Grobowiec tyrana

Okładka książki Grobowiec tyrana
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Apollo i Boskie Próby (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Apollo i Boskie Próby (tom 4)
The Tyrant’s Tomb
Galeria Książki
2019-10-16
2019-10-16
Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar
Apollo boskie próby tom 4 mitologia grecka mitologia rzymska bogowie olimpijscy grób tyrana tyran grób obóz Jupiter

Bardzo przyjemnie czyta się tę serię. A jeszcze większą radość wywołuje to, jak bardzo Apollo się zmienił przez te wszystkie próby. W tym tomie jeszcze bardziej niż w poprzednich widać różnicę między tym, co dawniej wyczyniał, a tym, jak teraz na swój sposób odpokutowuje za swoje błędy. Powoduje to, że trudno jednoznacznie ocenić byłego boga, bo jest postacią o wiele bardziej złożoną.

Rick Riordan dodatkowo ciekawie poprowadził losy innych postaci, zwłaszcza Reyny, którą polubiłam już przy "Olimpijskich Herosach". Do tego dobrze było ponownie spotkać się z Hazel i Frankiem.

Niestety, zbliżamy się już do końca tej serii, a szkoda, bo to bardzo przyjemna rozrywka, nawet jeśli Rick Riordan lubi po drodze bawić się uczuciami czytelników.

Kolejna książka z kolejnej świetnej serii Ricka Riordana osadzonej w grecko - rzymskim uniwersum naprawdę ciekawa. Choć mamy tu ten sam schemat co we wszystkich książkach Ricka Riordna, to jednak on niemal nigdy się nie nudzi.
W tym tomie widzimy, że walka Apolla o powrót do bycia bogiem zbliża się do kluczowego momentu. ponadto w tym tomie widzimy jego wielką przemianę, która Riordan pokazuje nam naprawdę wyraziście.
Lecz ta seria nie byłaby tym samym również bez humoru i narzekań Lestera.
No i do tego powrót Obozu Jupiter. choć zdecydowanie wolę OH to jednak dobrze było poznać nieco lepiej ten obóz, o którym w sumie niewiele się dowiadujemy w Olimpijskich Herosach. Jednak miło też było powrócić do takich postaci jak Hazel i Frank oraz poznać nowe postacie takie jak Lavinia.
Czwarty tom zdecydowanie godny polecenia, czas zacząć czytać ostatnią część tego wspaniałego cyklu.

Miałam przerwę od książek tego autora, przestałam czerpać radość z czytania ich.
ALE WRÓCIŁAM.
Zapomniałam jak dobrze pisze Riordan. Oczywiście jego książki są schematyczne i napisane prostym językiem, ale to w niczym nie przeszkadza. Te nawiązania do mitologii, klimat i bohaterwoe to jest to co kocham.
W tym tomie bardzo dobrze widać jak wielka przemiane przeszedł Apollo. Z zadufanego w sobie ex Boga do wojownika rozumiejącego czym jest poświęcenie. Naprawdę wow.
No i coś czego nie może zabraknąć w tych książkach. Humor. Po prostu świetny. Cięte riposty, w punkt porównania i Apollo będący sobą. Dawno tak dobrze nie bawiłam się czytając książkę.
Nie mogę się doczekać jak ta historia się zakończy, a jednocześnie się tego boje 🙈❤️

ALE WRÓCIŁAM.
W tym tomie bardzo dobrze widać jak wielka przemiane przeszedł...

Ósmy kwietnia. Tego dnia Kaligula i Kommodus planują atak na Obóz Jupiter. Tego samego dnia swój kolejny atak chce również przypuścić nieumarły król rzymski, Tarkwiniusz, wraz ze swoją armią innych nieumarłych. Czy dzień krwawego księżyca jest naprawdę aż tak szczególny? Kto wie, może król i cesarzowie po prostu chcieli wpaść na przyjęcie urodzinowe Lestera Papadopoulosa? Przykro mi! Imprezy nie ma, tortu też. Jest za to wiele innych atrakcji!

