Poetka i książę

Totalnie grafomańska pierdoła.
Cóż...

Totalnie grafomańska pierdoła.
Cóż...

Powieść trochę jak retro romans na podstawie biografii Agnieszki Osieckiej, ale nie biografia na szczęście, tylko porządna fikcja, powieść przeczytana jednym tchem, dziękuję za dbałość o język, za niedopowiedzenia, za zmuszanie do domyślań się :)

Zostaje pewien niedosyt, plus za historię paryskiej "Kultury".

Zostaje pewien niedosyt, plus za historię paryskiej "Kultury".

Studium romansu Agnieszki Osieckiej z 30 lat starszym twórcą i naczelnym paryskiej "Kultury" Jerzym Giedroyciem.
W tle Hłasko. Fajnie się czyta Gretkowską

W tle Hłasko. Fajnie się czyta Gretkowską

Gdy zamknęłam książkę powiedziałam sobie pod nosem, że to była dobra powieść. Natomiast, gdy ją czytałam byłam chwilami bardzo zagubiona. Przeskakiwanie perspektywą, nagłe wspomnienia bohaterów, czasem niezrozumiała dialogi. Byłam czytelnikiem zagubionym, ale nie zniechęconym. Polecam dla wybrednych czytelników, ale ostrzegam przy tym, że książka nie jest prosta w odbiorze :)

Obrazek, migawka, impresja...spotkanie dwojga tak różnych ludzi, którzy zakochują się w sobie, ale nie mogą być ze sobą z różnych względów.
Spotkanie młodości z dojrzałością ,dwojga okaleczonych dusz, którym do siebie blisko, a jednocześnie bardzo daleko.
Lubię styl pani Gretkowskiej.

Lubię styl pani Gretkowskiej.

Mam problem z czytaniem książek pani Manueli. Podjęłam się czytania tej pozycji ze względu na bohaterkę i ledwo dobrnęłam do końca. Chaos, ciągła zmiana miejsca akcji, nawet w akapitach. Dobrą stroną jej przeczytania jest chęć zgłębienia życiorysu "Księcia".

Poetycko o poetce. Tym razem wyszło trochę infantylnie, ale jak zawsze w przypadku Pani M. Gretkowskiej warto a nawet trzeba czytać i czytaniem jej mądrych książek się delektować.

Książka bardzo poetycka, pełna uczuć i wzniosłych słów. Język jakim posługuje się Gretkowska jest piękny, jednak to nie jest Osiecka, to jedynie jej naśladownictwo. Czytając tę książkę cały czas miałam wrażenie sztuczności, udawania. Spodziewałam się czegoś w stylu: "Listów na wyczerpanym papierze", a tu klops.

Bardzo lubię twórczość Manueli Gretkowskiej. I muszę przyznać, że się postarała tworząc tę książkę. Czuć Osiecką w Osieckiej, jej młodość, świeżość, potrzebę łamania konwenansów. Ale nie do końca wszystko mi zagrało na płaszczyźnie technicznej — trochę za dużo chaosu. Trzeba się dość mocno skupić na czytaniu, inaczej można zgubić wątek. Niemniej jednak, całość sprawia dobre wrażenie, sporo fragmentów sobie zaznaczyłam, aby móc do nich w przyszłości wrócić.