Banda niematerialnych szaleńców

Okładka książki Banda niematerialnych szaleńców
Maria Krasowska Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Danny Moon (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Danny Moon (tom 1)
Sine Qua Non
2018-05-09
2018-05-09
literatura młodzieżowa duchy podróże przeprowadzka archeologia

W mniej więcej 2019 roku do przeczytania tej książki zachęciło mnie to że uwielbiałam ( w sumie to dalej uwielbiam) oglądać autorkę w social mediach. Marysia wydaję się być przekochaną osóbką. Motywuje mnie do wielu rzeczy, jej filmy i odcinki podcastu zawsze poprawiają mi humor. Co do samej książki, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka ciekawa i wciągająca. Bardzo polecam każdemu młodszemu czytelnikowi.

Ta książka to arcydzieło! Nie spodziewałam się, że może być tak wspaniała, ale była. Z niecierpliwością czekam na więcej, szczególnie zainteresował mnie wątek romantyczny (co w moim przypadku następuje bardzo rzadko), pomiędzy Dobromirą a głównym bohaterem.

Nie spodziewałem się po tej książce, że będzie tak dobra i wciągająca. Autorka wspaniale przemyślała fabułę, która jest pełna zwrotów akcji. Do tego bardzo dobrze wykreowane postacie. Główny bohater - Danny Moon został świetnie opisany i przemyślany. Do tego zupełnie inna od Danny'ego , druga ważna postać - Aneta. Różnice między tą dwójką były naprawdę ciekawe. Ponadto świetnie opisany świat duchów - ich możliwości i ograniczenia.
Moim zdaniem jedynym małym minusem tej książki było ostateczne starcie z wrogami, które potoczyło się szybko i chaotycznie, a potem nagle zakończyło.
Jednak oprócz tego ta książka jest naprawdę świetna. Już czas zacząć czytać kontynuację.

Danny Moon to 14-latek, który do tej pory prowadził swoje samotne życie jedząc czekoladę i grając w Monopoly. Nagle jednak trafia do Warszawy, do swojego wujostwa, miało być nudno, ale... Danny poznaje życie pozagrobowe, widzi duchy i właśnie razem z ich pomocą ma szansę uratować świat. Przez cały czas towarzyszy mu jego kuzynka, Aneta.

Matko, jaka ta książka była wspaniała! Przysięgam Wam, to jest przygodówka, jaką każdy wielbiciel przygodówek chciałby przeczytać. Jak ja podziwiam Marysię Krasowską za tak bogatą wyobraźnię. Jestem świeżo po lekturze i wprost ciężko mi zebrać myśli, bo jestem w takim szoku po zakończeniu, po całej tej dynamice akcji, tych wydarzeniach, co tam się działo! Dawno nie czytałam tak dynamicznej książki pełnej tylu przygód, przy których w pewnych momentach tłukło mi serce tak mocno, że wprost je słyszałam. Niesamowite przeżycie.

Nie dajcie się zwieść słowom, że to książka dla młodszego czytelnika, bo ja myślę, że to lektura uniwersalna, dla czytelnika w każdym wieku. Przede wszystkim – nie da się tej pozycji tak po prostu zaszufladkować. Jednocześnie mamy do czynienia z typową młodzieżówką (często występujący język potoczny, który raczej kojarzony jest z tą młodszą częścią czytelników), przygodówką (kłopoty i przygody głównego bohatera), fantasy (duchy i spojrzenie na życie pozagrobowe) oraz thrillerem (końcówka książki, akcja ratowania świata). Jest to książka jedyna w swoim rodzaju i myślę, że długo długo taka się nie pojawi. Nie przeszkadzał mi nawet wątek „miłosny” w epilogu. Ja osobiście jestem fanką narracji pierwszoosobowej, mam wrażenie, że wtedy przeżywam wszystkie przygody razem z głównym bohaterem.

Pomysł na książkę to jak dla mnie strzał w dziesiątkę i szczerze mówiąc to przeczytałabym więcej przygód Danny'ego Moona, mam po cichu nadzieję, że powstanie kolejna część, bo nie mogę przestać myśleć co się dzieje między Danny'm a Dagmarą (niegdyś Dobromirą), jak Aneta radzi sobie w nowej sytuacji w Egipcie i może jakieś spotkanie z egipskimi duchami? Akcja ratunkowa w piramidach... Marzenie!

Nie nazwałabym „Bandy niematerialnych szaleńców” pozycją obowiązkową, ale z pewnością sięgnąć po nią warto, zwłaszcza w wakacje!

Matko, jaka ta książka była...

Pół na pół. Z jednej strony fajna, z drugiej trochę się ciągnie. Fajny motyw z duchami, aczkolwiek trochę nudny z chęcią zawirusowania wszystkich banków przez szalonego bankiera. Jest tu trochę humorystycznych wstawek więc to jest jak najbardziej na plus. Gdyby główną osią książki nie była ta próba ataku na banki, a coś bardziej fantastycznego książka byłaby naprawdę dobra. Nie mniej jednak czyta się ją dość przyjemnie. Mam nadzieję, że drugi tom nadrobi to, co traci pierwszy.

Bardzo ciekawa, oryginalne postacie, dobrze zakorzenione historie. W około połowie książki zaczyna się najwięcej dziać, ale mimo wszystko według mnie cała książka - od początku do końca ciekawa i wciągająca.

