rozwińzwiń

Grobowiec tyrana

Okładka książki Grobowiec tyrana Rick Riordan
Okładka książki Grobowiec tyrana
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Apollo i boskie próby (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Apollo i boskie próby (tom 4)
The Tyrant’s Tomb
Galeria Książki
2019-10-16
2019-10-16
Agnieszka Fulińska
Apollo boskie próby tom 4 mitologia grecka mitologia rzymska bogowie olimpijscy grób tyrana tyran grób obóz Jupiter

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Bardzo dobra kontynuacja serii, w której główny bohater staje się coraz bardziej "ludzki" i uświadamia sobie wagę ludzkiego życia i prawa nim rządzące. Zaletą serii jest to, że łączy w sobie aspekt psychologiczny przemiany, ale również wciągającą fabułę, humor i ciekawych bohaterów.
Może kiedyś zrobią ekranizację, książki Riordana nadają się do tego idealnie ;)

Może kiedyś zrobią ekranizację, książki Riordana nadają się do tego idealnie ;)

Nigdy nie pisałem dobrych recenzji. Ta książka jest jednak tak według mnie dobra, że jej nie potrzebuje. Po prostu trzeba ją przeczytać.

Ta część była nieco lepsza, jednak ciężko mi przyjąć te wszystkie przyjaźnie Apolla i same relacje z całą masą bohaterów, którzy pojawiają się na jego drodze. Ostatni TOM na bank nie będzie odkrywczy i wszystko skończy się happy endem. Pytanie tylko jak na koniec serii zachowa się główny bohater - przemieni się w Apollo a może zostanie Lesterem.

Ojoj... już mi serduszko pękło na pół, przy czytaniu o Franku... ale nie ma, co się załamywać, trzeba czytać dalej. Polubiłam Apollo, znowu się powtórzę, naprawdę dojrzał w ciele człowieka. Meg też już mnie nie irytuje. Fajnie, że pojawiła się Hazel na trochę dłużej i myślę, że zasłużyła na to, co ją spotkało w końcówce. Jeśli chodzi o Reynę, to nie spodziewałam się jej decyzji, ale skoro poczuła taki zew to śmiało, mam jednak nadzieję, że gdzieś ją jeszcze spotkamy. Przedostatni tom... mam właśnie problem z ostatnią częścią, bo w mojej bibliotece jej nie ma, także nie wiem, co zrobię, chciałoby się dotrwać do końca przygody...

wszystko wytłumaczone w linku

wszystko wytłumaczone w linku

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo przyjemnie czyta się tę serię. A jeszcze większą radość wywołuje to, jak bardzo Apollo się zmienił przez te wszystkie próby. W tym tomie jeszcze bardziej niż w poprzednich widać różnicę między tym, co dawniej wyczyniał, a tym, jak teraz na swój sposób odpokutowuje za swoje błędy. Powoduje to, że trudno jednoznacznie ocenić byłego boga, bo jest postacią o wiele bardziej złożoną.

Rick Riordan dodatkowo ciekawie poprowadził losy innych postaci, zwłaszcza Reyny, którą polubiłam już przy "Olimpijskich Herosach". Do tego dobrze było ponownie spotkać się z Hazel i Frankiem.

Niestety, zbliżamy się już do końca tej serii, a szkoda, bo to bardzo przyjemna rozrywka, nawet jeśli Rick Riordan lubi po drodze bawić się uczuciami czytelników.

Kolejna książka z kolejnej świetnej serii Ricka Riordana osadzonej w grecko - rzymskim uniwersum naprawdę ciekawa. Choć mamy tu ten sam schemat co we wszystkich książkach Ricka Riordna, to jednak on niemal nigdy się nie nudzi.
W tym tomie widzimy, że walka Apolla o powrót do bycia bogiem zbliża się do kluczowego momentu. ponadto w tym tomie widzimy jego wielką przemianę, która Riordan pokazuje nam naprawdę wyraziście.
Lecz ta seria nie byłaby tym samym również bez humoru i narzekań Lestera.
No i do tego powrót Obozu Jupiter. choć zdecydowanie wolę Obóz Herosów to jednak dobrze było poznać nieco lepiej ten obóz, o którym w sumie niewiele się dowiadujemy w Olimpijskich Herosach. Jednak miło też było powrócić do takich postaci jak Hazel i Frank oraz poznać nowe takie jak Lavinia.
Czwarty tom zdecydowanie godny polecenia. Czas zacząć czytać ostatnią część tego wspaniałego cyklu.

