lata temu.
Pewnego dnia w jej ręce trafia książka oprawiona w czerwony safian, opowiadająca o Panu Czasie, który jak się okazuje jest człowiekiem. Może on zwalniać jak i przyspieszać czas, decydując o przeznaczeniu każdego z ludzi.
Przyszła Królowa decyduje się odszukać go i przekonać do zatrzymania czasu tylko dla niej. Nie chce ona bowiem dorosnąć, wyjść za mąż i stać się bezwzględną Królową Kier jak jej matka, Królowa Mieczykowa.

Zastanawialiście się kiedyś, jaka była w młodości Królowa Kier?
Jakimi motywami się kierowała?
Czy już od najmłodszych lat była "czarnym charakterem"?
Autorka w tej książce, pokazuje nam, że "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Ukazuje, że czytając lub oglądając "Alicję w Krainie Czarów", mieliśmy jasno ukazane "dobro i zło". Dlatego każdy, bez wyjątku, dopasuje "ś¢ię¢ie głowy" do Królowej Kier.
Elisa jednak, opowiada nam całkowicie nową historię. (I niesamowicie jej się to udaje) Historię dziewczynki, którą myśl o małżeństwie i pałacowych bogactwach ją przytłacza. Historię przyszłej Królowej, która nie chce nią być.
Historia ta jest nietuzinkowa i interesująca. Czytając, jak duży wysiłek przyszła Królowa musiała włożyć w poszukiwania i ucieczkę z Krainy Czarów, czuje się podziw.
Jednak zakończenie zostawia czytelnika z masą pytań.
Wątpimy czy wysiłki te były cokolwiek warte, skoro nie przyniosły one pożądanych rezultatów, a cała walka, poszła na marne...

Na zakończenie powiem, że historia ta mnie zaciekawiła, a wydanie (twarda oprawa, piękne rysunki przy początkach rozdziałów) umilało mi czytanie.
J.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CfEi7r4sBPK/

Jednak dziewczynie nie w głowie małżeństwo,...

Bardzo fajnie napisana historia Królowej Kier.
Książka na samym początku przyciąga uwagę ładną okładką. W środku przy każdym rozdziale znajdują się również śliczne obrazki.
Historia jest napisana w bajkowy sposób, kierowana jest raczej do młodszej części czytelników, ale starszym również przypadnie do gustu. Fabuła opowiada o dziewczynce, która ma w przyszłości zostać słynną Królową Kier z Krainy Czarów. Postać ta kojarzy nam się z okrutną królową, lecz tu mamy do czynienia jeszcze z dzieckiem, które od dnia narodzin było ograniczane we wszytskim. Nic nie mogła zrobić sama, nigdzie pójść, bo wszystkiego zabraniało Prawo. Śledzimy przyszłą królową jak po raz pierwszy ucieka z Pałacu i widzi jaki świat jest naprawdę. Przyjaźń, zdrada, władza, poświęcenie, przygoda...Poznajemy tu bohaterów, których nie było w słynnej "Alicji", ale też takie, które wszyscy kojarzą.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Bardzo fajnie napisana historia Królowej Kier.

Lubię nie kiedy poczytać młodzieżówki dla odreagowania od horrorów,ta książka pełna magii,wspaniałych bohaterów jest,przeżyłam przygody niezwykłe,super z trzynastoletnią dziewczynką,która ma zostać królową objąć tron,nie w głowie dziewczynce to,liczy na przygody.
Ta lektura była ciepła,przyjemna.

Ta lektura była ciepła,przyjemna.

♥️"Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier"
▫️
Książka autorstwa Elisa Puricelli Guerra
Podobała mi się, ale nie była jakaś fenomenalna, jednak ten świat został bardzo dobrze przedstawiony.
Autorka skupiła się nie na Kapeluszniku czy innych dobrych postaciach w tym świecie - o nie... Wybrała złą oraz okrutną Królową Kier, a raczej młodszą ją, która za 10 miesięcy skończy 14 lat i będzie musiała objąć tron.
Jednakże ona tego nie chce, bardzo by chciała pójść się pobawić jak to normalna dziewczynka, a nie jakaś królowa. Wszystko w tym pałacu ma, co chce to dostaje, ale ona woli świat poza murami zamku.
Jeśli ukończy 14 lat będzie musiała w dodatku wyjść za mąż by być Królową, a w takim wieku wyjść za mąż to jakiś absurd dla niej, ale jej matka tak nie sądzi.
Dziewczynka uwielbia czytać, w pałacu ma bibliotekę, gdzie czyta o fantastycznym i magicznym świecie za jej pałacem.
Znajduje też tam informacje o czasie. Dotąd dziewczynka myślała, że czas nie może być osoba, ale jednak...przyszła Królowa Kier podejmuję się odnalezienia go i poproszenia o zatrzymania odrobiny czasu by jej ślub się nigdy nie odbył, a ona mogłaby się cieszyć wolnością...
Jednak czy jej się uda?
Przekonajcie się sami czytając ją...

♥️"Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier"
▫️
Książka autorstwa Elisa Puricelli Guerra

Dość trudna książka, lecz moja 10latkę będącą wielką fanką magii bardzo wciągnęła. Mi nieco trudniej było się wgryźć w lekturę.
Niezwykła historia Królowej Kier o tym jak chwilę wcześniej nim się nią stała.

Niezwykła historia Królowej Kier o tym jak chwilę wcześniej nim się nią stała.

Taka o, na raz. Bez szału

Taka o, na raz. Bez szału

Reared po latach - to wciąż przyjemna historia w sam raz na jeden wieczór

Reared po latach - to wciąż przyjemna historia w sam raz na jeden wieczór

• Retelling
  • Młodzieżówki

Elisa Puricelli Guerra Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier Zobacz więcej