Jesteś wędrówką

Okładka książki Jesteś wędrówką Paulina Młynarska
Okładka książki Jesteś wędrówką
Paulina Młynarska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2018-05-08
2018-05-08
literatura polska wspomnienia

Okładka książki Życie jest fajne Katarzyna Miller, Małgorzata Szcześniak
Życie jest fajne Katarzyna Miller, M...
Okładka książki Daj się pokochać dziewczyno Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
Daj się pokoch... Katarzyna Miller, J...
Okładka książki Instrukcja obsługi toksycznych ludzi Suzan Giżyńska, Katarzyna Miller
Instrukcja obs... Suzan Giżyńska, Kat...
Okładka książki Pokochawszy. Miłość w języku Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil, Karolina Oponowicz
Pokochawszy. M... Jerzy Bralczyk, Luc...

Duże zaskoczenie. Na plus. Opowieść kobiety, która żyje w zgodzie ze sobą. Biorę się za następną książkę.

Zaczynając czytanie tej książki nie spodziewałam się wskazówek dotyczących podróżowania. Mimo, że nie planuję w najbliższym czasie podróży, o jakich pisze Autorka, przeczytałam "jednym tchem" i wiele rad wzięłam do serca. Ponadto bardzo przyjemnie czyta się opisane wspomnienia z podróży.

Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam;
Życie to nie tylko kolorowa maskarada;
Życie jest straszniejsze i piękniejsze jeszcze jest;
Wszystko przy nim blednie, blednie nawet sama śmierć!
Ten fragment piosenki Edwarda Stachury przywołuje sama autorka książki i uwidacznia się z nim bardzo jej bliski, epikurejski zachwyt nad życiem. Życiem rozumianym jako podróż- przed siebie, w nieznane, a także w głąb siebie, ku samopoznaniu, zrozumieniu i pokochaniu swojego jestestwa. To nie tylko książka autobiograficzna, przybliżająca nam ciekawe życie Pauliny Młynarskiej, ale i okraszony pięknymi zdjęciami przewodnik podróżowania. A dodatkowo, dla mnie to również opowieści poruszające ważne pod względem psychologicznym problemy. Uważam, że warto w sposób nieco krytyczny czerpać z doświadczeń innych i jak najbardziej mogą być one dla nas twórcze i wzmacniające. Warto wybrać się w tę podróż.
"Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna.” – Napoleon Hill- pomimo strachu, trzęsąc się i dygocąc ruszaj przed siebie, poza swoją strefę komfortu.

Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam;
Życie to nie tylko kolorowa maskarada;
Życie jest straszniejsze i piękniejsze jeszcze jest;
Wszystko przy nim blednie, blednie nawet sama śmierć!

Nie wierzę w moc uzdrawiania magicznym przykładaniem rąk i nie mam nic wspólnego z jogą, ponieważ swoją równowagę w życiu znajduję w bardziej przyziemnych praktykach. Dlatego też książkę Pani Młynarskiej chciałam odłożyć po pierwszych stronach, gdyż zapowiadały się historie przepojone wzniosłymi uczuciami i skupione jedynie na sprawach duchowych. Jednak po przebrnięciu przez natchniony wstęp książka się obroniła lekkimi, zabawnymi opowieściami z podróży. Dowiedziałam się z pewnością dużo o samej autorce i jej sposobie podróżowania. Pod koniec znalazłam nawet kilka praktycznych porad i przydatnych poleceń stron i blogów. Generalnie więc lekko, przyjemnie, ale bez szału.

Spodziewałam się zupełnie innej książki. Jakiej? Chyba czegoś duchowego, filozoficznego. Jednak mimo tego polecam książkę. Jest napisana lekko, w stylu jaki znam z felietonów autorki. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy o świecie, podróżowaniu i życiu autorki. Myślę, że dla osób chcących rozpocząć podróżniczą przygodę ta książka może być cenną pomocą i wsparciem.

Każda książka Pauliny Młynarskiej jest inspiracją, motywacja, cenna lekcja. Bez pruderii, bez wyższości i bez lęku co powiedzą inni, Paulina pisze o swoich nie tylko podróżniczych, lecz życiowych drogach. Uwielbiam ten styl, dystans do siebie, szeroką perspektywę, wnikliwą obserwacje, bystrość. Książka ukazuje, że nasze życie to wędrówka, duchowa, emocjonalna, fizyczna. Każdy człowiek i wydarzenie może dać nam cenne lekcje, naprawić błędy, jeśli jesteśmy na to otwarci, z pokorą przyjmiemy to, co daje nam życie. Możemy wędrować nie wyjeżdżając, będąc otwartym na ludzi, ich kulturę i inny sposób bycia. Wzruszyło mnie wiele opisów dotyczących braku szacunku ludzi Zachodu do dziedzictwa, ciężkiej pracy krajów trzeciego świata. Wartościowe spostrzezenia, które otwierają nas na szacunek do ludzi, ich pracy, obyczajów. Zero lansu, pozowania, sztuczności. Warto przeczytać i przemyśleć!

pewnie nigdy nie będę miała tyle mocy w sobie co Paulina. Nie znajduję piękna w brudnych, niebezpiecznych rejonach świata. Z przyjemnością obserwuję jej posty na instagramie. I tli się we mnie nadzieja na wędrówkę. Uwielbiam podróżować sama, mniej ekstremalnie. Szacunek

Jesteś wędrówką?

Co spakować, by się "nie przeładować"? Jak smakuje Azja? Co jest poza all inclusive? Jak podróżuję się w pojedynkę? Co jest potrzebne, by zacząć podróżować?

Ciekawa książka, pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji, dająca do myślenia.

Jesteś wędrówką?

W tej książce podobał mi się styl autorki, dystans do siebie i świata, ciekawe i śmieszne anegdoty. To wszystko.

Może to nie jest jakaś przełomowa książka Pauliny Młynarskiej, ale zachęca w niej do przełamywania schematów. Kobieta naprawdę może więcej, niż tylko pracować zawodowo, zajmować się domem i rodziną, a wszystko to w nienagannej fryzurze, z makijażem i manicure. Jak słusznie zauważyła: czy jako babcia pochwalę się wnukom, że w grudniu 2017 upiekłam pyszny makowiec...? Czy nie lepiej dzielić się z innymi ciekawymi pasjami i doświadczeniami?

• Podróże

Paulina Młynarska Jesteś wędrówką Zobacz więcej