Miałam przerwę od książek tego autora, przestałam czerpać radość z czytania ich.
ALE WRÓCIŁAM.
Zapomniałam jak dobrze pisze Riordan. Oczywiście jego książki są schematyczne i napisane prostym językiem, ale to w niczym nie przeszkadza. Te nawiązania do mitologii, klimat i bohaterwoe to jest to co kocham.
W tym tomie bardzo dobrze widać jak wielka przemiane przeszedł Apollo. Z zadufanego w sobie ex Boga do wojownika rozumiejącego czym jest poświęcenie. Naprawdę wow.
No i coś czego nie może zabraknąć w tych książkach. Humor. Po prostu świetny. Cięte riposty, w punkt porównania i Apollo będący sobą. Dawno tak dobrze nie bawiłam się czytając książkę.
Nie mogę się doczekać jak ta historia się zakończy, a jednocześnie się tego boje 🙈❤️

ALE WRÓCIŁAM.
W tym tomie bardzo dobrze widać jak wielka przemiane przeszedł...

Ósmy kwietnia. Tego dnia Kaligula i Kommodus planują atak na Obóz Jupiter. Tego samego dnia swój kolejny atak chce również przypuścić nieumarły król rzymski, Tarkwiniusz, wraz ze swoją armią innych nieumarłych. Czy dzień krwawego księżyca jest naprawdę aż tak szczególny? Kto wie, może król i cesarzowie po prostu chcieli wpaść na przyjęcie urodzinowe Lestera Papadopoulosa? Przykro mi! Imprezy nie ma, tortu też. Jest za to wiele innych atrakcji!

Pomijając tych trzech nieumarłych gości, jest jeszcze wiele osób i istot, które chciałyby dokopać Apollinowi, ale najbliższa temu jest w tym momencie Sybilla Kumańska. Szkoda, że zza ścian słoika niewiele może zrobić.

Cały Obóz Jupiter szykuje się do bitwy. Prócz Meg Apollo ma po swojej stronie rzymskich przyjaciół: Reynę, Hazel, Franka, nieprzewidywalną Lavinię, a także harpię Ellę i cyklopa Tysona, którzy próbują odwzorować Księgi Sybillińskie. Och, jest jeszcze jedno! Apollo wkrótce może zamienić się w polujące na mózgi zombie na usługach złego króla. Podziękowania przesyła ghulowi, który zadrasnął go podczas kulturalnej i spokojnej jazdy karawanem.

,,Grobowiec tyrana" to przedostatnia już część z serii o wygnanym z Olimpu bogu fajności, którego uwięziono w ciele nastolatka. Po smutnym ,,Labiryncie ognia" ta książka dostarczyła dużo więcej humoru. Bardzo dużą część akcji bohaterowie spędzali w Obozie Jupiter, czyli w miejscu dla rzymskich półbogów, o którym wiemy dość niewiele, bo tak naprawdę największą rolę odegrał dotychczas w ,,Synu Neptuna", który był drugą częścią ,,Olimpijskich herosów". A i tak nie było to wiele w tamtym momencie, bo Percy, Frank i Hazel szybko udali się na misję, która zajęła 80% książki.

Nie zabrakło nowych postaci, które szybko zaskarbiły sobie moją sympatię. O jednej wspomniałam już w opisie książki: Lavinii. Lavinia jest genialna.

~ Jednorozec_czyta

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uważam, że to jedna z najlepszych części w tej serii. Widać, że Apollo przeszedł przemianę i w końcu przestało mnie denerwować jego zachowanie. Czytało się szybko i dobrze. Było wiele zwrotów akcji. Ciekawa jestem jeszcze ostatniej części.

• 2021
  • Chcę w prezencie