Odpuść sobie i żyj

Okładka książki Odpuść sobie i żyj Fabrice Midal
Okładka książki Odpuść sobie i żyj
Fabrice Midal Wydawnictwo: Buchmann poradniki
poradniki
Foutez-vous la paix
Buchmann
2018-03-28
2018-03-28
Julia Celer

Okładka książki Jezus - Budda. Możliwy dialog? Dennis Gira, Fabrice Midal
Jezus - Budda.... Dennis Gira, Fabric...

"Odpuść sobie i żyj" to pozycja w sam raz na początek nowego roku – zagrzewa nas do wkroczenia w niego z nowymi siłami i postanowieniami. Niestety, nie dostrzegam zbyt wielu innych zalet tej pozycji.

Jest krótka, ale obracająca się wokół jednych i tych samych treści, przede wszystkim wokół wychwalanych przez autora zalet medytacji. A trochę nie tego oczekiwałam. Sądziłam, że "Odpuść sobie i żyj" będzie bardziej książką motywacyjną. I owszem, można ją tak traktować – Fabrice Midal zawarł tu sporo koncepcji i przemyśleń, które mogą skłonić nas do zmiany perspektywy, do zmiany niezdrowych nawyków czy przekonań. Jednak wszystkie one są już obecne w ludzkiej świadomości, przypominając mobilizujące slogany i hasła. Wszystkie one są czymś, co już ktoś kiedyś powiedział.

Spodziewałam się znaleźć tu szersze i głębsze rozwinięcie tematu odpuszczania sobie. Po zapoznaniu się z treścią, nie jestem pewna, jak wiele z niej wyniosę i wdrożę do swojego życia. Obawiam się, że niewiele...

Mało konkretów, dużo zbędnych słów. Większość odnosi się do medytacji, którą praktykuje autor. Po pięciu dniach od wysłuchania w formie audiobooka miałam problem z przypomnieniem sobie, co dokładnie można było wynieść z lektury.

Interesujące około 20 stron (w drugiej połowie lektury). Reszta niewarta uwagi.

Interesujące około 20 stron (w drugiej połowie lektury). Reszta niewarta uwagi.

Wcześniej za bardzo nie interesowała mnie medytacja, teraz wręcz przeciwnie. Autor w prosty sposób przedstawia nam coś co każdy wie, ale z tego nie korzysta. Być może przedstawiony tu sposób na życie wydaje się egoistyczny, ale jakby się przyjrzeć tak po prostu zwyczajnie w sedno sprawy, to być może właśnie to jest problemem że człowiek za bardzo się skupia na innych na całym otoczeniu, a zapomina o samym sobie. Życie mija szybko a my ciągle biegniemy coraz to szybciej, czasem naprawdę warto sobie odpuścić i żyć.

Niestety, po skończeniu książki zdałam sobie sprawę, że była w zasadzie o niczym.
Dużo filozoficznego podejścia. Spokojny styl pisania przez który płynie się leniwie, ale słowa do czytelnika nie docierają.
Pomiędzy stronicami wypadło kilka stwierdzeń, które już kiedyś się słyszało - bycie wrażliwym jest dobre - lub samego siebie - wyrażaj uczucia.
Stwierdzenie "rób to co lubisz", jest naprawdę wartościowe, ale odniosłam wrażenie, że autor przedstawia to w bardzo egoistyczny sposób. Zamiast skupiać się na omawianym problemie ciągle nawraca do siebie.

Stwierdzenie "rób to co...

Banalna i tyle. To wszystko już kiedyś ktoś wymyślił i opisał.

Banalna i tyle. To wszystko już kiedyś ktoś wymyślił i opisał.

Nic ciekawego, parę oczywistości, parę mądrości i setki pytań bez odpowiedzi. Lubię filozofię, ale nie lubię nadawania "prostocie" miliona skomplikowanych przymiotów, tym bardziej w książce, która ma niby cokolwiek uprościć. Tym bardziej udowadnia, ze ludzie jednak dążą do zrozumienia i komplikacji, aniżeli akceptacji i bierności wobec rzekomej prostoty.

Prosto to było, jak ludzie mieszkali w jaskiniach :D Teraz są komplikacje- dostosuj się lub giń. Autor wybiera to drugie, widać, że jest mega zagubiony, a jego filozofia ani trochę nie pomaga mu znaleźć prostoty. Może już jej nie ma w tym świecie, więc nie należy na siłę za nią gonić? Komplikacja też piękna- definiuje wszelki postęp i czyni nas ludźmi.

Prosto to było,...

Odpuść sobie i żyj - w zasadzie tu powinna się ta książka zakończyć. Temat jest ważny i ciekawy, ale książka jest koszmarem.

Przeczytałam wiele książek o medytacji i mindfulness, najczęściej w formie poradników lub kursów. Dzięki tej książce widza i instrukcje, które już miałam w głowie uporządkowały się i nabrały sensu. Wszystko wydało mi się prostsze i dużo bardziej naturalne. Nie jest to jednak typowy poradnik, więc jeżeli spodziewasz się poznać konkretne techniki, instrukcje, gotowe przepisy na uważne życie, to nie jest właściwa pozycja. To bardziej źródło ogólnej inspiracji, zbiór bardzo wartościowych przemyśleń na temat medytacji i właściwego umiejscawiania się w życiu. Moim zdaniem tytuł/opis książki średnio oddaje jej zawartość i może to powodować, że sięgają po nią osoby z innymi oczekiwaniami, niż jest ona w stanie zaspokoić.

Niby coś, co każdy już gdzieś słyszał, ale jest nienachalnie i autor naprawdę wierzy w to, o czym pisze. Bardzo przyjemnie się słuchało.

Książka była według mnie totalnie mierna, w kółko powtarzane to samo.

Książka była według mnie totalnie mierna, w kółko powtarzane to samo.

• Audiobooki
  • Audio