Bałtyk. Historie zza parawanu

Aleksandra Arendt Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura faktu
Wydawnictwo Poznańskie
literatura faktu
Inne

Spodziewałam się czegoś innego - dostałam coś innego i jestem zachwycona.
Spodziewałam się opowiadań (tak, nie przeczytałam opisu książki), dostałam wciągające historie o "moim morzu".
Ciekawostki, których nie znałam, mimo tego, że całe życie mieszkam nad morzem.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu wspomnień o Bałtyku.

Z jednej strony bardzo ciekawy dobór tematów - zupełnie nieoczywisty. O pewnych tematach dowiedziałam się po raz pierwszy. Skocznie narciarskie, winda na plaży, lokomotywy czy też wozy w Bałtyku z miejscem na przebieranie to inne oblicze naszego morza😉

Z tej drugiej strony - cofnęłam się do podstawówki,...

Zacznę od plusów, bo ta pozycja zdecydowanie je ma. Po pierwsze, temat. Bałtyk jest z pewnością niewyczerpanym źródłem ciekawych historii. Po drugie ludzie, którzy w jakiś sposób z morzem byli lub nadal są związani i pamiętają różne ciekawe wydarzenia z nim związane. W książce jest kilka pięknych i ciekawych legend i to także zaliczam na plus. Jednak mimo tych zalet książka...

Nie potrafiłam przeczytać tego na raz, od czasu do czasu rozdział i musiałam przerzucić się na coś nowego. Ciekawe historie, anegdoty, interesujące ciekawostki. Bez szału ale można przeczytać :)

Ciekawa książka. Dużo faktów, legend, zdjęć, anegdot, cytatów z prasy, ciekawostek na temat Bałtyku, ludzi i zdarzeń z nim związanych. Sporo nowego można się dowiedzieć. Polecam.

<backlog z innego forum>
Powiedzmy erudycyjne uzupełnienie wakacyjnych wypraw. Bardzo dobra książka nad morze: lekka ale nie głupia.

Trudno mi ocenić wg ilości gwiazdek. Ja daję 5 To literatura faktu więc nie czyta się z wypikami na twarzy i ciekawością co dalej. Tu legendy przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami.Jedne są ciekawe innee mniej. Autorka korzystała z wielu źródeł aby aby przybliżyć nam historie związane z naszym polskim morzem. Czy warto po nią sięgnąć każdy sam musi zdecydować.

Dużo legend, wspomnień i ludzi związanych z Bałtykiem. Dobra lektura dla ciekawych historii morza, którzy wcześniej nie byli zainteresowani tą tematyką. Wprowadzenie do dalszych poszukiwań legend o Bałtyku i historii z nim związanych bardzo dobre.

Bardzo ostrożnie podeszłam do tej książki i pozytywnie się rozczarowałam:) Kilka interesujących historii o naszym cudownym morzu: stary Hel, zatopione lokomotywy nieopodal Kuźnicy, tsunami w Darłowie, historia pałacyku w Łebie, zagadkowa Wineta, opowieść o Jastrzębiej Górze i latarniku, który palił światło wbrew woli nazistów, za co został rozstrzelany i pochowany w...

Bardzo ciekawy zbiór reportaży o wybrzeżu. Historie o początkach plażingu, plażowej modzie, kąpielach, molo, samolotach, skoczniach i wielu innych interesujących rzeczach, opatrzone zdjęciami i fragmentami autentycznych rozmów. Wszystko napisane bardzo prostym, przystępnym językiem

Dyskusje

• 2018