Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej

Okładka książki Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej Katarzyna Wągrowska
Okładka książki Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej
Katarzyna Wągrowska Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Znak Literanova
2019-02-25
2017-09-11
zero waste bez śmieci minimalizm ekologia

I Ty możesz uratować Ziemię od śmieci!

Bardzo dobrze skonstruowana ksiazka. Nie jest nudna. Teoria przeplatana przykladami, wywiadami, przepisami na jedzenie i produkty. Autorka w kilku przypadkach dotarla do zrodel, sa podane przypisy.
Pozycja wazna, a trzeba przyznac, ze mamy niska swiadomosc ekonomiczna i ekologiczna jako spoleczenstwo. Prawdopodobnie to nalecialosci z poprzedniej epoki. Czesc pomyslow ja przywodzi - gdy brakowalo wszystkeigo, trzeba bylo sobie dac rade z tego, co bylo pod reka.
Nieco draznilo mnie, gdy autorka zarzucala zawartosc toksyn w otaczajacych nas produktach uzytkowych badz spozywczych. Niektore podejscia i stanowiska sa bardzo drastyczne, zeby nie powiedziec paranoiczne. Nie mozna popadac w skrajnosci.
Jak to mowia, gdyby kazdy pomyslal o sobie, to by bylo o wszytkich pomyslane! Troszke mniej, troszke wolniej i na pewno Swiat bedzie lepszy.

Dla laików w temacie - potrzebna. Dla żyjących w tym duchu - "...ale to już było..."

Bardzo mi się podobała, serdecznie polecam :).

Bardzo mi się podobała, serdecznie polecam :).

Świetna lektura. Każdy chyba ma świadomość konieczności życia ekologicznego, w tym też ograniczania ilości śmieci. Z praktyką jest nieco gorzej. Autorka wypowiada się na temat zero waste w każdym obszarze życia, podczas zakupów, w domu, w restauracji itp. Ta książka jest też apelem, popartym rzeczową argumentacją, o odchodzenie od konsumpcjonizmu, od kupowania i wyrzucania, o rozwagę przy zakupach. Każdy na ten temat coś wie, ale warto sobie przypomnieć, utrwalić i uzupełnić tą wiedzę. Wiedza, jaką dysponuje autorka jest naprawdę imponująca i można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Po lekturze stałam się zdecydowanie bardziej wyczulona na ta problematykę i wiele wskazówek wprowadziłam w życie.
W książce jest masa pomysłów, którymi można się zainspirować. Przykładowo autorka postuluje, aby kupując produkt, zwracać uwagę na opakowanie i aby starać się kupować produkty bez opakowania. I nie dotyczy to tylko odstępowania od sławetnych reklamówek.
całość

Ciekawe wyzwanie, niektóre rozwiązania są w praktyce łatwe, przy innych trzeba się pogimnastykować.

Sporo ciekawych rozwiązań pozwalających ograniczyć produkcje śmieci oraz inne porady zachęcające do życia w bardziej ekologicznym stylu.

Niestety odnoszę wrażenie jakoby autorka zbyt mocno wierzyła w idee zero-waste jak ratunek dla planety bez brania pod uwagę, że śmieci nie są jedynym zagrożeniem dla środowiska. Dowodzi na to wielokrotnie przytaczane kupowanie przez nią mięsa i nabiału do szklanych pojemników. Dla mnie to wręcz śmieszne, że autorka czuje się wtedy jak bohaterka nie zważając na to co kryje się za wyprodukowaniem produktu który umieszcza w swoim wspaniałym eko-pojemniku. Dodatkowo historia z kupnem buły z foodtruck'a nie pozwala brać autorki na poważnie.

Ciekawy zbiór wiedzy na temat życia zero waste z perspektywy jednostki. Szczególnie podobały mi się fragmenty na temat podejścia do śmieci / odpadów z perspektywy historycznej. Praktyczne rady i przepisy są dość radykalne i ciężkie do wprowadzenia w życie dla przeciętnych konsumentów, którzy nie chcą dać się zwariować.

Świetna książka, która daje gotowe rady ale przede wszystkim mocno inspiruje do zmiany nawyków i zwrócenia uwagi na codzienność. Codzienność pełna plastiku i otaczających odpadów. Codzienność, która niszczy nasza planetę a razem z nią nas.

Gdybym nie urodziła się (tak, stara już jestem) i nie wychowała się w PRL-u, gdybym przez lata nic nie czytała, nie słyszała, i nie widziała, to być może ta książka rzuciłaby mnie na kolana. Ale tak... to praktycznie już wszystko było. A jak nie było takie, to było nieco inne, np rurki bambusowe, wielokrotnego uzytku, a zeby było lepiej, kazde z nas miało zaznaczone kropką innego koloru.
O siatkach z materiału to już chyba mozna profesure zrobic.
To samo o niemarnowaniu zywnosci. Przetwarzaniu, przerabianiu, wymianie etc etc etc
A ja bym np chciała raz znaleźć rozdział pt leki z apteki a zero wast. Za to czytam, że do kompostu można wrzucać szmatki. Gratuluję pomysłu, czy aby na pewno Autorka przerobiła to na własnej skórze?

Książka to naprawdę konkret pod względem zawartej w niej wiedzy. Jako osoba zaawansowana w nurcie zero waste troszkę się przy niej męczyłam, od połowy właściwie większość pominęłam, bo już o tym wiedziałam. Niemniej jednak, gdybym trafiła na tę pozycję na początku drogi lub gdybym dostała ją w celu zapoznania z tematem, byłabym wniebowzięta. Wszystko wyjaśnione bardzo szczegółowo, właściwie nie ma kwestii niedociągniętych.

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej