Powstań i zabij pierwszy

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Rise and Kill First
- Wydawnictwo:
- Post Factum
- Data wydania:
- 2019-01-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-01-16
- Liczba stron:
- 702
- Czas czytania
- 11 godz. 42 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381105620
- Tłumacz:
- Piotr Grzegorzewski, Jerzy Wołk-Łaniewski
- Tagi:
- Piotr Grzegorzewski Jerzy Wołk-Łaniewski
Reporterska opowieść wybitnego izraelskiego dziennikarza o jądrze ciemności izraelskich tajnych służb, czyli realizowanym przez nie programie skrytobójstw popełnianych za przyzwoleniem czy wręcz na żądanie polityków. Tytuł książki pochodzi z Talmudu: „jeśli ktoś przychodzi cię zabić, to powstań i zabij pierwszy”.
Biorąc pod uwagę fakt, jak wielką rolę w polityce Izraela odgrywają wojsko i tajne służby, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to pisana skrytobójstwami dramatyczna historia tego kraju. Przytaczane przez autora fakty mogą zaszokować nawet znawców tematu.
Bergman wykonał tytaniczną pracę reporterską, dotarł m.in. do objętych klauzulą poufności dokumentów, przeprowadził setki wywiadów – udało mu się porozmawiać z licznymi agentami Mosadu, Szin Bet oraz prominentnymi politykami, m.in. Szimonem Peresem i Arielem Szaronem. Znakomicie napisana, uczciwa książka, która pozwoli lepiej zrozumieć niesymetryczny konflikt arabsko-izraelski.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Mossad: podziw lub nienawiść, nigdy lekceważenie
W czasach PRL-u w telewizji i prasie Izrael był przedstawiany w najczarniejszych barwach, natomiast bardzo ciepło mówiono i pisano o Palestyńczykach i krajach arabskich, nieustannie ponoć zagrożonych przez knowania syjonistycznych imperialistów. Jako naiwne dziecko, podatne na reżimowy przekaz, zapytałem kiedyś oczytanego kuzyna: dlaczego ten Izrael jest taki podły i agresywny? Dlaczego ciągle atakuje sąsiadów? Ten zamyślił się i odpowiedział: jesteś rozsądnym chłopcem, więc po prostu popatrz na mapę i sam sobie odpowiedz. Jego rada okazała się bardzo pomocna. Pozwoliła inaczej spojrzeć na kwestię, kto na Bliskim Wschodzie walczy o zupełne zniszczenie przeciwnika, a kto, w najlepszym razie, jedynie o przetrwanie.
Od tamtej pory sporo przeczytałem i obejrzałem na temat relacji Izraela z sąsiadami i miałem wrażenie, że całkiem nieźle orientuję się w sytuacji tego zapalnego regionu. Jak bardzo się myliłem, udowodnił mi Ronen Bergman, autor monumentalnej pracy o historii izraelskich służb wywiadowczych, a tak naprawdę o historii Izraela w szerokim kontekście bliskowschodnim i światowym. O autorze usłyszałem po raz pierwszy przed rokiem, przy okazji wystąpienia premiera Morawieckiego na konferencji w Monachium. Wówczas na prowokacyjne pytanie izraelskiego dziennikarza, oparte na jego historii rodzinnej, polski premier odpowiedział sławetnym zwrotem o „żydowskich sprawcach”. W Polsce prawicowe media wściekły się dziennikarza, którym był właśnie Bergman. Przenicowały cytowaną przez niego historię, nazywając go kłamcą, manipulantem i izraelskim propagandystą.
Na szczęście „Powstań i zabij pierwszy” okazało się wszystkim, tylko nie propagandowym, stronniczym przekazem. Jest to wyważona, dogłębna opowieść o izraelskich siłach zbrojnych, wywiadzie, kontrwywiadzie i mnóstwie tematów pokrewnych. Czytając tę książkę, można pomyśleć, że Bergman spotkał się dosłownie z każdym żyjącym świadkiem wydarzeń, który mógł coś wnieść do jego dzieła. Kogo tu nie ma: oficerowie Mossadu i innych izraelskich agencji, politycy i wojskowi, ale też ich przeciwnicy z drugiej strony barykady. Do tego mnóstwo dokumentów, łącznie z tajnymi, do których dostęp autor wywalczył w sądach i urzędach cenzorskich. Najważniejsze jednak, że Bergman zdołał w pełni zapanować nad tym ogromem źródeł. Z dokumentów i rozmów wyciągnął samą esencję, cytując pojedyczne, szczególnie trafne zdania i krótkie dialogi, które wzbogacają i tak wciągającą, reportażowo-historyczną narrację.
Bergman opisuje wydarzenia chronologicznie, chociaż nie jest to pełna historia izraelskiego wywiadu. Skupia się na wydarzeniach szczególnie znaczących, poczynając od pierwszej wojny izraelsko-arabskiej, która wybuchła nazajutrz po proklamowaniu niepodległości Izraela, a kończąc na torpedowaniu przez Izrael irańskiego programu nuklearnego w czasie prezydentury Obamy. Po drodze obserwujemy historię walki izraelskich służb z palestyńskim terroryzmem, w której obie strony przez długie lata wykazywały się bezwzględnością, pomysłowością i niezwykłą determinacją. Szczegółowo są opisane najsłynniejsze akcje Izraelczyków, jak uwolnienie zakładników w Entebbe czy sukcesywna likwidacja terrorystów z „Czarnego Września”, odpowiedzialnych za zamach na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium.
Oprócz sukcesów Bergman opisuje bez taryfy ulgowej porażki służb, złe decyzje ich dowódców oraz polityków. Pokazuje zakulisowe, nieraz bardzo brutalne rozgrywki personalne na szczytach władzy, rywalizację z wykorzystaniem podsłuchów i sabotażu. Nie pomija też wątpliwości prawnych i etycznych, związanych z metodami działania izraelskiej armii i wywiadu. Co znamienne, potrafi również dostrzec racje drugiej strony, np. o przyczynach pierwszego powstania w okupowanej Palestynie pisze tak: „Palestyńczycy wiele lat znosili upokorzenia, koszmarne warunki życia i niesprawiedliwość, jednak w końcu miarka się przebrała”. Nie jest to zatem perspektywa stronnicza, ale zaskakująco wyważona. Ronen Bergman nie tylko dowiódł swoim dziełem świetnego dziennikarskiego warsztatu i ogromnej pracowitości, lecz także wykazał się wrażliwością i empatią. Wszystko to czyni z jego książki niezwykle wartościowe źródło zarówno wiedzy, jak też refleksji.
Bogusław Karpowicz
Popieram [ 7 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Można napisać że jest to kompendium wiedzy o izraelskich służbach specjalnych. Od samego początku do czasów współczesnych. Pokazuje też wiele smutnych oblicz całości konfliktu na Bliskim Wschodzie i że jego autorami są w dużej mierze żydzi. Dużo ciekawych faktów nieznanych Szerzej . Ciekawie na ile zadziałała cenzura :) Dla mnie laika wyczerpuje temat. Choć jeszcze będę szperać i mam jedną pozycję o Stuxnet.
Można napisać że jest to kompendium wiedzy o izraelskich służbach specjalnych. Od samego początku do czasów współczesnych. Pokazuje też wiele smutnych oblicz całości konfliktu na Bliskim Wschodzie i że jego autorami są w dużej mierze żydzi. Dużo ciekawych faktów nieznanych Szerzej . Ciekawie na ile zadziałała cenzura :) Dla mnie laika wyczerpuje temat. Choć jeszcze będę...
więcej Pokaż mimo toFajna pozycja do poczytania w wolnych chwilach, ot tak dla rozrywki. Niemniej to jednak kolejna pozycja o służbach izraelskich z gatunku "propagandowych". Wiele z tych historii jest dość mocno barwionych nazwijmy to uzasadnieniem dla funkcjonowania młodego państwa jakim jest Izrael. Jeśli ktoś jest wrażliwszy na obiektywność przedstawionych wydarzeń szybko porzuci czytanie tej pozycji.
Fajna pozycja do poczytania w wolnych chwilach, ot tak dla rozrywki. Niemniej to jednak kolejna pozycja o służbach izraelskich z gatunku "propagandowych". Wiele z tych historii jest dość mocno barwionych nazwijmy to uzasadnieniem dla funkcjonowania młodego państwa jakim jest Izrael. Jeśli ktoś jest wrażliwszy na obiektywność przedstawionych wydarzeń szybko porzuci czytanie...
więcej Pokaż mimo toDoceniam wysiłek autora, który włożył ogrom pracy w zebranie informacji potrzebnych do napisania tej książki. Czyta się bardzo dobrze (choć to ponad 600 stron), historie są opowiedziane wartko. Bardzo ważne, że autor nie unikał krytycyzmu. Niezależnie bowiem od mojej opinii, że Izrael miał i ma prawo bronić swojego istnienia, a metody musi dostosowywać do zagrożenia, to oczywiste jest to, że niektóre akcje izraelskich sił specjalnych były nie do zaakceptowania z moralnego punktu widzenia.
To, czego mi w tej książce brakuje, to próba jakiejś syntezy historycznej. Mimo że Bergman bardzo dba o to, aby konkretne akcje umieścić w tle historycznym, to jednak nacisk jest ewidentnie położony na to, co się działo, a nie dlaczego.
Tym niemniej jest to pozycja zdecydowanie warta przeczytania, wcale nie tak niszowa, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało.
