Fake it

Feeria Young
2018-01-17
2018-01-17
literatura polska

Książka ma potencjał, ale... Czegoś mi brakuje. Mogło to zostać lepiej napisane, chociażby wątki mogłyby być bardziej rozwinięte. Przyjemnie się to czyta, jednak zakończenie jest dosyć słabe.
Spodziewałam się książki, w której wątek depresji i ogólnego braku chęci do życia oraz ukrywania swoich emocji będzie ciekawiej rozwinięty, bo obecnie czuję niedosyt. Końcówka trochę mnie rozczarowała i porównując drugą książkę autorki to ta wypada, moim zdaniem, gorzej.

Książka o angielskim tytule "Fake it" a autorka to bardzo młoda polska pisarka.

Nie kuło by mnie to tak bardzo w oczy, gdyby nie fakt, że poza angielskim tytułem fabuła książki osadzona jest również w USA.

Jakoś nie wierzę, że tak młoda autorka (ok 20 latka )był w ogóle w Stanach, bo po prostu czytając tą książkę czuć, że wzorowała się amerykańskimi serialami i filmami, a żeby napisać coś naprawdę fajnego to czerpanie wiedzy o innym kraju z filmów bądź amerykańskich powieści, to jednak jest za mało. Książka jest mało wiarygodna i mi po prostu nie podeszła. Poza tym, niestety autorka trochę mnie do siebie zraziła🤷‍♀️

Książka o angielskim tytule "Fake it" a autorka to bardzo młoda polska pisarka.

Ciekawa książka. Otwarte zakończenie pozwoliło mi na własną interpretację. Super, że jest tutaj wątek LGBT+. Ogólnie książka bardzo fajna i myślę, że warta przeczytania.

Po opisie spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Szybko się czyta, ale jak dla mnie nudna.

Bardzo przewidywalna i nudna.

Bardzo przewidywalna i nudna.

Sandry Nowaczyk czytałam „Friendzone”, czyli jej debiut, który był bardzo w porządku. Natomiast „Fake it” była absolutnie fantastyczna. Jest to powieść polskiej autorki, czego w ogóle nie czuć, co jest ogromnym plusem. Traktuje o bardzo ważnym temacie, czyli samobójstwie. Moim zdaniem, ten wątek jest poprowadzony w dobry sposób – nie gloryfikuje ani nie wyśmiewa. Głowna bohaterka Sara chce odebrać sobie życie. Przedtem idzie do wróżki, żeby udowodnić jej kłamstwa. Nie wie jeszcze, że ta wizyta zmieni ją zupełnie. Poznaje dziewczynę o imieniu Indie, która rzuca jej wyzwanie – w 24h zmieni jej decyzję o samobójstwie. Sara nie uważa, że się to uda, bo przecież podjęła decyzję; napisała nawet list pożegnalny. Akcja dzieje się w przeciągu ponad doby – obserwujemy poczynania obu dziewczyn z perspektywy Sary, co pomaga w zrozumieniu jej decyzji, emocji, myśli. Na kartach tej dość krótkiej książki poznajemy wydarzenie sprzed siedmiu lat, które ukształtowało dziewczynę i w wielkim stopniu wpłynęło na jej decyzję. Jest to niezwykle smutne i pokazuje, jak brak jednego z rodziców, a także obojętność ze strony drugiego może zniszczyć niczego nieświadome dziecko. Zadowolona z życia i uśmiechnięta Indie zmienia życie Sary o 180 stopni. Pokazuje, że miłość jest możliwa i na świecie istnieją ludzie, którzy się o siebie troszczą, pomagają sobie i trwają przy sobie w chwilach dobrych, jak i złych. Tu mogę dodać, że w książce pojawia się wątek romantyczny, czego kompletnie się nie spodziewałam, ale bardzo ucieszyłam się z tego powodu. Autorka porusza wiele ważnych tematów: wcześniej wspomniane samobójstwo, przemoc, samotność, odejście rodzica, a także miłość, pomoc i mniej ważne, ale dopełniające motywy: bratnie dusze, przepowiednie, przeznaczenie, a nawet matematyka i fizyka. Nie chciałabym Wam spoilerować, ale musze powiedzieć, ze zakończenie rozwala system i po przeczytaniu tytuł i napisy na okładce nabierają sensu i znaczenia. Uważam, że miłośnicy literatury młodzieżowej powinni sięgnąć po tę powieść. Polecam ja nawet osobom, które nie czytają na co dzień tego gatunku. Jest niezwykle ważna i pouczająca. Chce jeszcze dodać, że niecierpliwie czekam na kolejne powieści Sandry Nowaczyk, bo ta zdecydowanie jest lepsza niż pierwsza. Liczę, że trzecia rozwali system.

Książka moim zdaniem miała beznadziejne zakończenie, które tak na prawdę potwierdziło moje odczucia do tej książki. Główna bohaterka miałam wrażenie że sama nie wie czego chce, czy chce żyć czy może nie. Jej ojciec miał ją dosłownie gdzieś i przez całe 7 lat nie zauważył diametralnej zmiany swojej córki. Książka zapowiadała się dobrze, ale niestety po skończeniu jej uważam że jest jedną z słabszych jakie czytałam w tym roku.

Po przeczytaniu książki "Fake it" mam mieszane uczucia. Doceniam poruszenie ważnych tematów, takich jak homoseksualizm, myśli samobójcze, depresja. Fabuła z pomysłem, lecz nie do końca dopracowana. Moim zdaniem zakończenie jest nieporozumieniem. Po tym przydałby się jeszcze jeden rozdział z wyjaśnieniami.

"Fake it" to niby lekka książka młodzieżowa, jednak wraz z kolejnymi stronami okazuje się przepełniona smutkiem, pesymizmem i udawaniem, jak w wykorzystaniem w niej powiedzeniu "fake it until you make it".

Czemu miało niby służyć takie zakończenie? Zawiodłam się bardzo :') xD

Czemu miało niby służyć takie zakończenie? Zawiodłam się bardzo :') xD