Historia pewnej dziewczyny

Story of a Girl
YA!
2018-07-18
2018-07-18

Niedosyt jaki miałam po tej książce był naprawdę duży. I co prawda opowiada ona o sztuce kochania, wybaczaniu innych priorytetów w życiu ale mam wrażenie, że autorka mogła znacznie bardziej zagłębić się w tą historię i stworzyć naprawdę dobrą książkę. Polecam jako luźną lekturę ale nie wymagajcie od niej zbyt dużo ;)

Za krótka ta książka. Liczyłam na inne zakończenie, chociaż cieszę się, że główna bohaterka wreszcie zaczęła dogadywać się z rodziną. Oczywiście małymi krokami i po swojemu, ale zawsze coś. Miło też mnie zdziwił brat Deanny, kiedy oznajmił, że wyprowadza się z własną córką i dziewczyną, ale Deanna też będzie mogła tam mieszkać. Młodzieżowa książka, ale dość szybko i przyjemnie się czyta.

Ciekawa pozycja w stylu "13 powodów" Jay'a Asher'a.
Książka o wybaczaniu sobie i innym, o nauce kochania siebie i innych oraz o tworzeniu rodziny.
Polecam wszystkim.

Ciekawa pozycja w stylu "13 powodów" Jay'a Asher'a.
Polecam wszystkim.

Życie Deanny Lambert zmieniło się bezpowrotnie, kiedy jako trzynastolatka została przyłapana przez ojca w niedwuznacznej sytuacji ze starszym chłopakiem. Trzy lata później wciąż zmagała się z konsekwencjami tamtego wydarzenia: w szkole przyczepiono jej etykietę puszczalskiej, w miasteczku ta historia obrosła już legendą. W gronie rodzinnym jest jeszcze gorzej- ukochany ojciec traktuje córkę jak powietrze, codziennie dając do zrozumienia, jak bardzo go zawiodła. Deanna ucieka w świat wyobraźni, marzy o wyrwaniu się z ponurego domu i stworzenia własnej małej rodziny.

"Historia pewnej dziewczyny" jest to leciutka książka dla młodzieży opowiadająca historię Deanny- dojrzałej jak na swój wiek młodziutkiej dziewczyny z nie małym bagażem doświadczeń na plecach. Każdy z nas zza młodu popełnił niejeden błąd, każdy z nas nie był świadom konsekwencji jakie mogą się ciągnąć za czynami jakie popełniliśmy. Młodość ma swoje prawa i główna bohaterka owych konsekwencji również świadoma nie była.
W wieku 13 lat "zaprzyjaźniła" się z kolegą swojego starszego brata. Wdala się z nim w romans, a ich spotkania opierały się jedynie na fizyczności. Na jednym z owych spotkań przyłapał ją ojciec, który całkowicie odwrócił się od córki po tym co zobaczył. Zaś w małym miasteczku przyczepiono jej etykietę puszczalskiej w czym znacznie pomógł jej "przyjaciel" rozsiewając plotki. Momentami naprawdę było mi przykro przy czytaniu jej odczuć- dziewczyna ma niską samoocenę, czuję się być opuszczoną/zbędną/nie kochaną. Zazdrości Lee (koleżanka) związku z jej przyjacielem Jasonem. Dochodzi do momentu, gdzie rozumie, iż była dla Tommiego tylko zabawką i nigdy jej nie kochał, nigdy jemu nie zależało. Sytuacja w domu jeszcze bardziej to wszystko komplikuje, a Deanna marzy jedynie o wyprowadzeniu się z domu ze swoim bratem Darrenem, Stacy i April dlatego też zatrudnia się w pizzeria, aby móc odłożyć pieniądze na mieszkanie.
Prawdę mówiąc opis mówi wszystko, w książce nie ma niczego co by mogło szokować dorosłe osoby, jednakże młodym ludziom może ona otworzyć oczy na pewne kwestie. Napewno warto jest zapamiętać, że medal ma dwie strony, a kij dwa końce i nie można kierować się tylko tym co usłyszymy od jednej ze stron. Dobrze by było znać obie wersje, a dopiero później "oceniać".
Ocena 5/10

Opis; Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych spojrzeń nie jest wolna nawet we własnym domu. Czeka ją trudna walka o zmianę osądu na jej temat i szansę na wyrwanie się z upokarzającej roli miejscowej puszczalskiej.

