Wściekły pies

- Data wydania:
- 2018-09-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-10-29
- Liczba stron:
- 180
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308065532
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- literatura faktu nienawiść poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne reportaż rozpacz śmierć zemsta życie codzienne
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2018-09-05
- Liczba stron:
- 180
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308065532
- Tagi:
- literatura faktu nienawiść poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne reportaż rozpacz śmierć zemsta życie codzienne
Dziewięć mocnych opowieści o samotności w obliczu cierpienia. Wśród wielbicieli reportażu – książka kultowa.
Wojciech Tochman, jeden z najlepszych polskich reporterów, zwięzłym i precyzyjnym językiem opisuje ludzkie dramaty, ludzką samotność, ale i podłość, obłudę, nienawiść. Opowieść o katastrofie autobusu maturzystów pielgrzymujących do Częstochowy, historia człowieka, który powstał z torów i nie pamięta, kim jest, oraz zapis walki samotnej kobiety z księdzem molestującym dzieci, przywołują najbardziej uniwersalne pytania: o przyczyny zła, sens cierpienia i milczenie Boga.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Rozszarpani
Siedzę w tramwaju. Dzień jak co dzień. Wyrwane miejsce siedzące, otwarta książka i chwila oddechu przed pracą, a przynajmniej tak to powinno wyglądać. Mam przed sobą reportaże Wojciecha Tochmana – „Wściekły pies”. Dopiero zaczynam, ale to wystarczy, bym z trudem powstrzymywał łzy. Gula więźnie mi w gardle. Wyobraźnia galopuje, zmysły są jakby otumanione. To pierwsza opowieść, ale już czuję, że moje serce rozpada się na kawałki, i tak będzie aż do ostatniej strony.
Dalej jest inaczej i chyba dobrze, bo nie wiem, czy zdołałbym wytrzymać taki poziom emocji, operacji na psychice bez znieczulenia. Nie znaczy to, że historie, które następują po „Mojżeszowym krzaku”, są gorsze, w żadnym razie, są po prostu tak różnorodne, że trudno wrzucić je do jednego worka. Jakże przyrównać śmierć uczniów do molestowania, utratę przeszłości i pamięci do niewdzięcznej teraźniejszości z syndromem Tourette’a?
Mimo to gdyby szukać wspólnych cech tych opowieści, należałoby powiedzieć, że bez wyjątku są one trudne. Trudne zarówno do opowiedzenia, jak i do przeczytania, bo przekazują nam prawdę o rzeczywistości, którą rzadko kiedy chcemy poznać. O szykanowaniu słabszego, które jest łatwiejsze od sprzeciwienia się silniejszemu. O przypominaniu sobie o naszej śmiertelności, a przy tym kontrze z widocznym znakiem zapytania – czy życie zawsze jest cenniejsze niż śmierć? O ukazaniu sacrum w okryciu profanum i zawiłości ścieżki wiary, a w zasadzie jej sensu.
Być może pytania te, a zarazem problemy postawione przed nami, brzmiałyby zbyt natarczywie. Zdawałyby się prostą drogą szokowania w celu osiągnięcia sukcesu. Mogłoby tak być, ale Tochman jest twórcą świadomym pułapek, które czyhają w takich przypadkach. Dlatego nie próbuje wychodzić na pierwszy plan, lecz woli skrywać się w cieniu. Jest jak dobry słuchacz, który oddaje głos i jedynie w chwilach zwątpienia nadaje kierunek dalszej opowieści. Autor tu jest tylko, kiedy trzeba, głos należy się innym.
Jednak ten głos trzeba umieć wydobyć i sprawić, by stał się wyrazisty, autonomiczny, uporządkowany. W tym objawia się znakomitość reportera, świadomego wagi słów, opowiadanych historii i tego, że każda z nich ma swoją wartość i należy ją odpowiednio przekazać. Trzeba stanąć murem za swoimi bohaterami, ofiarować im siebie, sprawić, że forma literacka będzie współbrzmiała z ich emocjami i prawdą. To sztuka zachowania proporcji, a te we „Wściekłym psie” są idealnie wyważone.
