Sztuka prostego życia

Buchmann
2019-09-18
2019-09-18
Karolina Bochenek

Okładka książki Słuchając psa Piotr Wojtków, Zofia Zaniewska-Wojtków
Słuchając psa Piotr Wojtków, Zofi...
Okładka książki Czego ginekolog ci nie powie Anna Augustyn-Protas, Tadeusz Oleszczuk
Czego ginekolo... Anna Augustyn-Prota...
Okładka książki W zachwycie o odbycie Jonas Kinge Bergland, Kaveh Halland Rashidi
W zachwycie o ... Jonas Kinge Berglan...

To moje pierwsze doświadczenie z literaturą poradnikową i muszę przyznać że nie był to czas zmarnowany. Czy to oznaka dojrzałości? Ciężko mi ocenić ale ta książka razem z jej niebieskim bratem bliźniakiem dała mi to czego oczekiwałam: szansę na wyciszenie się, rozejrzenie bardziej wokoło i refleksję. Przez tekst się absolutnie płynie, łamanie też jest przyjemne (dużo światła na stronę) - dzięki czemu nie męczysz się po 10 minutach.

Absolutnie polecam na prezent! Będzie to idealne rozwiązanie dla mamy, babci albo siostry.
Co ważne oba poradniki Masuno można czytać oddzielnie ale razem, cudownie się zazębiają.

Świetna książka, choć nie warta swojej ceny (+30 zł). Przypomina nam o oczywistościach, o których nie możemy zapominać.
Autor przedstawia nam „100 wskazówek jak osiągnąć szczęście i spokój”. W konkretnych rozdziałach odwołuje się do typowych stwierdzeń o posiadaniu zbyt wielu rzeczy, pobieżnym poznawaniu ludzi czy braku pewności siebie. Choć są to stwierdzenia, które współcześnie usłyszymy wszędzie to forma tekstu (1 str. tekstu + minimalistyczny obrazek z tytułem) mnie urzeka. Autor nie narzuca nam konkretnego sposobu myślenia, a jedynie popycha nas do własnej samorefleksji.

Książka krótka, szybko się czyta, zawiera oczywistość. Bardzo pozytywna 😃

Książka krótka, szybko się czyta, zawiera oczywistość. Bardzo pozytywna 😃

Shunmyo Masuno napisał bardzo prostą książkę i chyba taki był zamysł, zważając na tytuł. Szczerze? Nie warto. W stu punktach gość napisał rzeczy, które są oczywiste dla każdego, kto ma życie w miarę normalnie poukładane i bez patologii. Może tylko ktoś, kto zaczyna interesować się szerokopojętym samorozwojem na niej skorzysta. Sam autor i to, co w życiu robi jest o niebo ciekawsze od tej książki. Ale z drugiej strony, jest to książka o zen bez tej całej otoczki mistycyzmu i innych wplatanych w ten temat nagminnie ezoterycznych bzdur. Więc, wydaje mi się, że jest to jedna z nielicznych książek na ten temat w mainstreamie, przy których czytaniu pragmatycy nie będą zgrzytać zębami z irytacji.

Książka pełna oczywistych oczywistości, które można spotkać w każdym poradniku pozytywnego myślenia .

Rozczarowanie. Głupoty jakieś.

Rozczarowanie. Głupoty jakieś.

Książka ma nieco ponad 200 stron i składa się ze 100 rozdziałów - każdy na 1 stronę (i to nie zawsze pełną),a pozostałe strony to otwieracze rozdziałów, zatem jest to krótka publikacja, ale nie jest ona do czytania na 1 raz. Właściwie służy bardziej do czytania po 1 rozdziale dziennie przez 100 dni (najlepiej z rana) i do codziennego wdrażania przynajmniej niektórych "życiowych porad", które oparte są na mądrościach buddyjskich.
Z kolei jeśli ktoś zapoznał się wcześniej w jakimś pomniejszym stopniu z buddyzmem, to w tej książce nie znajdzie niczego zaskakującego. Nie służy ona także jako zwykłe czytadło.

Kupiona za 10 zł na kiermaszu, natomiast za 20 zł i więcej niezbyt warta byłaby swojej ceny, bo jest sporo lepszych publikacji na temat buddyzmu, np. "Buddyzm dla początkujących" - Noah Rasheta.
No chyba że ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z buddyzmem, a chciałby go zacząć praktykować, to może rozpocząć od książki "Sztuka prostego życia", tyle że mądrości buddyjskie mogą nie być od razu zrozumiałe, gdyż autor nie rozwija dokładnie wątków.

Bzdury pomieszane z oczywistymi oczywistościami.

Bzdury pomieszane z oczywistymi oczywistościami.

książka łatwa i przyjemna. w sumie czytałam ją przez kilka miesięcy, bo wracałam na kilka lekcji sporadycznie. może właśnie dlatego mam o niej takie dobre zdanie :) niekiedy nie odkrywcza, ale niektóre lekcje wprowadziłam do życia i zdecydowanie poprawił się mój komfort psychiczny. osobiście jak dla mnie trochę za dużo buddzymu i życia mnicha, ale idzie przez to przebrnąć. polecam :)

Dobra lektura, choć Ameryki nie odkrywa. Wiele kroków zawartych w książce jest niby oczywistych, ale wcielenie danych zmian w życie to już inna bajka.
Świetna pozycja na leniwy powolny dzień, wtedy czytanie sprawia więcej przyjemności i można się wyciszyć odczas lektury.

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Sztuka prostego życia