Pokochawszy. Miłość w języku

publicystyka literacka, eseje
Agora
2018-05-09
2018-05-09
związki miłość partnerstwo język językoznawstwo psychologia związków

Okładka książki Jak się dogadać? Czyli retoryka codzienna Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Aneta Załazińska
Ocena 6,9
Jak się dogada... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996 Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska
Ocena 7,7
Jacyś złośliwi... Zbigniew Herbert, W...

W okolicach Walentynek, których nie lubię, postanowiłam przeczytać coś o miłości, ale nie typowy romans.
Padło na imiesłów przysłówkowy uprzedni czyli „Pokochawszy” w wykonaniu profesorskiego małżeństwa Kirwil-Bralczyk.

Jest to obszerny wywiad, a w zasadzie bardzo rozległa, luźna rozmowa z profesorem Bralczykiem i jego żoną, psycholog Lucyną Kirwil, o miłości i języku miłości. Jest to swobodny przekaz przemyśleń odnośnie miłości jako uczucia, emocji związanych z jej przeżywaniem, mniej lub bardziej konwencjonalnych metodach podrywania i wyznawania miłości, jest też o drodze do ewentualnego odkochania, o czułościach, kłótniach, a wreszcie o miłości dojrzałej, pełnej, pozwalającej poznać partnera jak przysłowiową „własną kieszeń”.

Pomiędzy tymi rozważaniami o miłości wszelakiej poznajemy też małżeństwo Kirwil-Bralczyk i jak to u nich wyglądało. Pełna przekomarzanek rozmowa małżonków, gierki słowne i mnóstwo wspominek o tym, jak to u nich było z tą miłością i jak przez lata to uczucie ewoluowało.

Publikacja nie jest szczególnie naukowa, powiedziałabym, że to taka bardziej humoreska bo poczucia humoru i dowcipnych wzajemnych ripost małżeństwu odmówić nie można. Jest mnóstwo anegdot, opowiastek i przekornych historii.
Było ciekawie, śmiesznie i lekko.

Momentami dowcipna rozmowa małżeństwa Kirwil, Bralczyk o miłości i języku. W sumie niewiele różni się od wywiadów z małżeństwami w popularnych czasopismach ilustrowanych. Lekkie rozczarowanie, bo takie rzeczy już były setki razy. Nic oryginalnego.

Sezon ślubny w pełni, a u mnie książka „Pokochawszy”, czyli wywiad rzeka o miłości z prof. Bralczykiem i jego żoną, panią psycholog. Znajdziemy tu bardzo dużo psychologii związków, ciekawostek o języku miłości i wiele anegdot z życia profesora i jego żony. To bardzo wartościowa pozycja. Książka jest życiowa, czasem skłaniająca do myślenia, a czasem bawiąca do łez. Dla mnie to idealna alternatywa dla książek o genitaliach, którymi często obdarowuje się młode pary.

Pod czujnym okiem dziennikarki i pisarki Karoliny Oponowicz powstała wspaniała książka - wywiad z Lucyną Kirwil i jej mężem Jerzym Bralczykiem. Książki nie da się czytać „na raz”, jednym ciągiem. Jest w niej wiele mądrości, wiele pięknych zdań i słów, które trzeba przepracować, zastanowić się nad nimi i wchłonąć.

„Miłość powinna być głęboka, a nie płytka. Wysoka, a nie niska. Pełna”.

W krótkich rozdziałach językoznawca i psycholog rozważają kwestię języka miłości, seksu, kłótni, czułości, dojrzałych emocji, rytuałach. Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w niuanse językowo – psychologiczne to jest to idealna czytelnicza przygoda.

Tak o tytule książki wspomniała Lucyna Kirwil: "Tytuł wymyślił mąż. Bardzo lubi imiesłowy przysłówkowe uprzednie".

„Miłość powinna być głęboka, a nie płytka. Wysoka, a nie...

O matko! Co to za arcydzieło. Miłość pokazana od strony językowej i psychologicznej. Idealne zestawienie! Jedna z moich ulubionych pozycji, będę wracać i wracać, i każdemu polecać.

Dużo o słowach, ale dużo też o udanym związku! Brawo!

Dużo o słowach, ale dużo też o udanym związku! Brawo!

Przyznam, że się rozczarowałam przeciętnością tej książki. Liczyłam na jakąś błyskotliwość, a tu tak średnio...

Uratowała mnie podczas matury ustnej z polskiego ;)

Uratowała mnie podczas matury ustnej z polskiego ;)

Kilka ciekawych tropów do dalszych przemyśleń.

Kilka ciekawych tropów do dalszych przemyśleń.

Po książkę „Pokochawszy. Miłość w języku.” sięgnąłem w związku z marcowym wyzwaniem LubimyCzytać. Odnaleziona po tagu #język po przeczytaniu fenomenalnego Język – narzędzie kultury Daniela L. Everetta, miała być dla mnie kontynuacją dobrej passy związanej z tematyką językoznawstwa, semantyki, etymologii i innych mechanizmów związanych z tworzeniem czy rozwojem języka. No i niestety… trochę się zawiodłem.
Książka-wywiad Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz, jest bardzo nierówna. Rozmaite rozdziały mniej lub bardziej tykają się języka samego w sobie, często bardziej angażując prywatne życie małżeństwa jednego z najbardziej znanych polskich językoznawców. Mimo że wywiad rządzi się swoimi prawami i trudno jest w nim kompletnie pozbawić dygresji, to momentami jest ich po prostu zbyt wiele.
Kolejnym negatywnym aspektem „Pokochawszy…” są pewniki – przynajmniej zdaniem autorów – rzucane co jakiś czas. Jednym z nich, w rozdziale o kłótni, jest przytoczenie, że w małżeństwie nie ma możliwości nie pokłócić się o to, kto wstaje w nocy do dziecka. Użycie tego zdania jako aksjomatu, w książce o języku i miłości zakrawa trochę o taki antypaulocoelhizm, będący prawdą objawioną, która zamiast prowadzić nas do sukcesu, prokuruje do usprawiedliwiania swoich zachowań. Czy ma to sens? Śmiem wątpić.
Nie jest jednak tak, że przeczytanie tej książki jest czasem straconym. Warto chociażby pokusić się o rozdział o seksie, gdzie w ciekawy sposób omawiane jest, dlaczego w języku polskim ciężko o „normalne” określenia „tych” miejsc. Albo mówimy naukowo, albo mówimy wulgarnie, albo infantylnie. A gdzie jest tu miejsce na tytułową miłość?
Jeśli więc masz kilka wolnych wieczorów, chcesz przeczytać coś lekkiego, a nie przeszkadza Ci to, że momentami będzie trzeba przewertować kilka stron, bądź przyspieszyć trochę czytanie, by wrócić do treści bardziej wartościowych to sięgnij po „Pokochawszy”. Jednak, w momencie, gdy zależy Ci na książce, która wprowadza dużo więcej informacji niż typowej gadki przy herbatce, może warto jeszcze raz spojrzeć na swoją półkę czy do lokalnej księgarni i sprawdzić jakąś inną pozycję.

Jerzy Bralczyk Pokochawszy. Miłość w języku Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk Pokochawszy. Miłość w języku Zobacz więcej