Adieu. Przypadki Księdza Grosera

Jan Grzegorczyk Wydawnictwo: W drodze Cykl: Przypadki księdza Grosera (tom 1) literatura piękna
W drodze
adieu trufle cudze pole wiara ksiądz Groser
Przypadki księdza Grosera (tom 1)
literatura piękna
adieu trufle cudze pole wiara ksiądz Groser

O kościele w szarościach: bez nagonki na księży, ale równocześnie bez wybielania. Gdyby tylko nie zbyt grzeczny, żenująco poprawny dowcip i kryształowy główny bohater, w oceanie zalet i nadzwyczajnych zdolności wyposażony zaledwie w kilka drobnych przywar, mających chyba nadać mu nieco bardziej ludzki charakter.

Książkę polecam wszystkim, którzy na fali obecnej mody plują jadem na Kościół. Nie mówię, że w pewnych sytuacjach nie rozumiem tego... natomiast na pewno przez szerzeniem krytyki warto poznać sprawę również z tej drugiej perspektywy.

Adieu to naprawdę świetny portret Kościoła "od środka" - jako grupy ludzi (często słabych), połączonych wspólną Wiarą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Łatwa, prosta i przyjemna opowiastka, ukazująca różne oblicza duchowieństwa. Pokazuje kapłanów, nawet tych najlepszych, jako zwykłych ludzi ze zwyklymi problemami.
Sięgam po kolejną część przygód księdza Grosera.

Książka o życiu prostego ksiedza, który zmaga się z codziennością jaką doskonale znamy z naszego życia. Pewne przypadki można wprost pokazac w własnym życiu. Wielki humor i dystans do codzienności. Szacun!

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki, sama nie wiem, dlaczego. Gdy już jednak po nią sięgnęłam, pochłonęłam jednym tchem.

Już w trakcie lektury nasunął mi się wniosek, że gdyby wszyscy duchowni byli tacy jak tytułowy bohater, to ludzie z chęcią chodziliby do kościoła, a Kościół jako instytucja miałby zupełnie inną twarz.
Wielka szkoda, że tak nie jest, zwłaszcza w...

Spodziewałam się jakiejś błahej opowiastki, niczym z banalnych filmów o wierze typu "Bóg nie umarł". Gdzie w momencie nawrócenia życie staje się proste i od tego czasu wszystko układa się dobrze. Opowiastki z typu tych, które mnie szalenie irytują, bo w mojej już prawie 10-letniej historii życia wiarą zdążyłam się po wielokroć przekonać, że wcale tak nie jest. Że często...

Jan Grzegorczyk pisze wartościowe książki.
Bardzo je lubię.
Po latach powracam do księdza Grosera. Słucham. Lektor zadowalająco interpretuje. Po "Adieu..." zaczęłam "Trufle". Chcę wszystkie audiobooki przyswoić.Jest to skarbnica wiedzy o ludziach,minionych wydarzeniach i filozoficznych przemyśleniach.
Główny bohater wzbudził moją sympatię ...

Pierwszy raz cieszyłam się, że jestem chora. A to dlatego, że miałam czas przeczytać książkę pana Grzegorczyka. Jak dla mnie bomba. Pokazuje, że ksiądz też człowiek. I tak jak w każdym środowisku, tu też "są ludzie i taborety". Samo życie. Książka napisana w taki sposób, że trudno się oderwać od lektury.

Książka powstała na podstawie opowieści księży. W ten sposób powstał obraz wikarego Grosera, który lubi ludzi, potrafi rozmawiać i słuchać, z uwagi na swoją pasję i niestandardowe podejście do ewangelizacji popada czasami w kłopoty i niełaskę u przełożonych i innych księży. Któż nie chciałby go mieć w swojej parafii? Książkę bardzo dobrze się słucha w formie audiobooka.

Dyskusje

• 2014