Lubię książki młodzieżowe, zauważyłam, że ostatnim czasem sięgam po nie najczęściej. Zazwyczaj jest w nich dużo ciekawych akcji; jakieś dramaty lub czasem troszkę kryminału. Ta pozycja zainteresowała mnie już dużo wcześniej, ale postanowiłam ją kupić dopiero ostatnio. Mogę powiedzieć, że jest bardzo interesująca i czyta się ją w miarę szybko. Napisana i ukazana w prosty sposób, co daję jej wyjątkowy charakter. Sama bohaterka jest z pozoru przeciętna, ale w środku nazwałabym ją buntowniczką. Posiada swoje zdanie na prawie każdy temat, który jest poruszany w książce.

Każdy z nas popełnia błędy lub każdemu z nas przytrafiło się przypięcie etykiety przez innych ludzi i nie da się tego ukryć, jednak czasem są one bardziej, albo mniej 'widoczne/rozgłaśniane'. Tutaj można poznać inną perspektywę odbioru przez ludzi popełnionego przez bohaterkę błędu. Pokazuje ona jak sobie z tym radzi..

Jedyna rzecz która mi się tutaj nie podobała to zakończenie, według mnie było takie średniawe. Akcja urwała się w połowie i nie zostały rozwinięte wszystkie wątki, co u mnie dało duży minus.

Oceniam tą książkę 8/10 gwoazdek

Życie Deanny Lambert zmieniło się bezpowrotnie, kiedy jako trzynastolatka została przyłapana przez ojca w niedwuznacznej sytuacji ze starszym chłopakiem. Trzy lata później wciąż zmaga się z konsekwencjami tamtego wydarzenia : w szkole przyczepiono jej etykietkę puszczalskiej, w miasteczku ta historia obrosła już legendą. W gronie rodzinnym jest jeszcze gorzej - ukochany ojciec traktuje córkę jak powietrze, codziennie dając jej do zrozumienia, jak bardzo go zawiodła. Deanna ucieka w świat wyobraźni, marzy o wyrwaniu się z ponurego domu i stworzeniu własnej małej rodziny.

Długo zbierałam myśli, jaką ocenę dać tej pozycji, ale ostatecznie decyduję się na 3 gwiazdki i to tylko i wyłącznie dlatego, że porusza ważny problem wśród nastolatków, choć też mogłabym się przyczepić do tego, że wszystko opisane było bardzo pobieżnie. Odniosłam wrażenie, że ostatnie rozdziały były pisane na siłę, żeby "odbębnić" i mieć spokój. Deanna ostatecznie wybacza Tommiemu, ale zrobiła to w tak nieprzekonywujący sposób, że w ogóle to do mnie nie trafiło. Rozumiem, że autorka chciała tu przekazać, że sztuka wybaczania jest niezwykle trudna i wiąże ze sobą mnóstwo nieprzyjemności, dlatego uważam, że powinna pokazać to w bardziej... no w lepszy sposób. Tak samo sytuacja z jej przyjaciółką... Deanna jest zagubiona, nie wie co robi, nie wie co chce, więc koniec końców całuje chłopaka Lee - swojego najlepszego przyjaciela. Podobały mi się tu rozterki głównej bohaterki, jej "samolubne przemyślenia", bo to trochę ją urealniło. Pokazało to, że cierpi i potrzebuje takiego chłopaka jak Jason - kipi z niej zazdrość i ból.
Opowieść miała potencjał. Naprawdę miała. Wątek z ojcem mógłby być lepiej rozwinięty - ich rozmowa powinna być najistotniejszym morałem tej książki, tymczasem został rzucony na drugi plan.
Szkoda...

Trochę więcej oczekiwałam od tej książki. Fabuła wydawała się ciekawa, ale wykonanie trochę gorsze. Nie potrafiłam polubić bohaterów, bo bardzo często zachowywali się irracjonalnie, dodatkowo cała akcja wydawała mi się strasznie płytka. Autorka nie zagłębiła się w temat, a można by stowrzyć z tego naprawdę dobrą historię.

nie polecam...... zakończenie pozostawia sporo do życzenia jeśli to co było na ostatnich stronach można nazwać zakończeniem.

Książkę bardzo szybko i płynnie się czyta ale mnie nie porwała jakoś bardzo. Miałam na liście, przeczytałam, odchaczylam i już....

• Egzemplarz recenzencki