Powstań i zabij pierwszy

Okładka książki Powstań i zabij pierwszy
Ronen Bergman Wydawnictwo: Post Factum reportaż
2019-01-16
Piotr Grzegorzewski, Jerzy Wołk-Łaniewski
Piotr Grzegorzewski Jerzy Wołk-Łaniewski

Oficjalne recenzje i

Mossad: podziw lub nienawiść, nigdy lekceważenie

Link do recenzji

1431 106 75

Można napisać że jest to kompendium wiedzy o izraelskich służbach specjalnych. Od samego początku do czasów współczesnych. Pokazuje też wiele smutnych oblicz całości konfliktu na Bliskim Wschodzie i że jego autorami są w dużej mierze żydzi. Dużo ciekawych faktów nieznanych Szerzej . Ciekawie na ile zadziałała cenzura :) Dla mnie laika wyczerpuje temat. Choć jeszcze będę szperać i mam jedną pozycję o Stuxnet.

Fajna pozycja do poczytania w wolnych chwilach, ot tak dla rozrywki. Niemniej to jednak kolejna pozycja o służbach izraelskich z gatunku "propagandowych". Wiele z tych historii jest dość mocno barwionych nazwijmy to uzasadnieniem dla funkcjonowania młodego państwa jakim jest Izrael. Jeśli ktoś jest wrażliwszy na obiektywność przedstawionych wydarzeń szybko porzuci czytanie tej pozycji.

Doceniam wysiłek autora, który włożył ogrom pracy w zebranie informacji potrzebnych do napisania tej książki. Czyta się bardzo dobrze (choć to ponad 600 stron), historie są opowiedziane wartko. Bardzo ważne, że autor nie unikał krytycyzmu. Niezależnie bowiem od mojej opinii, że Izrael miał i ma prawo bronić swojego istnienia, a metody musi dostosowywać do zagrożenia, to oczywiste jest to, że niektóre akcje izraelskich sił specjalnych były nie do zaakceptowania z moralnego punktu widzenia.
To, czego mi w tej książce brakuje, to próba jakiejś syntezy historycznej. Mimo że Bergman bardzo dba o to, aby konkretne akcje umieścić w tle historycznym, to jednak nacisk jest ewidentnie położony na to, co się działo, a nie dlaczego.
Tym niemniej jest to pozycja zdecydowanie warta przeczytania, wcale nie tak niszowa, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało.

Bardzo ciekawa książka dla ludzi których interesuje historia powstania Izraela oraz walka z państwami ościennymi. Główny wątek to Mossad i metody działania. Ale też wielka polityka w tym regionie. Książka pokazująca kulisy działań wywiadów.

Czyta się świetnie, ale też z przerażeniem, bo mechanizm działania służb przeraża. Do tego nie da się tak łatwo zastosować po lekturze 0-1 widzenia, kto gorszy, kto bardziej przeraża- działania służb czy działania Palestyńczyków. I tylko tych tysięcy zamordowanych/zastrzelonych/wysadzonych ludzi z obu stron żal.

Przez lata, czytając książki i artykuły oraz oglądając filmy o izraelskich służbach specjalnych, nabrałem przekonania, że są skuteczne, zmotywowane, obiektywne (na ile takie służby mogą być) i służą swemu państwu. Jednak z czasem ten obraz nabierał rys i przebarwień. Dobrze to pokazuje autor tej książki, izraelski dziennikarz od lat zbierający fragmenty informacji, w tak pasjonującą ale też analityczną i obiektywną książkę. Nie ukrywa zbrodni jakie popełniły izraelskie formacje lub którym biernie się przyglądały. Potrafi udowodnić, że nie ma idealnego i nieomylnego wywiadu, czy służb specjalnych. Każde popełniają błędy, zwłaszcza gdy rozrosną się ponad miarę i poza cywilną kontrolę. A niekiedy niektóre z nich same sieją terror na lewo i prawo, aby uzasadnić potrzebę istnienia. Dopiero po latach na emeryturze ich dowódcy (jak Dagan szef Mossadu) są "gotowi przelać tysiące łez" nad dawnymi ofiarami, czy szczerze ? Ale nadal jest to "margines wielu spektakularnych i odważnych akcji trzymających wrogów Izraela na dystans. Jednak przez lata ten dystans się zmniejsza i kosztuje coraz więcej istnień.