Pomijając tych trzech nieumarłych gości, jest jeszcze wiele osób i istot, które chciałyby dokopać Apollinowi, ale najbliższa temu jest w tym momencie Sybilla Kumańska. Szkoda, że zza ścian słoika niewiele może zrobić.

Cały Obóz Jupiter szykuje się do bitwy. Prócz Meg Apollo ma po swojej stronie rzymskich przyjaciół: Reynę, Hazel, Franka, nieprzewidywalną Lavinię, a także harpię Ellę i cyklopa Tysona, którzy próbują odwzorować Księgi Sybillińskie. Och, jest jeszcze jedno! Apollo wkrótce może zamienić się w polujące na mózgi zombie na usługach złego króla. Podziękowania przesyła ghulowi, który zadrasnął go podczas kulturalnej i spokojnej jazdy karawanem.

,,Grobowiec tyrana" to przedostatnia już część z serii o wygnanym z Olimpu bogu fajności, którego uwięziono w ciele nastolatka. Po smutnym ,,Labiryncie ognia" ta książka dostarczyła dużo więcej humoru. Bardzo dużą część akcji bohaterowie spędzali w Obozie Jupiter, czyli w miejscu dla rzymskich półbogów, o którym wiemy dość niewiele, bo tak naprawdę największą rolę odegrał dotychczas w ,,Synu Neptuna", który był drugą częścią ,,Olimpijskich herosów". A i tak nie było to wiele w tamtym momencie, bo Percy, Frank i Hazel szybko udali się na misję, która zajęła 80% książki.

Nie zabrakło nowych postaci, które szybko zaskarbiły sobie moją sympatię. O jednej wspomniałam już w opisie książki: Lavinii. Lavinia jest genialna.

~ Jednorozec_czyta

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super książka! Na początek trochę nudna, ale potem akcja się rozkręca. Apollo zmienił się ogromnie od czasu bycia bogiem. Już zaczynam finał przygód jego i Meg, Wieżę Nerona.

Jak zwykle, Riordan wie, jak zbudować dynamikę, by po każdym rozdziale nie móc się oderwać od książki i przejść do następnego.

Jak zwykle przy książkach Riordana, super się bawiłam. Teraz pora na ostatni tom Apolla!

DNF @ 55%.

Jakoś mam pod górkę z tą serią. Porzucam ją, potem do niej wracam i tak kilka razy. Jednak nawet nie wiem, dlaczego ją czytam. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, ale wszystkie kolejne są przeciętne. Kolejny raz to samo. Chyba czytam głównie, żeby odbębnić serię, a popularność tych książek trochę mnie popycha do przodu, bo czasem gdzieś mi się rzucą w oczy, i później do nich wracam.

Są rzeczy, które mi się podobały, ale ogólnie to mam gdzieś jak to się skończy. Nie mówię na 100% NIE, bo znając moje wcześniejsze relacje z Riordanem to i do tego może kiedyś wrócę, ale może i nie...

DNF @ 55%.

Jestem tak wściekła z powodu Reyny, że dałabym nawet niżej. Co za absurd.

Jestem tak wściekła z powodu Reyny, że dałabym nawet niżej. Co za absurd.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo wzruszająca i ściskająca za serce część serii i świetna kontynuacja poprzedniego tomu.
Bardzo ciekawie zostały poprowadzone losy Reyny. Coraz bardziej podoba mi się również wewnętrzna przemiana Apolla. Scena z Harpokratesem i Sybillą była jedną z moich ulubionych. Ogromnie się na niej wzruszyłam. I nikogo, kto przeczytał ten tom, nie zdziwi fakt, że przez większą część książki nuciłam pod nosem "Volare".
Oczywiście humor Riordana i styl pisania odwala w tych książkach naprawdę świetną robotę. Aż chce się czytać!
Ze wszystkich części tej serii ten jest póki co najlepszy i najciekawszy.