Niebo na własność

Otwarte
2018-07-16
2018-07-16
Grażyna Woźniak

Miałem dylemat z tym jak ocenić książkę,ze względu na temat który porusza.Czy skupić się na samej historii,która jest na wskroś smutna,na stylistyce która była zadowalająca,czy na głównych bohaterach,co do których nie mam wątpliwości,że mogliby istnieć realnie?Myślę,że ująłem wszystkie te aspekty,solidne 7 w pełni zasłużone :-).

Na początku zachwyciła mnie okładka. Pełna kolorów, emocji, uczuć, a jednak minimalistyczna na swój sposób. Miałam przeczucie, że książka niesie ze sobą wspaniałą historię i nie pomyliłam się. Wzruszająca historia opowiedziana przez ojca wspaniałego chłopca. Bez spoilerów więcej napisać nie mogę, ale wierzcie mi - ta książka zachwyca nie tylko przez cudowną okładkę. Polecam!

Książka, która dotyka tematyki śmierci dziecka, tego jak z druzgocząca informacja radzą sobie rodzice, jak walczą o życie dziecka oraz również jak radzą sobie z żałobą. Mając synka trudno czyta mi się takie książki, wyje na nich jak bóbr ale dzięki nim doceniam to co mam❤️

Recenzja książki pt. "Niebo na własność" autor: Luke Allnutt
cyt. "Czasami doświadczamy miłości w najbardziej nieoczekiwanych chwilach. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak łatwo mogą kogoś rozczulić".

Powieść pt. "Niebo na własność" to poruszająca historia, w której spotykamy się z miłością, cierpieniem, trudnościami, nadzieją, bólem i strachem. Poznajemy parę Annę i Roba. Połączyło ich prawdziwe uczucie. Po stracie dwójki dzieci- jeszcze w okresie ciąży, w końcu przyszło na świat ich wymarzone dziecko- syn Jack. Cieszyli się rodzinną sielanką, jednak w pewnym momencie Jack zaczął wykazywać niepokojące objawy chorobowe. Po badaniach zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. Jego rodzicami targały skrajne emocje. Gdy już wydawało się, że w procesie leczenia wszystko jest na dobrej drodze, okazało się, że choroba stała się bardziej agresywna.
Autor nawiązał również do problematyki alternatywnych metod leczenia. Uwidocznił, w jaki sposób oszuści/ szarlatani mogą żerować na ludzkim nieszczęściu, często tylko po to, by wyciągnąć od nich pieniądze. Niezwykle realnie zostały ukazane rozterki zrozpaczonych rodziców. W obliczu traumatycznych wydarzeń, walki o przedłużenie i godne życie Jacka, ich miłość została poddana próbie, wiele spraw uległo diametralnym zmianom. Również postawy innych ludzi, znajomych były odmienne. Takie sytuacje weryfikują, na kim możemy polegać, a komu nasz los jest obojętny. Niejednokrotnie wiele otuchy możemy odnaleźć wśród obcych ludzi, podobnie jak ojciec Jacka, który szukał wsparcia na forach/ grupach internetowych. Bez wątpienia jest to książka, z którą warto się zapoznać. Czyta się ją bardzo dobrze, autor niezwykle realnie opisuje wydarzenia, emocje. W wielu momentach łzy same cisnęły się do oczu, szczególnie, gdy podczas czytania uświadomimy sobie, jak brutalne potrafi być życie. Los stawia przed nami kłody, niektóre z nich bardzo trudno pokonać i pogodzić się z niesprawiedliwością. Równie trudno w jej obliczu odnaleźć sens, będący siłą motywującą. Książka pt. "Niebo na własność" skłania do wielu refleksji w tym zakresie.

Recenzja książki pt. "Niebo na własność" autor: Luke Allnutt

"Czasami doświadczamy miłości w najbardziej nieoczekiwanych chwilach. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak łatwo mogą kogoś rozczulić."

Często się rozczulacie? Ja zauważam, że im jestem starsza tym więcej rzeczy mnie rozczula. I wcale nie wstydzę się zaszklonych oczu, bo wrażliwość to dobra rzecz i nie ma się tu czego wstydzić.

Książka" Niebo na własność" wywołuje niezwykle dużo emocji. Opowiada o trudach życia codziennego.
Para ludzi, która poznała się podczas studiów, zakochana w sobie, zdecydowana na wspólną przyszłość. Jak się okazuje niezwykle trudną przyszłość z dwoma poronieniami, ciężką chorobą jedynego dziecka i alkoholizmem jednego z nich. Miłość, na tyle silna, że te wszystkie trudy życia, są niczym w porównaniu z uczuciem, które między rodzicami panuje.
Jest to dla mnie samej niezwykle trudna książka. Żaden rodzic nie powinien stanąć oko w oko z tragedią, jaka przydarzyła się tam.
Los bywa przewrotny i okrutny...
Ale o tym oczywiście w książce, która jest mi szczególnie bliska, ponieważ pomagałam wybrać do niej okładkę.