Doceniam wysiłek autora, który włożył ogrom pracy w zebranie informacji potrzebnych do napisania tej książki. Czyta się bardzo dobrze (choć to ponad 600 stron), historie są opowiedziane wartko. Bardzo ważne, że autor nie unikał krytycyzmu. Niezależnie bowiem od mojej opinii, że Izrael miał i ma prawo bronić swojego istnienia, a metody musi dostosowywać do zagrożenia, to...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawa książka dla ludzi których interesuje historia powstania Izraela oraz walka z państwami ościennymi. Główny wątek to Mossad i metody działania. Ale też wielka polityka w tym regionie. Książka pokazująca kulisy działań wywiadów.
Bardzo ciekawa książka dla ludzi których interesuje historia powstania Izraela oraz walka z państwami ościennymi. Główny wątek to Mossad i metody działania. Ale też wielka polityka w tym regionie. Książka pokazująca kulisy działań wywiadów.
Pokaż mimo toCzyta się świetnie, ale też z przerażeniem, bo mechanizm działania służb przeraża. Do tego nie da się tak łatwo zastosować po lekturze 0-1 widzenia, kto gorszy, kto bardziej przeraża- działania służb czy działania Palestyńczyków. I tylko tych tysięcy zamordowanych/zastrzelonych/wysadzonych ludzi z obu stron żal.
Czyta się świetnie, ale też z przerażeniem, bo mechanizm działania służb przeraża. Do tego nie da się tak łatwo zastosować po lekturze 0-1 widzenia, kto gorszy, kto bardziej przeraża- działania służb czy działania Palestyńczyków. I tylko tych tysięcy zamordowanych/zastrzelonych/wysadzonych ludzi z obu stron żal.
Pokaż mimo toPrzez lata, czytając książki i artykuły oraz oglądając filmy o izraelskich służbach specjalnych, nabrałem przekonania, że są skuteczne, zmotywowane, obiektywne (na ile takie służby mogą być) i służą swemu państwu. Jednak z czasem ten obraz nabierał rys i przebarwień. Dobrze to pokazuje autor tej książki, izraelski dziennikarz od lat zbierający fragmenty informacji, w tak pasjonującą ale też analityczną i obiektywną książkę. Nie ukrywa zbrodni jakie popełniły izraelskie formacje lub którym biernie się przyglądały. Potrafi udowodnić, że nie ma idealnego i nieomylnego wywiadu, czy służb specjalnych. Każde popełniają błędy, zwłaszcza gdy rozrosną się ponad miarę i poza cywilną kontrolę. A niekiedy niektóre z nich same sieją terror na lewo i prawo, aby uzasadnić potrzebę istnienia. Dopiero po latach na emeryturze ich dowódcy (jak Dagan szef Mossadu) są "gotowi przelać tysiące łez" nad dawnymi ofiarami, czy szczerze ? Ale nadal jest to "margines wielu spektakularnych i odważnych akcji trzymających wrogów Izraela na dystans. Jednak przez lata ten dystans się zmniejsza i kosztuje coraz więcej istnień.
Przez lata, czytając książki i artykuły oraz oglądając filmy o izraelskich służbach specjalnych, nabrałem przekonania, że są skuteczne, zmotywowane, obiektywne (na ile takie służby mogą być) i służą swemu państwu. Jednak z czasem ten obraz nabierał rys i przebarwień. Dobrze to pokazuje autor tej książki, izraelski dziennikarz od lat zbierający fragmenty informacji, w tak...
więcej Pokaż mimo toNa pewno mamy do czynienia z książką ciekawą. Już sama zajawka sprawiła, że od razu dodałem ją do coraz dłuższej (niestety) listy książek do przeczytanie. Czas dojrzał i w końcu się udało. No i jestem rozdarty. Bo w zasadzie robota dziennikarska Ronena Bergmana zrobiona została bardzo drobiazgowo, a to musi spotkać się z szacunkiem czytelnika. Z drugiej strony natłok informacji oraz historii sprawia, że żmudne zadania czego tego, kto zdecyduje się doczytać "Powstań i zabij pierwszy" do końca.
Chyba nie ma drugiego takiego wywiadu na świecie, który budziłby niezdrową wręcz ciekawość. Myszkowania w ich archiwach mogłaby być spełnieniem marzeń dla niejednej historyczki. Bergman swym uporem dotarł do nich dając nam świadectwa zwycięstw i porażek izraelskiego wywiadu. Co ciekawe, z tej historii płynie całkiem oczywisty morał, że to ludzie tworzą te struktury, a ludzie, jak wiadomo, popełniają błędy.
