Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach

Znak
Indie społeczeństwo skrajności reportaż
literatura faktu
Indie społeczeństwo skrajności reportaż

Ciekawa, inspirująca, uduchawiająca książka, pokazuje i przybliża nam kraj jakim są Indie. Od rozmaitości religijnych, po przynależność do partii politycznej rozpoznawana po dialekcie. Czy na podziale kastowym skończywszy.
Przytoczę teraz wyrwaną z niej stronę, ciekawy cytat, który być może przyciągnie Cię.

"Świat, w którym żyjemy, jest bez przerwy nasycany boską energią,...

Dlaczego ruchy rewolucyjne w Indiach i Nepalu powołują się na Mao Tse Tunga ? To przecież ojciec założyciel Chińskiej Republiki Ludowej. Indie ciągle mają z ChRL nierozstrzygnięty spór graniczny. Gdzie Krym, gdzie Rzym ?
Kogo w XXI wieku inspiruje jakiś gnom z prehistorii ? Czemu na sztandary nie wzięli Karola Marksa ? Jakby nie brał, poważanego do dzisiaj filozofa.
Takie...

„Imperium boga Hanumana” Piotra Kłodkowskiego to przede wszystkim próba scharakteryzowania głównych nurtów indyjskich przemian społeczno-politycznych ostatnich lat. Autor, jako przedstawiciel polskiej dyplomacji w Indiach, miał możliwość bliższego przyjrzenia się jak funkcjonują indyjskie elity. Z możliwości tej skorzystał i dzieli się teraz swoją wiedzą, obserwacjami i...

Dużo polityki, historii i rozważań ekonomiczno - kulturowych. Autor niewątpliwie posiada ogrom wiedzy, ale książka jest dla wąskiego grona odbiorców. Wymaga skupienia, sprawdzania nazwisk, dat, zdarzeń w innych źródłach. Tylko dla bardzo zainteresowanych stroną polityczną Indii. 6 gwiazdek za rzetelne przygotowanie się autora, ale czyta się to średnio.

Trochę historii tej starszej i najnowszej. Trochę polityki i filozofii, osobistych przeżyć oraz przemyśleń - taki melanż. Całkiem przyjemny.

• 2019
  • Reportaż