Liczyłam na połączenie Czarnego Stawu z Clovisem La Fey, dostałam... no cóż, coś nielogicznego, z papierowymi postaciami, bez znajomosci tematu, z akcją, która nie miała sensu i brzmiącego czasami jak szkolne wypracowanie.

Może być...
Być może młody czytelnik byłby w stanie bardziej cieszyć się lekturą, niestety dla mnie za dużo niedociągnięć:
- bohaterowie mało interesujący
- odpychający główny bohater!
- styl narracji dla mnie nie angażujący
- za mało dialogów jak na książkę dla dzieci
- rozwiązania nie spójne z przedstawionymi założeniami: skok na jadący pociąg? poważnie? I jakoś o trakcję nie zaczepił?
- strzelanie (14 lat i nie problem strzelać z pistoletu, karabinu? no ok... Wymieniać magazynki też XD, odrzut to nie problem?)
-kodowanie z marszu?
- mega słaba końcówka książki, nagle dodany dodatkowy motyw, żeby uwiarygodnić słaby wątek romantyczny
- relatywizm osądu moralnego w odniesieniu do duchów
- brak bariery językowej z duchami,
- niedbałość w zakresie językowym odnośnie duchów - aż się prosi aby każdy był inny i charakterystyczny; niestety właściwie tylko Czarnobrody został w tym zakresie "zaopiekowany"

W mojej opinii, książce przydałoby się solidne przeredagowanie i zmiana części założeń.

Niestety nie polecam :(

Może być...
- bohaterowie mało interesujący
- odpychający główny bohater!
- styl narracji dla mnie nie angażujący
- za mało dialogów jak na książkę dla dzieci

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co byście zrobili gdyby duch zaproponował Wam partyjkę w Monopoly? To jest pytanie. 😁
Tak jak Danny Moon uwielbia 3 rzeczy tak ja w 3 słowach mogę opisać tę książkę Przygody, duchy i czekolada 😅 i o ile sama uwielbiam czekoladę o tyle tu mam trochę nią przesyt. Mam wrażenie, że Danny tylko i wyłącznie je czekoladę i do tego jeszcze gorzką... 😖 rozumiem, że tak go widziała autorka i że ma to jakiś większy cel dla fabuły (chyba?) ale strasznie mnie to irytowało. Ehh w końcu to 14-latek...
No tak to książka o nastolatkach i mocno jest to wyczuwalne. Pochopne decyzje podejmowane przez dzieciaki, pakowanie się w kłopoty i nie myślenie o konsekwencjach jest dla nich typowe ale za to sprawia, że bohaterowie są wiarygodni. Niestety mi to nie leżało za bardzo. Jedynie Aneta ratowała sytuacje zamartwianiem się za ich dwoje. Bardzo ją polubiłam i czuję, że byłaby świetną przyjaciółką. Lecz oczywiście brakowało mi chociaż kilku rozdziałów z jej perspektywy. Tego co ona czuje i jak widzi daną sytuację.
Jeśli zaś o duchach mowa to był to genialny pomysł na książkę i do tego przemyślany pod każdym względem. To, że mogą oni pomóc w wielu rzeczach ale jednak mają też swoje ograniczenia i to takie, które niekiedy dość mocno krzyżują plany. Po prostu czadowe!
W całej powieści akcja goni akcję i to już od samego początku. Nie ma czasu na nudę. Wciągnęłam się w tę historię monentalnie i z każdą kolejną stroną zastanawiałam się czym jeszcze mnie autorka zaskoczy. Niestety bohaterom zbyt dobrze wszystko szło. Z początku nikt zbytnio im nie przeszkadzał (eh, ci dorośli...) o dziwo pod koniec to się zmienia lecz nadal w moich oczach byli cholernymi szczęściarzami.
Zakończenie jest fantastyczne i może nie do końca jesteśmy obecni w centrum wydarzeń ale za to bardziej prawdziwe się to wszystko wydaje jeśli w ogóle można to nazwać jakikolwiek prawdziwym 😅
Niedokończenie kilku kluczowych wątków zostawia mnóstwo furtek na tyle kontynuacji serii, że aż podgryzam paznokcie z ciekawości, w którą stronę pójdzie autorka 😁 Oby tylko nie ciągnęła dalej tego śmiesznie okropnego, kiełkującego wątku miłosnego ugh... Nie mogę go zdzierżyć...
Podsumowując, jest to lekka przygodówka pełna akcji i humoru. Dobra na lato choć w sumie w większości dzieje się w zimę. Dla wszystkich fanów przygód i oczywiście czekolady 😂
Gdybym była młodsza pewnie bardziej bym polubiła Bandę a dziś daję tylko 6/10⭐ z szansą na więcej przy kolejnych tomach.

Jest to ciekawa pozycja dla młodszych czytelników. Głównym bohaterem jest Danny, który gra w Monopoly i pochłananie ogromnych ilosci czekolady podczas gry. Akcja książki rozgrywa się w Warszawie. Danny za kare ma zamieszkać u wujostwa i uczęszczać do gimnazjum. Między czasie okazuje się żę on i jego kuzynka posiadaja dar widzenia duchów i odrazu zaczyna się ciekawa akcja z duchami i chciwym bankierem.
Bardzo ciekawa książka dla początkujących czytelników, napisana bardzo letkim językiem przez co czyta się bardzo szybko. Z miło chęcio przeczytam drugi tom tych przygód.