rozwiń zwiń

2018-06-20
Data 1. wydania:
1998-08-24
Joanna Wadas

Bardzo lubię angielską literaturę XIX wieku więc moja ocena może nie być obiektywna- uprzedzam z góry.

Książka jest super pod wieloma względami: na początku mamy tajemnicę (ewidentnie małżonek coś ukrywa przed swoją świeżo poślubioną żoną), potem efektywną próbę odgadnięcia sekretu, wreszcie zagadkę, której wyjaśnienia podejmuje się młoda kobieta (na przekór radom rodziny, przyjaciół, prawników). Mozolnie i powoli dochodzimy do prawdy razem z Valerią, która niestrudzenie walczy o honor i dobre imię swojego męża. Niestety, prawda ta choć jakże prosta w gruncie rzeczy wcale nie jest oczyszczająca… I przyznam, że zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało.

Wyważony język, bohaterowie czasem groteskowi, czasem nad wiek poważni i spętani konwenansami, tempo akcji niespieszne, jakby czas płynął wolniej niż dzisiaj. No i oczywiście realia społeczno- obyczajowe nie do porobienia przez współczesnego pisarza. Pojęcie honoru było zupełnie inaczej postrzegane niż obecnie, pozycja kobiety (choćby najmądrzejszej i najlepiej wykształconej) zawsze była podrzędna w stosunku do mężczyzny, a małżeństwo to wręcz układ pomiędzy panem i władcą, a poddaną mu niewiastą. Oczywiście honorowy mężczyzna nie tylko nie nadużywał swojej władzy nad żoną, lecz poczuwał się wobec niej do pewnych obowiązków, nie zmienia to jednak na jotę faktu, że gdyby odrzucił w kąt jakiekolwiek względy, to nikt nie mógł nic na to zaradzić.

Pięknie napisana książka, której akcja toczy się w czasach niekoniecznie przychylnym kobietom…

Na półkach: , , , ,

Momentami za dużo prawniczego gadania, ale jakie tu są zwroty akcji! Collins jak zawsze niezawodny.

Jeśli chodzi o Wilkie Collinsa, to nie jestem w stanie powiedzieć o nim złego słowa. Uwielbiam jego twórczość, a 'Prawo i dama' nie jest wyjątkiem.
Jest tajemnica, jest suspens, są ciekawi bohaterowie, akcja jest wartka i nie można się nudzić. Czego chcieć więcej :)

Intrygująca historia tajemnicy pewnej śmierci, która ma wielki wpływ na życie młodej bohaterki. Jak to kobieta, bohaterka nie potrafi dać za wygraną i drąży, aż trafia na "ściane". Interesujacy opis prowadzonego śledztwa przez bohaterke pokazuje jak kiedyś autorzy podchodzili do tworzenia powieści kryminalnych. W tej histori autor poruszył kilka zaskakujących, jaka na czasy kiedy pisał spraw, np kwestie osób niepełnosprawnych, dotępu do leków, trucizn. Po raz pierwszy w powieści historycznej znalazłam coś takiego. Historie bardzo dobrze się czyta, i choć ideał kobiecości się już zmienił to sam rdzen tego co tkwi w konbiecej duszy jest ponadczasowy.

Wilki Collins to angielski dziewiętnastowieczny autor, rówieśnik Charles'a Dickensa, uznawany za prekursora powieści detektywistycznej. W czasach kiedy żył był jednym z najbardziej cenionych pisarzy angielskich.
Główną bohaterką książki "Prawo i dama" jest Valeria, która po poślubieniu Eustace odkrywa, że mąż ma tajemnicę i wszelkimi siłami stara się aby nowo poślubiona żona nie odkryła prawdy. No i teraz wraz z Valerią podążymy w przeszłość aby rozwikłać kryminalną zagadkę.

