Prawo i dama

2018-06-20
1998-08-24
Joanna Wadas
Joanna Wadas

,,Prawo i dama '' to kolejne spotkanie z XIX w. pisarzem Wilkie Collins. Początek książki jest intrygujący i zmusza poniekąd czytelnika aby brnął coraz dalej i dalej.....i tutaj jest problem. Im dalej tym jest dość nudno, autor rozwleka całość do dość grubego, obszernego tomiszcza .... koniec trochę mnie nie zadowala, ale jest bynajmniej na miejscu. Chociaż rzecz jasna czuję pewnego rodzaju niedosyt, spodziewałem się zupełnie innego, być może bardziej mrożącego krew w żyłach zakończenia....tutaj tego niestety nie ma. Co za tym jest ? Jest książka napisana niezwykle barwnym, pięknym językiem, wyszukane słownictwo, bogate, kunsztowne. Jest epoka wiktoriańska i jej etykieta, całe to otoczenie dotyczące pewnego okresu w dziejach ludzkości, a co za tym idzie pewien rodzaj kultury który reprezentują przedstawiciele obu płci. Oprócz tego mamy pokazany niezwykły opór -dotyczy to zarówno mężczyzny jak i kobiety, poza tym jest cały szereg ciekawych i mniej ciekawych historii które obejmują całość. Mogło być lepiej....no cóż....nie jest to najlepsze dzieło tego autora.

Świetna lektura. Dawno nic mnie tak nie pochłonęło jak ta zagadkowa sprawa, którą próbuje rozwikłać uparta młoda kobieta i to na dodatek zakochana kobieta. A to już coś... Wątek kryminalny i wspaniała w swoim szaleństwie postać Miserrimusa Dextera zasługują na przeczytanie tej książki.

Cliffhangery i plot twisty w powieści napisanej w XIX w.? Collins znów nie zawodzi fanów jego twórczości i książek rodem z wiktoriańskiej Anglii. Ciekawa intryga, fajnie poprowadzona akcja, wspomniane na wstępie zabiegi, za dużo tylko ckliwości i egzaltacji, ale cóż, tak się wtedy pisało.

W formie audio niestrawna -w innej nie zamierzam sprawdzać.

W formie audio niestrawna -w innej nie zamierzam sprawdzać.

Bardzo lubię angielską literaturę XIX wieku więc moja ocena może nie być obiektywna- uprzedzam z góry.

Książka jest super pod wieloma względami: na początku mamy tajemnicę (ewidentnie małżonek coś ukrywa przed swoją świeżo poślubioną żoną),potem efektywną próbę odgadnięcia sekretu, wreszcie zagadkę, której wyjaśnienia podejmuje się młoda kobieta (na przekór radom rodziny, przyjaciół, prawników). Mozolnie i powoli dochodzimy do prawdy razem z Valerią, która niestrudzenie walczy o honor i dobre imię swojego męża. Niestety, prawda ta choć jakże prosta w gruncie rzeczy wcale nie jest oczyszczająca… I przyznam, że zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało.

Wyważony język, bohaterowie czasem groteskowi, czasem nad wiek poważni i spętani konwenansami, tempo akcji niespieszne, jakby czas płynął wolniej niż dzisiaj. No i oczywiście realia społeczno- obyczajowe nie do porobienia przez współczesnego pisarza. Pojęcie honoru było zupełnie inaczej postrzegane niż obecnie, pozycja kobiety (choćby najmądrzejszej i najlepiej wykształconej) zawsze była podrzędna w stosunku do mężczyzny, a małżeństwo to wręcz układ pomiędzy panem i władcą, a poddaną mu niewiastą. Oczywiście honorowy mężczyzna nie tylko nie nadużywał swojej władzy nad żoną, lecz poczuwał się wobec niej do pewnych obowiązków, nie zmienia to jednak na jotę faktu, że gdyby odrzucił w kąt jakiekolwiek względy, to nikt nie mógł nic na to zaradzić.

Pięknie napisana książka, której akcja toczy się w czasach niekoniecznie przychylnym kobietom…

Momentami za dużo prawniczego gadania, ale jakie tu są zwroty akcji! Collins jak zawsze niezawodny.

Jeśli chodzi o Wilkie Collinsa, to nie jestem w stanie powiedzieć o nim złego słowa. Uwielbiam jego twórczość, a 'Prawo i dama' nie jest wyjątkiem.
Jest tajemnica, jest suspens, są ciekawi bohaterowie, akcja jest wartka i nie można się nudzić. Czego chcieć więcej :)

Intrygująca historia tajemnicy pewnej śmierci, która ma wielki wpływ na życie młodej bohaterki. Jak to kobieta, bohaterka nie potrafi dać za wygraną i drąży, aż trafia na "ściane". Interesujacy opis prowadzonego śledztwa przez bohaterke pokazuje jak kiedyś autorzy podchodzili do tworzenia powieści kryminalnych. W tej histori autor poruszył kilka zaskakujących, jaka na czasy kiedy pisał spraw, np kwestie osób niepełnosprawnych, dotępu do leków, trucizn. Po raz pierwszy w powieści historycznej znalazłam coś takiego. Historie bardzo dobrze się czyta, i choć ideał kobiecości się już zmienił to sam rdzen tego co tkwi w konbiecej duszy jest ponadczasowy.

Wilki Collins to angielski dziewiętnastowieczny autor, rówieśnik Charles'a Dickensa, uznawany za prekursora powieści detektywistycznej. W czasach kiedy żył był jednym z najbardziej cenionych pisarzy angielskich.
Główną bohaterką książki "Prawo i dama" jest Valeria, która po poślubieniu Eustace odkrywa, że mąż ma tajemnicę i wszelkimi siłami stara się aby nowo poślubiona żona nie odkryła prawdy. No i teraz wraz z Valerią podążymy w przeszłość aby rozwikłać kryminalną zagadkę.

Dziewiętnastowieczna dama w roli detektywa? Ile było wówczas ograniczeń dla kobiety chcącej prowadzić "śledztwo"! Nie ma w tej książce szaleńczych zwrotów akcji, nie ma pościgów i makabrycznych scen. Mimo to z wielkim zainteresowaniem towarzyszymy Valerii w odkrywaniu prawdy o jej mężu.

Wierzcie lub nie ale współcześni pisarze mogą się uczyć od dawnych mistrzów.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Wilkie Collinsa i jestem przekonana, że nie ostatnie.
Urzekł mnie język i styl autora, pomysł na fabułę, ale przede wszystkim bardzo różnorodni bohaterowie. Ich charaktery są zróżnicowane, a zachowanie nierzadko zaskakujące, momentami nieco irracjonalne, a czasem zabawne, raz niedorzeczne a raz pełne powagi. Najlepszym przykładem jest Miserrimus Dexter "nowy centaur - pół człowiek, pół krzesło".
Sama fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana, autor buduje napięcie ujawniając stopniowo fakty z przeszłości. Krótkie rozdziały czyta się szybko, a klimat wiktoriańskiej Anglii wciąga czytelnika z każdą stroną.
Polecam

• Klasyka