Space, Geography, and Politics in the Early Roman Empire

Okładka książki Space, Geography, and Politics in the Early Roman Empire Claude Nicolet
Okładka książki Space, Geography, and Politics in the Early Roman Empire
Claude Nicolet Wydawnictwo: University of Michigan Press historia
historia
University of Michigan Press
1991-01-01
1991-01-01
Starożytność Historia Geografia Geografia starożytna Rzym i świat rzymski Epoka augustowska Geografia rzymska Imperializm rzymski Polityka rzymska

Okładka książki Człowiek Rzymu Jean Andreau, Jean-Michel Carrié, Andrea Giardina, Jerzy Kolendo, Jean-Paul Morel, Claude Nicolet, John Scheid, Aldo Schiavone, Brent D. Shaw, Yvon Thébert, Paul Veyne, Charles R. Whittaker
Człowiek Rzymu Jean Andreau, Jean-...

Zbiór interesujących wykładów Nicoleta poświęconych relacjom przestrzeni i władzy w epoce augustowskiej. Sięgnąłem po tę książkę, licząc na analizę stosunków rzymsko-partyjskich (sprawy wschodnie zawsze były w Rzymie mocno związane z geografią, tamta nierzymska część oikoumene budziła zaciekawienie, ale i niepokój),ale Autor znacznie więcej pisał o sprawach wewnątrzrzymskich takich jak podział państwa, sfera fiskalna, organizacja przestrzeni miejskiej. Najciekawszy był pierwszy rozdział poświęcony Res Gestae Divi Augusti oraz trzeci, w którym Nicolet zajął się wiedzą geograficzną na przełomie er. Można by rzec, że sporo tu było nie tylko o starożytnej geografii, ale i o demografii i historii ustroju.

Dodam też, że książkę tę udało mi się wypożyczyć na portalu Archive.org - do tej pory nie wiedziałem, że działa on trochę jak biblioteka, w której można na dwa tygodnie zarezerwować dostęp do danej pozycji, a potem trzeba ją "zwrócić". Nie jest to stuprocentowy wolny dostęp jak w naszych bibliotekach cyfrowych, ale zawsze coś.

• Rzym i świat rzymski
  • Starożytność