Dziewiętnastowieczna dama w roli detektywa? Ile było wówczas ograniczeń dla kobiety chcącej prowadzić "śledztwo"! Nie ma w tej książce szaleńczych zwrotów akcji, nie ma pościgów i makabrycznych scen. Mimo to z wielkim zainteresowaniem towarzyszymy Valerii w odkrywaniu prawdy o jej mężu.

Wierzcie lub nie ale współcześni pisarze mogą się uczyć od dawnych mistrzów.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Wilkie Collinsa i jestem przekonana, że nie ostatnie.
Urzekł mnie język i styl autora, pomysł na fabułę, ale przede wszystkim bardzo różnorodni bohaterowie. Ich charaktery są zróżnicowane, a zachowanie nierzadko zaskakujące, momentami nieco irracjonalne, a czasem zabawne, raz niedorzeczne a raz pełne powagi. Najlepszym przykładem jest Miserrimus Dexter "nowy centaur - pół człowiek, pół krzesło".
Sama fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana, autor buduje napięcie ujawniając stopniowo fakty z przeszłości. Krótkie rozdziały czyta się szybko, a klimat wiktoriańskiej Anglii wciąga czytelnika z każdą stroną.
Polecam

Na półkach: , , , ,

No cóż... najsłabsza z przeczytanych przeze mnie do tej pory powieści mojego ulubionego autora. Co nie zmienia faktu, że nadal dobra! Niechaj pisarze współcześni uczą się od tych XIX-wiecznych.
Mamy tu dość ciekawą fabułę, mamy tajemnicę do rozwikłania, mamy interesujące postacie. Choć muszę przyznać, że do dwójki głównych bohaterów - Valerii i jej męża - nie mogłam się jakoś przekonać i nie polubiłam ich. Być może sto lat temu byłoby inaczej... Niemniej jednak czytało się nieźle i absolutnie nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję.

Taka angielska, wolno płynąca i "wiktoriańska" powieść

Taka angielska, wolno płynąca i "wiktoriańska" powieść

Niesamowite, jak wysokich lotów powieści pisano w XIX wieku i jak wiele słabych książek wydaje się obecnie...

Dawno żadna postać literacka nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak Miserrimus Dexter. Już dla tej postaci warto przeczytać powieść. Polecam nie tylko wielbicielom powieści wiktoriańskiej :)

Bardzo cenię sobie twórczość Wilkie Collinsa. Po pierwsze, mogę poczytać o wspaniałej epoce wiktoriańskiej a po drugie, spotkać bohaterów, dla których postępowanie honorowe jest najważniejszym aspektem ich życia. Dla honoru są gotowi poświęcić nawet miłość. Tacy byli kiedyś ludzie. Teraz to raczej nie do pomyślenia.

Prawo i dama jest klasyczną powieścią o miłości z mocno rozbudowanym i wspaniale skonstruowanym wątkiem kryminalnym. Nie jest to jednak taki zwykły kryminał obyczajowy jaki znamy z dzisiejszych czasów. Jak wiadomo, powieść powstała w 1875 roku i nieraz daje się to odczuć. W tej historii szczególnie "trąci myszką" ta część, w której poznajemy i obserwujemy Miserrimus Dextera. Jego zachowanie w czasach, kiedy powstała powieść zapewne mogło szokować czytające tę historię damy. Dziś jest jedynie groteskowa. Według mnie, to najsłabsza cześć historii. Autor mocno przerysował tę postać i przesadził z jego szaleństwem.

Po za tym Prawo i damo to możliwość dogłębnej obserwacji damskiego rozumowania (często w tym przypadku naiwnego), dążenia do celu i realizacji niedostępnych dla innych celów. To wreszcie wielka miłość, choć nie zawsze szczęśliwa. To obcowanie z pięknym językiem i ludzkim postępowaniem, o którym obecnie możemy poczytać jedynie w książkach.

Dla miłośników powieści klasycznej i epoki wiktoriańskiej pozycja ta jest obowiązkowa.

Ocena: 4+/6

Prawo i dama jest klasyczną powieścią o miłości z mocno...

Wilkie Collins Prawo i dama Zobacz więcej