Na pewno mamy do czynienia z książką ciekawą. Już sama zajawka sprawiła, że od razu dodałem ją do coraz dłuższej (niestety) listy książek do przeczytanie. Czas dojrzał i w końcu się udało. No i jestem rozdarty. Bo w zasadzie robota dziennikarska Ronena Bergmana zrobiona została bardzo drobiazgowo, a to musi spotkać się z szacunkiem czytelnika. Z drugiej strony natłok informacji oraz historii sprawia, że żmudne zadania czego tego, kto zdecyduje się doczytać "Powstań i zabij pierwszy" do końca.

Chyba nie ma drugiego takiego wywiadu na świecie, który budziłby niezdrową wręcz ciekawość. Myszkowania w ich archiwach mogłaby być spełnieniem marzeń dla niejednej historyczki. Bergman swym uporem dotarł do nich dając nam świadectwa zwycięstw i porażek izraelskiego wywiadu. Co ciekawe, z tej historii płynie całkiem oczywisty morał, że to ludzie tworzą te struktury, a ludzie, jak wiadomo, popełniają błędy.

Dużym atutem książki jest możliwość zapoznania się ze skomplikowaną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemożliwość rozwiązania każdego konfliktu, który tam powstał, została w książce ukazana w bolesnych szczegółach. Rzecz dotyczy opisu akcji selektywnych eliminacji dokonywanych przez izraelskich agentów w czasie wojny oraz pokoju. Autor wskazuje, że często decyzje podejmowane w nerwowym momencie, przynosiły złe skutki długofalowe.

Właściwie z zadania dziennikarskiego wywiązał się dobrze. Tyle, że obszerność materiału dla kogoś (jak niżej podpisany) kto tematem mógłby się zainteresować, ale w skali dużego artykułu reporterskiego, a nie sążnistej księgi, jest trudna do przetrawienia. Także nie jest to zarzut obiektywny, a jedynie subiektywny. Jak cała ta opina zresztą.

Nie oceniam książek literatury faktu... Ale gdybym to robił, dałbym dyszkę z czystym sumieniem.
Po pierwsze należy się za pracę, jako Bergman włożył w przygotowanie historii zabójstw izraelskich służb specjalnych. Za ryzyko, jakie podejmował, gdy mógł zginąć lub zostać oskarżony o zdradę.
Za to, jak za wszelką cenę starał się nie zajmować stanowiska wobec opisywanego tematu. To chyba najbardziej neutralna książka, jaką czytałem, mimo, iż temat ten może wzbudzać ogromne emocje.
Za wiedzę, jaką zawarł na tych ponad sześciuset stronach. Gdy już myślałem, że dowiedziałem się naprawdę masy informacji o operacjach Izraela, kompleksowość tej książki mnie totalnie zaskoczyła. Część operacji była opisana nieco inaczej, w części historii autor obalał mity związane z tym, jak zostało to wcześniej przedstawione w mediach. I jakoś tak, dzięki przypisom, to bardziej jemu wierzę.
Przypisy to także część, która mnie najbardziej drażniła w lekturze. Trzeba mieć naprawdę tęgi umysł, by te umieścić na samym końcu książki, co zmusza do przerzucania stron. A dodatkowych informacji jest tam zawarta całą masa.
Podsumowując, każdemu, kto interesuje się tematem, polecam wydać te kilkadziesiąt złociszy, zaparzyć herbatę, wziąć falafela i zagłębić się. Żadna minuta nie będzie stracona.

Podzielam generalnie opinię czytelnika o nicku "Grzegorz" z 15.02.20r., ale jednak nie 10, bo gdzie wtedy umieścimy taką np. Czarodziejską Górę Tomasza Manna? :). Jest to świetnie napisana historia współczesnego Izraela, pokazująca cały dramat tego państwa oraz konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Ktoś kiedyś powiedział, że w naszyn świecie są dwa nierozwiązywalne problemy: znalezienie leku na raka i zakończenie tego konfliktu...

Jest to jedna z najlepszych książek (zaraz obok Mossadu Michaela Bar-Zohara i Nissima Mishala) które dotychczas przeczytałem o tej tematyce. Autor szczegółowo opisuje najlepszą na świecie agencję wywiadowczą podając przy tym bardzo dużo szczegółowych informacji.

Dodaj cytat z książki Powstań i zabij pierwszy