Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: grudzień 2023Konrad Wrzesiński1Artykuły
Teraz Elon Musk, a kto następny? Znamy plany Waltera IsaacsonaLubimyCzytać1Artykuły
Wyjątkowa, inspirowana Lemem kolekcja BYTOM. Weź udział w konkursie i wygraj nagrodyLubimyCzytać22Artykuły
Pisarki i pisarze rezygnują z nominacji w konkursie Grand Press. Dlaczego?Ewa Cieślik9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jean-Christophe Brisard

3
6,7/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
359 przeczytało książki autora
610 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021
Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy
Jean-Christophe Brisard
6,6 z 11 ocen
27 czytelników 3 opinie
2021

2018
Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB
Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina
7,3 z 23 ocen
99 czytelników 7 opinii
2018

2015
Dzieci dyktatorów
Claude Quétel, Jean-Christophe Brisard
6,2 z 263 ocen
843 czytelników 46 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Dzieci dyktatorów Claude Quétel 
6,2

Tyran, despota, dyktator. Odpowiedzialny za masową zagładę milionów istnień ludzkich. Na swoich barkach niesie cały kraj, ale jego ręce pokryte są krwią niewinnych mieszkańców. Za drobne przewinienie surowa kara, za propagowanie innej polityki śmierć w męczarniach. Kim oni są, gdy gasną światła fleszy? Zamieniają się w czułych mężów, troskliwych ojców? Czy może wręcz przeciwnie przenoszą swoja chorą politykę na łono rodziny?
Dzieci dyktatorów, to bogaty przekrój historii o dzieciństwie i wzrastaniu pośród największych i najbardziej brutalnych przywódców tego świata. Czytelnik wraz z autorami podróżuje wzdłuż i wszerz, by poznać tajemnice krwawych rodów. Swoją wędrówkę zaczynami i kończymy w Europie. Środek zaś poświęcony jest dyktatorom z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po tę pozycję, bo chciałam poznać niejako od kulis rodziny rządzących. Zobaczyć czy ojcowie swoją tyranie przekładają na dom i rodzinę. Czy miłość ojcowska ma rację bytu, a przede wszystkim czy z powodu polityki tatusiów, dzieci spotykają jakieś przykre konsekwencje.
W książce znajdziemy takie nazwiska jak Stalin, Pinochet, Kim Kaddafi czy Husain. Przekrój jak widać dość duży, co pozwoliło mi sądzić, że zapoznam się ze wszystkimi największymi dyktatorami. I tak też było. Dostałam naprawdę barwne biografie, które nie raz przyprawiały mnie o zawrót głowy.
Niestety, o ile same biografie były bardzo ciekawe, to autorzy niekiedy zgubili sedno całej opowieści. Gdzieś ten tytuł „Dzieci dyktatorów” rozmył się na tle całej historii. Często nie wybrzmiał tak, jak powinien. Owszem motyw dzieci był poruszony, ale przyćmiewał go obraz ojca i jego polityki. Tak naprawdę utkwiły mi w pamięci tylko trzy historię. Pierwsza o córce Stalina, która przez całe życie pokutowały za swojego ojca. Druga o synach Husajna, którzy w swojej brutalności niemal bili na głowę Sadama i ostatnia o umiłowanym nieślubnym synu Łukaszenki. Pozostałe opowieści pozostały tylko mglistym wspomnieniem.
Nie jest to zła książka, bo pokazuje, że za tyranie ojców winy ponoszą ich dzieci. Mimo to spodziewałam się czegoś innego.
Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy Jean-Christophe Brisard 
6,6

„Popularnonaukowy dokument”
„Księga gości Hitlera” to napisany przez dziennikarza popularnonaukowy dokument dotyczący wybranych fragmentów funkcjonowania korpusu dyplomatycznego w Berlinie. Autor podobnie jak Wołoszański stara się by praca była sensacyjna i pełna „nowych” faktów. Po otwarciu sowieckich archiwów wielu jego pokroju zaczęło bawić się w odkrywanie historii.
Mamy więc na samym początku akcje, w których owi dyplomaci są aresztowani przez czerwone służby, a potem retrospekcje dlaczego. Pisarz wybiera charakterystyczne postacie i opisuje ich los. Porusza przy tym problemy holokaustu, fascynacji i udzielania wsparcia reżymowi Hitlera, czy rolę propagandy na przykładzie znanego autora. Całość jest dość ciekawa i sprawnie napisana.
Jednak należy pamiętać, że nie jest to historia kompletna a jedynie opowieść z jej elementami.
Temat dyplomacji przedstawiony w ten sposób jest niestety dość mocno przesunięty do negatywnego bieguna. Korpus dyplomatyczny jawi się nam w czarnych barwach, gotowi poświęcić własnych obywateli dla spokoju Hitlera. Oczywiście problem jest bardziej złożony i taka interpretacja jest szkodliwa dla całości.
Mimo wad książka jest warta przeczytania, choćby dla poznania wycinków zachowań poszczególnych przedstawicieli państw. Bardzo ciekawy jest wątek szwajcarski i chiński.
Książka jest wydana w twardej oprawie z szytym grzbietem. Tekstowi głównemu towarzyszą zdjęcia stron księgi gości.
Dla specjalistów jest ona zbyt powierzchowna, ale dość lekko napisana. Osoby nie siedzące w temacie a chcące poczytać coś ciekawego „ala Sensacje XX wieku” – idealna.
Ja się nie nudziłem, aczkolwiek puszczam dalej. Wolę bardziej konkretne opracowania.