Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych

Okładka książki Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych Klaus Bernhardt
Okładka książki Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych
Klaus Bernhardt Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Panikattacken und andere Angststorungen loswerden. Wie die Hirnforschung hilft, Angst und Panik fur immer zu besiegen
Czarna Owca
2018-09-05
2018-09-05
Robert Sudół
Psychologia motywacja neuronauka strach lęk

Bardzo przyjemna w odbiorze książka. ukazująca w prostej formie to jak działa ludzki mózg. Oraz to w jaki moim zdaniem przyjemny sposób można pozbyć się stanów lękowych.
Polecam dla osób zainteresowanych psychologią oraz terapią zajęciową.

Polecam dla osób zainteresowanych psychologią oraz terapią zajęciową.

Książka daje zaledwie kilka technik o których mowa dopiero od strony 100! Pierwsze 100 stron można bez żalu pominąć bo one wciąż "zapowiadają" techniki, które faktycznie prezentowane są ok .100 strony. Więc jak na 170 stron łącznie książka zawiera bardzo mało praktycznych treści. Jest dużo powtarzania by zapełnić strony. Mam wrażenie że wydana "na siłę". Te same kluczowe rzeczy można by zawrzeć na 20-30 stronach. Kupiłam z dużymi nadziejami, jednak jestem rozczarowana.

Nie wiem, czemu nie umiałam przebrnąć przez tę książkę za jednym podejściem. Jest prosto i ciekawie napisana, autor dość jasno tłumaczy mechanizm zmian możliwych do wykorzystania w procesie terapeutycznym. Chętnie wypróbuję te techniki, zarówno na sobie jak i na innych. Mam nadzieję, że są tak skuteczne, jak autor zapewnia.

Brakuje mi tu bibliografii. Odniesienia do artykułów, badań i (tak, ja to mówię) statystyk. Trzeba będzie szukać dodatkowych informacji na własną rękę. I nauczyć się niemieckiego, bo podcasty tego pana nie są tłumaczone na żaden inny język. Brrr...

Brakuje mi tu bibliografii. Odniesienia do...

"Panika" to świetny poradnik, napisany przez psychoterapeutę, który w prosty sposób tłumaczy, jak zapanować nad stanami paniki, depresji, negatywnych myśli, jak ulepszyć swoje życie itp. Ćwiczenia, które można wykonać samemu, otwierają głowę każdemu, kto chce lepiej i zdrowo żyć. Książka dla każdego.

Spodziewałam się po tej pozycji czegoś zupełnie innego. Kiedy porównuję ją z wciąż nie doczytanym "Lękiem i fobią" Edmunda J. Bourna, który opracował swoje metody leczenia i terapii na podstawie wieloletniego doświadczenia i nieźle udokumentowanych badań, ta krótka książka wypada po prostu słabo.
Po pierwsze, niezwykle drażni mnie potężna megalomania autora. W zasadzie pierwsza połowa książki to pean na cześć własną i własnej metody bez wspominania na czym metoda ta polega.

Po drugie, choć autor przyznaje, że nie przeprowadzono oficjalnych, niezależnych badań jej skuteczności, jest tak nowatorska i doskonała, że pomaga tam, gdzie zawodzą wszystkie inne. Niestety, jakoś trudno mi uwierzyć, że jedno proste ćwiczenie może być skuteczniejsze od miesięcy systematycznej pracy czy nawet leków, także w najtrudniejszych przypadkach, wymagających hospitalizacji. No nie, to chyba tak nie działa. W tym wypadku bardziej przekonuje mnie mozolna praca, o której mowa w "Lęku i fobii".

Po trzecie, trudno mi ufać rzeczom niezbadanym. Owszem, postęp polega na wdrażaniu nowych rozwiązań i odchodzeniu od starych, także w psychoterapii, jednak bez dokładnych badań i potwierdzenia skuteczności (co wymaga nawet kilkunastu lat, o czym pisze autor),zaczyna to pachnieć zwykłą szarlatanerią.

Po czwarte, kiedy już w końcu przechodzimy do metody, okazuje się, że rzeczywiście jest ona prosta. A czy skuteczna? Myślę, że trzeba by pytać kogoś, kto stosował ją w atakach paniki bądź innych lękach. Być może u niektórych, w specyficznych stanach lękowych ma to sens. Nie sądzę jednak, by była uniwersalna, dla wszystkich i zawsze. Być może wielkiej krzywdy nie zrobi, ale szczególnie pod koniec opisu wygląda to wszystko na tani coaching, którego nie znoszę.

Nie negując jej wartości i ewentualnych korzyści, które może przynieść innym, muszę jednak stwierdzić, że dla mnie jest zupełnie nieodpowiednia.
Przeczytać można, spróbować również, na własną odpowiedzialność. Dla człowieka zmęczonego lękiem może to jednak być ostatnia deska ratunku. Dlatego ostatecznie nie odradzam, ale sugeruję zachować dystans.

Po pierwsze, niezwykle drażni mnie potężna megalomania autora. W zasadzie...

Doskonała książka o lękach! Autor ( psychoterapeuta) w niezwykle przystępny sposób opisuje mechanizm powstawania lęku i ataków paniki, daje konkretne narzędzia do przezwyciężania ich i powrotu do „normalnego” życia. Preciętnemu człowiekowi borykającemu się z tymi dolegliwościami, które zdecydowanie obniżają komfort życia i odbierają możliwości rozwoju, niepotrzebne są poradniki z rozległa wiedzą medyczną. Ta niewielka objętościowo pozycja daje proste i konkretne wskazówki jak poradzić sobie samemu z lękiem i napadami paniki.

