Kontener

Wojciech TochmanKatarzyna Boni Wydawnictwo: Agora Seria: Reporterzy Dużego Formatu literatura faktu
Agora
reportaż Syria Jordania uchodźcy
literatura faktu
Reporterzy Dużego Formatu
reportaż Syria Jordania uchodźcy

Reportaż po lekturze którego człowiek docenia własną codzienność. Uświadamia i pobudza do refleksji.

Kawałek pustynii, a na nim piachu niemalże tyle, ilu ludzi. Ludzkie mrowisko, puszkowane ludzkie mięso zawieszone między życiem i śmiercią. I tak czasem przez 20 lat.

Krótki reportaż o syryjskich uchodźcach w Jordanii.

To co przeraża to to, że nawet w dramatycznej sytuacji jak przymusowa ucieczka z ojczyzny ludzie nie potrafią ze sobą współpracować dla wspólnego dobra.

Pytanie tylko, czy to mentalność "tej" narodowości ludzi, czy też trend ogólnoświatowy...

Przeczytałam na jendym oddechu.
Niesamowity reportaż z pobytu w obozach syryjskich uchodźców na początku wybuchu wojny domowej w Syrii. historie Syryjczykow, historia ich przerwanej codziennosci, która musiała ustąpić miejsca nowej, uchodźczej codzienności.
Ukazano też fragment tej strony, której nie widać w mediach.

Być może ktoś powie, że nie jest to najlepsza z książek Tochmana, być może
"Dzisiaj narysujemy śmierć" albo "Eli Eli "są nieco lepsze, ale nadal jest to ekstraklasa reportażu !
Uwielbiam ten suchy, oszczędny typ narracji autora, jego krótkie, niespecjalnie kwieciste i rozbudowane zdania. Bo inne przecież byłyby chyba nie na miejscu. A te tną karty książki, nasze serca i...

Reportaż "Kontener" doskonale ukazuje przerażające realia wojenne i obozowe w Syrii i Jordanii. Krew, płacz i ciągły strach. Ludzie zostawiają dorobki życia i uciekają. Stają się z obywateli, uchodźcami i np. gnieżdżą się w wielkim obozie Zaatari. Dlatego powinniśmy cieszyć się z tego ,że jesteśmy w Europie i nie musimy obawiać się nalotów i śmierci.

Malutka książeczka, treść składająca się z minimum słów, a tak bardzo poruszająca. Kolejny reportaż o wojnie, o uchodźcach, wszystko zaczęło się w 2011 r. wojna w Syrii, obóz w Jordanii, XXI wiek. Cały świat z ogromnym doświadczeniem wojennym, i co, nic się nie zmieniło, czy to Pierwsza, czy Druga Wojna Światowa, Afganistan, Irak, Somalia itp. ludzie tak samo cierpią, tak...

Kiedyś uważałam, że każdy kto ma niewielkie pojęcie o parszywym losie uchodźców powinien zapoznać się z twórczością Remarque`a. Dziś poleciłabym mu literaturę faktu, reportaż taki jak ten. Dziś wojenni tułacze są w gorszej sytuacji niż bohaterowie dajmy na to "Łuku Triumfalnego". A ci, którzy uciekają z Syrii pod "opiekuńcze skrzydła" Jordanii, to jakby nigdzie przed tą...

Przyzwyczajeni do naszych domów, biblioteczek, planów na wakacje i toalet, nie zwracamy uwagi na znaczenie kontenera. Nie dostrzegamy jego podwójnej roli zbawcy i kata. Trzeba takich miejsc, jak Zaatari Refugee Camp i ludzi jak Wojciech i Katarzyna, by kontener zmienił nasze postrzeganie świata. Tak, jak postawił na głowie życie dziesiątek tysięcy syryjskich uchodźców.

U Tochmana nie ma zbędnych słów, każde jest przemyślane i potrzebne. "Kontener" to bardzo poruszająca opowieść o uchodźcach syryjskich w jordańskim obozie, niezwykle potrzebna w dzisiejszej trudnej sytuacji politycznej. I równocześnie recepta dla wielu "reporterów" jak ich praca powinna wyglądać.

Dyskusje

• 2019