Przez pustynię

Okładka książki Przez pustynię Karol May
Okładka książki Przez pustynię
Karol May Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Cykl Arabski (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Cykl Arabski (tom 1)
Durch die Wuste
Wydawnictwo Poznańskie
1990-01-01
1990-01-01
Wanda Piwowarczyk

Kara ben Nemzi na Dzikim Zachodzie jest w niezłej formie. Ale to, co Old Shatterhand wyprawia na Bliskim Wschodzie, to już zawody olimpijskie. Duża wartość sentymentalna.

Kara ratuje życie trzem jezydom, którzy zostali zakopani do ziemi po szyję przez szejka.

Fantastyczne przedstawienie kultury islamskiej z perspektywy europejskiego podróżnika. Idealna książka dla osób szukających powieści przygodowych.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Maya i już wiem, że nie ostatnie. Uwielbiam opowieści o przygodach, awanturach i odwiedzaniu odległych i obcych kulturowo miejsc, a tutaj tego wszystkiego jest pod dostatkiem. Niewiele więcej mogę dodać, po prostu klasyka powieści przygodowej.

Z książki można się dowiedzieć co robił Old Shatterhand, kiedy nie uganiał się z Indianami po Dzikim Zachodzie. Otóż, uganiał się wtedy za Beduinami po Bliskim Wschodzie. Powiedziałbym też, że dzięki niej obraz Old Shatterhanda staje się znacznie pełniejszy.
'Winnetou' przeczytałem w dzieciństwie (czyli jakieś 40 lat temu). 'Przez pustynię' kupiłem w jakiejś 'taniej książce' z 10 lat temu. Może wcześniej. Leżała sobie na półce. Siegnąłem do tej książki jakoś swieżo po jakimś wyjeździe do Egiptu. I wciągnęło mnie. Chyba nawet bardziej, niż Winnetou.

Pierwsza z bodajże 6-tomowego arabskiego cyklu "o Szucie" Maya. Cyklu rewelacyjnego, spójnego i niezwykle barwnego. Warto go przeczytać też z innego powodu - pozwala lepiej zrozumieć Islam i jego zwyczaje oraz historię, która to wiedza nie jest bez znaczenia w dzisiejszym świecie.

Super:)

Super:)