Reportaże, o których mowa, mają już kilka lat, ale nie można powiedzieć, by straciły na wartości. Przekazywane w nich uczucia i poruszane problemy wydają się uniwersalne, towarzyszące nam od zawsze. Wojciech Tochman pokazał, na czym polegają opowieści z życia, które sięgają dalej niż słowa zapisane na kartkach. To one zostawiają w nas swój ślad. Tętnią żywymi, trudnymi do opanowania uczuciami, a przy tym są literacko dopieszczone. Nie pamiętam, by jakikolwiek zbiór reportaży wstrząsnął mną w podobny sposób. Tak jak większość bohaterów czuję się teraz niepewny i zagubiony, ale wdzięczny, że miałem okazję poznać te inne światy – domagające się uwagi i prawdy tam, gdzie wszyscy silą się na kłamstwo, przeciwstawiające się znieczulicy i rezygnacji.
„Wściekły pies” to nie tylko książka z najwyższej półki w ramach swego gatunku, ale także absolutnie wybitna pozycja, którą każdy czytelnik powinien mieć szczęście poznać. Nawet jeśli chwilami będzie odczuwać dyskomfort. Może szczególnie dlatego.
Patryk Rzemyszkiewicz
Popieram [ 12 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Więc spokojnie patrzy w przyszłość. Aż do rana, kiedy otwiera oczy: czas stoi, jest w tym samym miejscu, w którym był wczoraj i w którym był...
RozwińDlaczego ocenianie innych, sądzenie ich tak ci jest, człowieku, potrzebne? Cóż warte byłoby twoje życie, gdybyś nie osądzał innych?
Samobójstwo nie jest tchórzostwem ani ucieczką. Przeciwnie. Kiedy człowiekowi świat wydaje się piekłem, samobójstwo to akt odwagi i męstwa.
Opinie [112]
Opinia dodana w serwisie 17.08.2019r.
Pokaż mimo toPo przeczytaniu takich tekstów staję się fanką literatury faktu.
Pokaż mimo toTrzecie spotkanie z autorem, ale w zupełnie innej formie. Podszedłem do książki z lekkim dystansem, gdyż pierwszy raz czytałem zbiór krótkich reportaży, każdy opowiadający unikalną historię.
więcejZaskoczenie. Od pierwszych stron dostajemy cios. Autor się nie patyczkuje z czytelnikiem. Nie spodziewałem się że pojedyncza historia przedstawiona na kilkunastu stronach, będzie mogła...
Wstrząsające, przerażające, prawdziwe, mocne! Zdecydowanie nie powinnam była czytać tych reportaży w przedświątecznym czasie. Zdołowały mnie, do tej pory siedzą mi w głowie i nie dają o sobie zapomnieć. Dziewięć opowieści, każda każe Ci pomyśleć "Co ja bym zrobił/a, jak ja bym zareagował/a, gdybym to ja, moja rodzina znalazła się w takiej sytuacji? Odpowiedź jest jedna -...
więcejReportaże Wojciecha Tochmana zawsze rozszarpują moje serce. Nie inaczej było tym razem. Dziewięć reportaży, a każdy wstrząsa czytelnika do głębi. To trzeba przeczytać! Koniecznie! Na długo zostają w pamięci.
Pokaż mimo toOdczułam niedosyt. Ogólny.
Pokaż mimo toBardzo dobra, mocna.
więcejZaczynając czytać nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie czytałam do tej pory Tochmana więc już w pierwszym reportażu dostałam " gołą d... W twarz " jak to się mówi w kręgach mniej oczytanych . 😉
Potem było jeszcze lepiej albo gorzej zależy jak spojrzeć 😁
Znokałtował mnie Pan Wojciech.
Jak tylko otworzą biblioteki lecę po kolejne ksiazki 😁
Jako On...
Różne twarze ludzkiego cierpienia. I jedna konkluzja - cierpienie nie ma żadnego, przypisywanego mu przez niektórych, sensu. Zwyczajnie nie ma.
Pokaż mimo toJak to u Wojciecha Tochmana - mocne reportaże bez zbędnych emocji i literackich ozdobników. Moim, bardzo skromnym, zdaniem, trochę nierówne - reportaż o wypadku autokaru z młodzieżą - doskonały, mocny, wzruszający. Pozostałe - nieco mniej przejmujące. Może ja mało wrażliwy jestem... Ogólnie - polecam każdemu do refleksji.
Pokaż mimo toZbiór reportaży Wojciecha Tochamana „Wściekły pies” to przegląd demonów nękających współczesnego człowieka – choroba, nienawiści, niezrozumienie, nietolerancja, zawiedzione nadzieje, śmierć. Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się o nich nie myśleć, one ciągle są obecne w naszym życiu. Raz mocniej, raz lżej, ale ciągle dotykają nas, ciągle krążą „podskórnie” w warstwie...
więcej