Książka" Niebo na własność" wywołuje...

Na półkach: , , , ,

Wspaniała, piękna i przejmująca historia. Nie spodziewałam się, że tak bardzo mi się ona spodoba. Mamy tutaj zarówno opowieść walki z chorobą, jak i delikatny wątek kryminalny. Napradę każdemu polecam.

Po przeczytaniu kilku stron drugiego rozdziału musiałam ją odłożyć. Wiedziałam o czym jest i wiedziałam co za chwilę się wydarzy. Ogarnął mnie strach, strach matki... Wróciłam do czytania i nie żałuję. Podoba mi się męska narracja, ukazanie tej tragedii z perspektywy ojca. Przyjęło się że cały ból po stracie dziecka przypisuje się matce,ona nosi dziecko pod sercem więc ją odejście dziecka boli najbardziej. W Niebo na własność widzimy że ojciec cierpi tak samo... Polecam. Jednak nie jest to lektura łatwa szczególnie dla rodziców.

Jack jest oczkiem w głowie rodziców, źródłem ich szczęścia i rodzinnej
harmonii. Gdy ma trzy lata, zaczyna zachowywać się niepokojąco.
Pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi i mówieniem. Nieśmiałe podejrzenia zmieniają się wkrótce w diagnozę – Jack ma złośliwy nowotwór mózgu. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie dziecka. Zdesperowani i wyczerpani rodzice powoli oddalają się od siebie i kłócą, zamiast wspierać.
Uważam, że jest to wyjątkowa powieść. Porusza bardzo trudny i bolesny temat jakim jest śmiertelna choroba dziecka. Przedstawia walkę zdesperowanych rodziców małego pacjenta i gasnące między nimi uczucie. Książka z pewnością warta uwagi. ♥️

Jack jest oczkiem w głowie rodziców, źródłem ich szczęścia i rodzinnej
harmonii. Gdy ma trzy lata, zaczyna zachowywać się niepokojąco.

Sam opis dużo zdradza o czym jest ta książka, więc byłam przygotowana na dramat rodzinny związany z chorobą dziecka z nadzieją na dobre zakończenie... I niestety szybko się rozczarowałam bo niestety na samym wstępie zostałam uraczona zajawką z przyszłości, skąd wiedziałam już, że tak nie będzie...
Historia opowiadana jest z perspektywy mężczyzny Roba. Są to jego retrospekcje z przeszłości, o tym jak się poznali z żoną Anną, jacy byli młodzi i totalnym przeciwieństwem siebie. A potem po dwóch poronieniach w końcu przyszło na świat upragnione dziecko, syn Jack. Sielanka rodzinna nie trwała zbyt długo bo zdiagnozowano u Jacka złośliwy nowotwór mózgu…
Rozpoczyna się walka o dodatkowy dzień dla synka, o to aby jak najmniej cierpiał… Każde z rodziców inaczej sobie radzi z tym problemem i niestety zamiast się wspierać oddalają się od siebie… Anna wymyśla atrakcyjne rozrywki dla dziecka aby miało miłe wspomnienia. Rob prowadzi na forum rozmowy poszukując pomocy co może być niebezpieczne gdyż nie brakuje szarlatanów reklamujących fałszywe kliniki wyciągające ogromne pieniądze od zdesperowanych rodziców...
Czy można być przygotowanym na śmierć ukochanego dziecka? Czy małżeństwo jest w stanie przetrwać śmierć jedynego dziecka? Czy da się poradzić z tym bez wpadania w jakiś nałóg lub wir pracy?
To jest w sumie smutna historia jaką nieraz pisze samo życie.
Powinna ta historia pozostać w mojej pamięci na dłużej ale niestety ma dużo wad. Brakuje mi perspektywy Anny a także najważniejszej osoby tego dramatu czyli Jacka, co oni myślą i czują? Są duże przeskoki w czasie i drobne błędy. Ogólnie mam wrażenie, że ta książka nie jest do końca dopracowana, problem nieuleczalnej choroby dziecka jest trochę jakby spłycony, bardziej liczyło się co Rob myśli i robi.
Mam mieszane odczucia co do tej książki, z jednej strony trudny i ważny temat, który pokazuje jak kruche jest życie i musimy cieszyć się każdą chwilą a z drugiej strony wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Z tego tematu mógłby być niezły wyciskacz łez, ja niestety wzruszyłam się tylko kilka razy. Na pewno osoby wrażliwe i zwolennicy literatury obyczajowej będą zachwyceni a mi niestety czegoś zabrakło.

Historia opowiadana jest z perspektywy mężczyzny Roba. Są to jego...

Walka o chore dziecko to jednocześnie straszny temat i wspaniały temat na książkę. To jest powieść, która całkowicie niszczy czytelnika.