Kontener

Katarzyna BoniWojciech Tochman Wydawnictwo: Agora Seria: Reporterzy Dużego Formatu literatura faktu
Agora
reportaż Syria Jordania uchodźcy
literatura faktu
Reporterzy Dużego Formatu
reportaż Syria Jordania uchodźcy

Lektura na pewno nie łatwa, ale niesamowicie potrzebna i pozwalająca doceniać każdą codzienną drobnostkę. Czytanie tego reportażu było naprawdę ciężką psychicznie przeprawą. Przeprawą przez prawdziwą brutalność i niesprawiedliwość świata.

Przeczytałam z uwagi na słabość do rzeczywistości opisywanej przez Tochmana. Fragmentaryczny obraz problemu w kieszonkowym wydaniu. Nie mogłam przestać myśleć o tej książce przez kilka dni po przeczytaniu. Jeżeli reporterzy mają być uznawani za bękartów literatury pięknej to równie dobrze można uznać, że są pianistami emocji.

Materiał co najmniej na grubą książkę, a prawie każdy bohater dostał tu zaledwie kilka zdań...

Jakież my mamy szczęście, żyjąc w bezpiecznym kraju, bez wojny, zarabiając i mogąc podróżować..

Wpisz w wyszukiwarkę -Zaatari. Jordania. Dylemat syryjskiego uchodźcy - żyć w puszce takiej jak konserwa czy zginąć pod kulami w swoim kraju. Nie ma dobrego wyboru.

Reportaż po lekturze którego człowiek docenia własną codzienność. Uświadamia i pobudza do refleksji.

Kawałek pustynii, a na nim piachu niemalże tyle, ilu ludzi. Ludzkie mrowisko, puszkowane ludzkie mięso zawieszone między życiem i śmiercią. I tak czasem przez 20 lat.

Krótki reportaż o syryjskich uchodźcach w Jordanii.

To co przeraża to to, że nawet w dramatycznej sytuacji jak przymusowa ucieczka z ojczyzny ludzie nie potrafią ze sobą współpracować dla wspólnego dobra.

Pytanie tylko, czy to mentalność "tej" narodowości ludzi, czy też trend ogólnoświatowy...

Przeczytałam na jendym oddechu.
Niesamowity reportaż z pobytu w obozach syryjskich uchodźców na początku wybuchu wojny domowej w Syrii. historie Syryjczykow, historia ich przerwanej codziennosci, która musiała ustąpić miejsca nowej, uchodźczej codzienności.
Ukazano też fragment tej strony, której nie widać w mediach.

Być może ktoś powie, że nie jest to najlepsza z książek Tochmana, być może
"Dzisiaj narysujemy śmierć" albo "Eli Eli "są nieco lepsze, ale nadal jest to ekstraklasa reportażu !
Uwielbiam ten suchy, oszczędny typ narracji autora, jego krótkie, niespecjalnie kwieciste i rozbudowane zdania. Bo inne przecież byłyby chyba nie na miejscu. A te tną karty książki, nasze serca i...

Dyskusje

• 2019