Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej

poradniki
Znak Literanova
2019-02-25
2017-09-11
zero waste bez śmieci minimalizm ekologia

Oficjalne recenzje i

I Ty możesz uratować Ziemię od śmieci!

Link do recenzji

7521 409 181

Ciekawe wyzwanie, niektóre rozwiązania są w praktyce łatwe, przy innych trzeba się pogimnastykować.

Sporo ciekawych rozwiązań pozwalających ograniczyć produkcje śmieci oraz inne porady zachęcające do życia w bardziej ekologicznym stylu.

Niestety odnoszę wrażenie jakoby autorka zbyt mocno wierzyła w idee zero-waste jak ratunek dla planety bez brania pod uwagę, że śmieci nie są jedynym zagrożeniem dla środowiska. Dowodzi na to wielokrotnie przytaczane kupowanie przez nią mięsa i nabiału do szklanych pojemników. Dla mnie to wręcz śmieszne, że autorka czuje się wtedy jak bohaterka nie zważając na to co kryje się za wyprodukowaniem produktu który umieszcza w swoim wspaniałym eko-pojemniku. Dodatkowo historia z kupnem buły z foodtruck'a nie pozwala brać autorki na poważnie.

Ciekawy zbiór wiedzy na temat życia zero waste z perspektywy jednostki. Szczególnie podobały mi się fragmenty na temat podejścia do śmieci / odpadów z perspektywy historycznej. Praktyczne rady i przepisy są dość radykalne i ciężkie do wprowadzenia w życie dla przeciętnych konsumentów, którzy nie chcą dać się zwariować.

Świetna książka, która daje gotowe rady ale przede wszystkim mocno inspiruje do zmiany nawyków i zwrócenia uwagi na codzienność. Codzienność pełna plastiku i otaczających odpadów. Codzienność, która niszczy nasza planetę a razem z nią nas.

Gdybym nie urodziła się (tak, stara już jestem) i nie wychowała się w PRL-u, gdybym przez lata nic nie czytała, nie słyszała, i nie widziała, to być może ta książka rzuciłaby mnie na kolana. Ale tak... to praktycznie już wszystko było. A jak nie było takie, to było nieco inne, np rurki bambusowe, wielokrotnego uzytku, a zeby było lepiej, kazde z nas miało zaznaczone kropką innego koloru.
O siatkach z materiału to już chyba mozna profesure zrobic.
To samo o niemarnowaniu zywnosci. Przetwarzaniu, przerabianiu, wymianie etc etc etc
A ja bym np chciała raz znaleźć rozdział pt leki z apteki a zero wast. Za to czytam, że do kompostu można wrzucać szmatki. Gratuluję pomysłu, czy aby na pewno Autorka przerobiła to na własnej skórze?

Książka to naprawdę konkret pod względem zawartej w niej wiedzy. Jako osoba zaawansowana w nurcie zero waste troszkę się przy niej męczyłam, od połowy właściwie większość pominęłam, bo już o tym wiedziałam. Niemniej jednak, gdybym trafiła na tę pozycję na początku drogi lub gdybym dostała ją w celu zapoznania z tematem, byłabym wniebowzięta. Wszystko wyjaśnione bardzo szczegółowo, właściwie nie ma kwestii niedociągniętych.

Do książki podszedłem jako kompletny laik w tym temacie , nie mający pojęcia o Zero Waste. Wybrałem akurat ten tytuł ponieważ jest napisany w polskich realiach, przez polską autorkę , co nie oszukujmy się ma duże znaczenie dal próby podjęcia konkretnych działań.
Książka jest naprawdę wartościowa , pełna porad i ciekawych pomysłów, przystępnie napisana, dlatego wysoka ocena , ogólnie dobry poradnik lifestylowy , jest jednak duże ALE.
Książka ta jest napisana od kobiety dla innych kobiet , z pominięciem męskiego punktu widzenia, jak gdyby autorka uznała że mężczyźni w tym kraju nie będą tym tematem zainteresowani. Ogólnie po przemyślenie dość mocno wpłynęło to na mój męski punkt widzenia i odbiór tej książki.
Książka ta na pewno zrobiła dużo dobrego w polskim ruchu zero waste , przyczyniła się do jego promocji . Uświadomiła też wielu ludziom jakie znaczenie mają ich wybory w kontekście środowiska, ja jestem jedną z nich.

O zero waste usłyszałam już jakiś czas temu. Coś tam na ten temat wiedziałam ale stwierdziłam, że na pewno fajnie byłoby pogłębić wiedzę na ten temat. Dlatego też chętnie sięgnęłam po tę książkę.
Napisana w interesujący sposób. Autorka na własnym przykładzie opowiada o swojej drodze do życia bez generowania odpadów.
Przyznam, że wiele z tych sposobów od dość dawna stosowałam i ja. Można powiedzieć, że żyję less waste 🙂 . Jednym z tych sposobów jest chodzenie z własnymi materiałowymi torbami na zakupy a także unikanie brania jednorazówek. Ciekawym pomysłem na ograniczenie papieru jest też zastąpienie tradycyjnych faktur na e faktury.
Ale autorka idzie jeszcze dalej i podrzuca wiele ciekawych pomysłów. Na niektóre pewnie sama bym nie wpadła, ale myślę że to strzał w dziesiątkę.
Zamiast kupować detergenty można czyścić dom za pomocą łatwo dostępnych środków (ocet, soda, kwasek). Wszelkie produkty kupować na wagę, oczywiście do swoich opakowań. Przykłady można by mnożyć.
Generalnie wiele rzeczy robić samodzielnie. Tylko jak to ogarnąć gdy krucho z czasem?
Jednak książkę polecam. Warto przeczytać i choć spróbować dane rady wcielić w swoje życie.

Przyznam, że wiele z tych sposobów od dość dawna...

Dla każdego kto interesuje się tematem i/lub chce żyć zero waste. Książka zawiera dużo przepisów na naturalne środki czyszczące, kosmetyki, jedzenie i wiele innych. Wiele przepisów jest banalnie prostych, więc dzięki tej książce można nawet przy niewielkich środkach pomóc Ziemi 🌏🌏🌏 Autorka opowiada czym jest zero waste oraz jak zacząć żyć zero waste. Autorka prowadzi bloga ograniczamsie.com na który warto wejść, nawet posiadając już książkę.

Z ciekawości sięgnęłam po tą książkę. Chciałam się dowiedzieć co właściwie oznacza to ,,zero waste" i czy faktycznie da się żyć bez produkowania zbędnych śmieci. Autorka w niesamowity sposób opowiada o swoim doświadczeniu w dążeniu do życia bez odpadów. Parę sposobów zakupowych juz dawno wprowadziłam w życie tj. chodznie z własnymi siatkami, torbami na owoce warzywa i zakupy, bo również strasznie mnie denerwowały te reklamówki na każdym kroku. Bardzo mi się podobała ta książka, zwłaszcza tematy jak samodzielnie zrobić naturalny, krem odżywkę. Na pewno wypróbuję smarowanie olejem twarzy na noc zamiast kremu, ciekawy sposób. Polecam :)

Dodaj cytat z książki Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej