Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB

Okładka książki Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB
Jean-Christophe BrisardLana Parshina Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
La mort d'Hitler. Dans les dossiers secrets du KGB
Sonia Draga
2018-05-09
2018-05-09
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Hitler historia biografia tajne akta KGB Rosja ZSRR

„Największa wada – nic nowego”
Książka „Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB” to sprawne powielenie znanych powszechnie informacji. Jeżeli już siedzisz w temacie nie znajdziesz w niej nic odkrywczego, natomiast dla pozostałych może być ciekawą lekturą.
Materiał zawarty w opracowaniu można znaleźć np. w „Śmierć Hitlera Ostatnia wielka tajemnica XX wieku” Amber 2007 rok. Nie dotyczy to oczywiście opisów przebywania autora w rosyjskich archiwach, ale te moim zdaniem są najmniej interesujące.
Książka składa się z części nazwanej szumnie „śledztwo” choć tak naprawdę nim nie jest. I próby odtworzenia śmierci dyktatora i losów jego zwłok po śmierci na podstawie znanych dokumentów.
Jest też wypełniacz w postaci streszczenia ostatnich dni wojny w bunkrze pod kancelarią III Rzeszy. Jakby ktoś chciał przeczytać lepiej opisane – to znajdzie to np. w „Upadku”.
Całość dla mnie wypada bardzo słabo i ląduje na półce „podaj dalej”. Tym razem nie trafiłem...

„Największa wada – nic nowego”

Interesująca książka, ale niestety nie rozwiewa wątpliwości co do okoliczności śmierci Hitlera. Można przeczytać, ale kto oczekuje odpowiedzi na zagadkę śmierci Hitlera ten jej niestety nie uzyska. Mimo wszystko dominuje jednak rozczarowanie.

Bardzo ciekawy zapis śledztwa przeprowadzonego w latach 2015 - 2016 przez dziennikarzy z pomocą fachowców analizujących ostatnie chwile Hitlera mając do dyspozycji jego szczątki z tajnych akt moskiewskiego KGB. Głównym celem śledztwa jest odpowiedź na pytanie: czy i jak naprawdę zginął Hitler.
Książka w postaci autentycznych radzieckich dokumentów ukazuje tak ciekawe szczegóły jak pierwsze miejsce pochówku domniemanego ciała Hitlera i Ewy Braun (razem z mapą).
Wynik śledztwa nie wskazuje w 100% na okoliczności śmierci Hitlera, jednak z stwierdza z całą pewnością, że:
1. Hitler na pewno zginął w berlińskim bunkrze 30 kwietnia 1945r.,
2. Na pewno nie strzelił sobie w usta,
3. Prawdopodobnie zażył cyjanek oraz strzelił sobie w głowę.

Książka w postaci autentycznych radzieckich dokumentów ukazuje tak ciekawe...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się dobrze. Wręcz idealnie wyważone proporcje między dziennikarstwem śledczym a reportażem z pewną dawką tła. Ostatecznej odpowiedzi nie ma. W każdym razie uczciwie napisana, co mnie mile zdziwiło.

świtna

świtna