Tak dobrej książki psychologicznej nie czytałem dawno! Pozycja napisana jest prostym językiem, autor powołuje się na nieznane badania naukowe. Przedstawia własne hipotezy oraz wnioski.

O czym jest pozycja? O tym, jak zmniejszyć poziom strachu w naszym życiu, jak wyeliminować lęk oraz napady paniki. Jak dla mnie jest to pozycja obowiązkowa.

Książkę tą zakupiłam zupełnie spontanicznie, bez poprzedniego planu jako że miałam trochę bonusowych punktów uzbieranych na którejś z platform do zakupu ebooków. Zainteresował mnie mocno tytuł, jak i jasno sprecyzowany spis treści a także cóż, nie będę ukrywać - neuronauka w tytule. Jako że wiele jest książek o medytacji, spokoju wewnętrznym, wszelkich mód i podejść typu hygge, które szczerze mówiąc niewiele zawsze wnoszą i pomagają na niepokój czy panikę, postanowiłam że być może nauka jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. I się nie pomyliłam.

Zamysł autora jest bardzo prosty. Polega na przekierowaniu negatywnego, zmęczonego mózgu który nie potrafi widzieć już dobrych stron w zasadzie żadnego aspektu w swoim życiu na poprawne, pozytywne tory. To, w jaki sposób działanie tego zgubnego mechanizmu naszego mózgu tłumaczy autor jest nie tylko proste i zrozumiałe, ale również przedstawione na tyle zgrabni, że nie ma miejsca na “lanie wody” czy przechwałki autora jak to często bywa w tego typu pozycjach. Nie będę tutaj spoilerować osobom chcącym przeczytać tę książkę, do mnie jednak to wyjaśnienie przemówiło jak najbardziej, plus zrozumiałam dlaczego widzę swoje życie z takiej a nie innej strony mimo moich usilnych wysiłków zmiany negatywnego spojrzenia na świat. A zrozumienie to zawsze pierwszy krok do zmiany na lepsze i pracy nad sobą.

Dostajemy również od autora gotową technikę jak poradzić sobie z atakami paniki i ogólnym niepokojem - jest ona fantastycznie prosta jednak wymaga poświęcenia jej czasu, idealna jest więc dla osób już uczestniczących w terapii indywidualnej, które czują że rozwiązywanie ich problemów emocjonalnych postępuje zbyt wolno lub też w ogóle. Autor jest jak najbardziej skłonny podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi i tłumaczy dodatkowo dlaczego właściwie jego metoda nie jest jeszcze znana i rozpowszechniona - jest to dość smutne, jako że proces rozprzestrzeniania nauki jest zbyt powolny i nieadekwatny do bieżących warunków życia ludzi i problemów z jakimi się zmagają. Nigdy jednak nie podejrzewałam, że wprowadzanie w życie nowych teorii i rozwiązań w nauce jest aż tak żmudne i nieefektywne, warto brać to pod uwagę wybierając się do jakiegokolwiek specjalisty.

Książkę serdecznie polecam, mi jeszcze nie pomogła uporać się z demonami ponieważ nie zabrałam się do polecanych ćwiczeń na serio. Jednak wierzę w proste i nieskomplikowane metody, a to jest właśnie dokładnie to, co serwuje nam autor, plus klarownie wyjaśnia dlaczego tak myśli powołując się na przypadki pacjentów ze swojej praktyki. Ponadto jest krótka i uporządkowana, czyta się ją z przyjemnością i nawet w wersji papierowej jest idealna do zabrania w podróż w przeciwieństwie do wielu jej koleżanek z działu psychologii czy psychoterapii. Polecam serdecznie, na pewno praca nad sobą w zaciszu domowym przyniesie wiele pozytywnych rezultatów.

www.instagram.com/daria_czytaa
Klaus Bernhardt - Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych.
8/10
65/2018
Panika to książka pełna cennych rad popartych konkretnymi badaniami. Autor proponuje zupełnie nowy rodzaj terapii dla osób, które zmagają się z atakami paniki. Jeśli dla Was lub bliskim Wam osób ten temat jest znany to obowiązkowo powinniście się z tą książką zapoznać.
Książka ta pozwoliła mi przede wszystkim bardzo wiele zrozumieć oraz pokazała, że z atakami paniki można walczyć i wygrać. Być może niedługo dzięki ćwiczeniom będę mogła bezstresowo wsiąść jako pasażer do autobusu i dojechać do celu bez ataku paniki.
Nowa metoda Bernhardta łączy ze sobą najnowsze osiągnięcia neuronauki oraz najbardziej użyteczne elementy terapii poznawczo-behawioralnej i psychologii pozytywnej. Dzięki prostym i sprawdzonym ćwiczeniom możemy w ciągu zaledwie kilku tygodni zrozumieć funkcjonowanie „maszynerii” strachu, pozbyć się nawyków wywołujących lęk i zbudować nowe pozytywne połączenia neuronalne.

www.instagram.com/daria_czytaa
Klaus Bernhardt - Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych.
8/10
65/2018

• Psychologia
  • Legimi rozwój

Dodaj cytat z książki Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych