Dzieci dyktatorów

Okładka książki Dzieci dyktatorów
Jean-Christophe BrisardClaude Quétel Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie reportaż
reportaż
Prawdziwe historie
Enfants de dictateurs
Znak Horyzont
2015-10-05
2015-10-05
Dorota Vinet
Dorota Vinet historia dyktator dzieci

Tyran, despota, dyktator. Odpowiedzialny za masową zagładę milionów istnień ludzkich. Na swoich barkach niesie cały kraj, ale jego ręce pokryte są krwią niewinnych mieszkańców. Za drobne przewinienie surowa kara, za propagowanie innej polityki śmierć w męczarniach. Kim oni są, gdy gasną światła fleszy? Zamieniają się w czułych mężów, troskliwych ojców? Czy może wręcz przeciwnie przenoszą swoja chorą politykę na łono rodziny?

Dzieci dyktatorów, to bogaty przekrój historii o dzieciństwie i wzrastaniu pośród największych i najbardziej brutalnych przywódców tego świata. Czytelnik wraz z autorami podróżuje wzdłuż i wszerz, by poznać tajemnice krwawych rodów. Swoją wędrówkę zaczynami i kończymy w Europie. Środek zaś poświęcony jest dyktatorom z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po tę pozycję, bo chciałam poznać niejako od kulis rodziny rządzących. Zobaczyć czy ojcowie swoją tyranie przekładają na dom i rodzinę. Czy miłość ojcowska ma rację bytu, a przede wszystkim czy z powodu polityki tatusiów, dzieci spotykają jakieś przykre konsekwencje.

W książce znajdziemy takie nazwiska jak Stalin, Pinochet, Kim Kaddafi czy Husain. Przekrój jak widać dość duży, co pozwoliło mi sądzić, że zapoznam się ze wszystkimi największymi dyktatorami. I tak też było. Dostałam naprawdę barwne biografie, które nie raz przyprawiały mnie o zawrót głowy.

Niestety, o ile same biografie były bardzo ciekawe, to autorzy niekiedy zgubili sedno całej opowieści. Gdzieś ten tytuł „Dzieci dyktatorów” rozmył się na tle całej historii. Często nie wybrzmiał tak, jak powinien. Owszem motyw dzieci był poruszony, ale przyćmiewał go obraz ojca i jego polityki. Tak naprawdę utkwiły mi w pamięci tylko trzy historię. Pierwsza o córce Stalina, która przez całe życie pokutowały za swojego ojca. Druga o synach Husajna, którzy w swojej brutalności niemal bili na głowę Sadama i ostatnia o umiłowanym nieślubnym synu Łukaszenki. Pozostałe opowieści pozostały tylko mglistym wspomnieniem.

Nie jest to zła książka, bo pokazuje, że za tyranie ojców winy ponoszą ich dzieci. Mimo to spodziewałam się czegoś innego.

Książka jest super, jedyne do czego można się przyczepić to to ,że za krótko są opisane postacie.

Dzieci dyktatorów mają przekichane od samego poczęcia. Żyjące w bańce nie znające innego świata są przeświadczone, o swojej potędze posłuszne rodzicom wykonują ich chore wizje gdy dorosną, często przejmując władzę w kraju. Książka zabiera nas w podróż po życiu tychże "pociech" . Zaczynając od Swietłany córki Stalina na synach Łukaszenki kończąc . Być dzieckiem dyktatora to być dzieckiem zbrodniarza. Stalin, Mussolini, Franco, Mao Zedong, Pinochet, Castro, Husajn itp. To ludzie o, których chciałby zapomnieć świat. Lecz powinien pamiętać, bo historia lubi się powtarzać.

Niezła, ale niektóre postacie pisane "po łebkach". Ciekawe rozdziały o dzieciach Franco, Pinocheta.

Niestety z dużej chmury mały deszcz. Pomysł dobry, tytuł przyciąga uwagę, okładka też, ale przygotowanie fatalne, niektóre rozdziały tak mętnie napisane, albo przetłumaczone, że trudno zrozumieć o co autorowi chodzi, do tego błędy w datach, brak konsekwencji - na jednej stronie autor stwierdza fakt, na drugiej temu zaprzecza itd. Słaba, a szkoda.

Bardzo dobry pomysł, niestety wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Każdy rozdział to osobna historia, niestety potraktowana "po łebkach" i powierzchownie, w mało ciekawy sposób, zwykle są to suche, historyczne fakty, bez zagłębiania się w życie codzienne dyktatorów. Nie wciągnęła mnie, a szkoda bo potencjał był duży.

Pomysł świetny, wykonanie mocno niechlujne - artykuły bardzo nierówne, a jeszcze źle przetłumaczone i fatalne stylistycznie. Jeśli ktoś na pierwszej stronie artykułu pisze, że 12 dzieci, to dlaczego dwie strony później jest ich już tylko 10? W rezultacie trzeba samemu sprawdzać informacje, bo autorom nie można zaufać, że wiedzą, co piszą.

Znamy Castro, Stalina, Kim Dzong Una i innych dyktatorów, ale czy wiemy jak wyglądało życie ich dzieci? Czy brutalny tyran może być wzorem dla dziecka? Czy ich dzieciństwo było beztroskie i pełne luksusów? Czy dzieci były w stanie sprostać oczekiwaniom i udźwignąć ciężar "dokonań" ojca? Warto przeczytać.

Bardzo interesująca książka opisująca losy i historie potomków najbardziej znanych dyktatorów XX/XXI wieku. Na ogół dużo słyszeliśmy o rodzicach (ojcach) natomiast niewiele wiemy o ich potomkach oraz losach ich rodzin. Ciekawy przegląd osobowości, zdarzeń i czasami wręcz patologicznych sytuacji, gdzie to dzieci przesiąknięte terrorem podążały śladami swoich rodziców. Ale są też pozytywne wyjątki od tych sytuacji.

Dzieci Dyktatorów. Prawdziwe historie. Uwielbiam serię tych książek. Już kilka za mną, a akurat ten egzemplarz już poszedł dalej w świat :) Dlatego wrzucam Wam grafikę. 📚📚📚📖📖📖. Bardzo ciekawe historie dzieci, które musiały znosić piętno ich rodziców. Niektórzy byli dumni z potęgi (głównie ojców), ale część z nich musiała uciekać przed konsekwencjami czynów przywódców. Książka ta to prawdziwe historie, głównie dlatego, że powstała na podstawie rozmów z zainteresowanymi. Jakie powiązania miała Beyonce z dyktatorem? Kto uciekał do największego wroga-Stanów Zjednoczonych? A który syn okazał się ograniczony umysłowo mimo, że musiał sprawować władzę w Państwie? Jeśli lubisz historię pokazaną z całkowicie innej perspektywy to polecam Ci tę pozycję. Czytając te serie nigdy się nie zawiodłam :)

Przyznam się, że trochę ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej strony ciekawa, zwłaszcza jeśli chodzi o mało "popularnych" dyktatorów. Mam chęć dowiedzieć się więcej. Z drugiej trochę jednak za dużo historii autorzy chcieli upchnąć w jednej części ( można było podzielić na dwie i rozbudować rozdziały), bo odczuwam niedosyt.
Bardzo fajne były króciutkie wstępy przedstawiające zarys sytuacji np. dojście do władzy.

Bardzo fajne były króciutkie wstępy...