Dużym atutem książki jest możliwość zapoznania się ze skomplikowaną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemożliwość rozwiązania każdego konfliktu, który tam powstał, została w książce ukazana w bolesnych szczegółach. Rzecz dotyczy opisu akcji selektywnych eliminacji dokonywanych przez izraelskich agentów w czasie wojny oraz pokoju. Autor wskazuje, że często decyzje podejmowane w nerwowym momencie, przynosiły złe skutki długofalowe.
Właściwie z zadania dziennikarskiego wywiązał się dobrze. Tyle, że obszerność materiału dla kogoś (jak niżej podpisany) kto tematem mógłby się zainteresować, ale w skali dużego artykułu reporterskiego, a nie sążnistej księgi, jest trudna do przetrawienia. Także nie jest to zarzut obiektywny, a jedynie subiektywny. Jak cała ta opina zresztą.
Na pewno mamy do czynienia z książką ciekawą. Już sama zajawka sprawiła, że od razu dodałem ją do coraz dłuższej (niestety) listy książek do przeczytanie. Czas dojrzał i w końcu się udało. No i jestem rozdarty. Bo w zasadzie robota dziennikarska Ronena Bergmana zrobiona została bardzo drobiazgowo, a to musi spotkać się z szacunkiem czytelnika. Z drugiej strony natłok...
więcej Pokaż mimo toNie oceniam książek literatury faktu... Ale gdybym to robił, dałbym dyszkę z czystym sumieniem.
Po pierwsze należy się za pracę, jako Bergman włożył w przygotowanie historii zabójstw izraelskich służb specjalnych. Za ryzyko, jakie podejmował, gdy mógł zginąć lub zostać oskarżony o zdradę.
Za to, jak za wszelką cenę starał się nie zajmować stanowiska wobec opisywanego tematu. To chyba najbardziej neutralna książka, jaką czytałem, mimo, iż temat ten może wzbudzać ogromne emocje.
Za wiedzę, jaką zawarł na tych ponad sześciuset stronach. Gdy już myślałem, że dowiedziałem się naprawdę masy informacji o operacjach Izraela, kompleksowość tej książki mnie totalnie zaskoczyła. Część operacji była opisana nieco inaczej, w części historii autor obalał mity związane z tym, jak zostało to wcześniej przedstawione w mediach. I jakoś tak, dzięki przypisom, to bardziej jemu wierzę.
Przypisy to także część, która mnie najbardziej drażniła w lekturze. Trzeba mieć naprawdę tęgi umysł, by te umieścić na samym końcu książki, co zmusza do przerzucania stron. A dodatkowych informacji jest tam zawarta całą masa.
Podsumowując, każdemu, kto interesuje się tematem, polecam wydać te kilkadziesiąt złociszy, zaparzyć herbatę, wziąć falafela i zagłębić się. Żadna minuta nie będzie stracona.
Nie oceniam książek literatury faktu... Ale gdybym to robił, dałbym dyszkę z czystym sumieniem.
więcej Pokaż mimo toPo pierwsze należy się za pracę, jako Bergman włożył w przygotowanie historii zabójstw izraelskich służb specjalnych. Za ryzyko, jakie podejmował, gdy mógł zginąć lub zostać oskarżony o zdradę.
Za to, jak za wszelką cenę starał się nie zajmować stanowiska wobec opisywanego...
Podzielam generalnie opinię czytelnika o nicku "Grzegorz" z 15.02.20r., ale jednak nie 10, bo gdzie wtedy umieścimy taką np. Czarodziejską Górę Tomasza Manna? :). Jest to świetnie napisana historia współczesnego Izraela, pokazująca cały dramat tego państwa oraz konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Ktoś kiedyś powiedział, że w naszyn świecie są dwa nierozwiązywalne problemy: znalezienie leku na raka i zakończenie tego konfliktu...
Podzielam generalnie opinię czytelnika o nicku "Grzegorz" z 15.02.20r., ale jednak nie 10, bo gdzie wtedy umieścimy taką np. Czarodziejską Górę Tomasza Manna? :). Jest to świetnie napisana historia współczesnego Izraela, pokazująca cały dramat tego państwa oraz konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Ktoś kiedyś powiedział, że w naszyn świecie są dwa nierozwiązywalne problemy:...
więcej Pokaż mimo toJest to jedna z najlepszych książek (zaraz obok Mossadu Michaela Bar-Zohara i Nissima Mishala) które dotychczas przeczytałem o tej tematyce. Autor szczegółowo opisuje najlepszą na świecie agencję wywiadowczą podając przy tym bardzo dużo szczegółowych informacji.
Jest to jedna z najlepszych książek (zaraz obok Mossadu Michaela Bar-Zohara i Nissima Mishala) które dotychczas przeczytałem o tej tematyce. Autor szczegółowo opisuje najlepszą na świecie agencję wywiadowczą podając przy tym bardzo dużo szczegółowych informacji.
Pokaż mimo to