Hop-Frog. Ropuch

2010-03-02
Wydawnictwo 44.pl
hobby
2013-09-20

Tym razem Poe mnie nie zawiódł. Zaczęło się śmiechem i humorem, skończyło ogniem i horrorem.

Wprawdzie (jak zwykle) Poe czasem przesadza z opisami, to jednocześnie z powodu ich mnogości można sobie wszystko bardzo dobrze wyobrazić.

Finałowa horrorowa opowieść Poe została zainspirowana przez dwa rzeczywiste wydarzenia: pierwszym był skandal społeczny wywołany przez odrzuconą kobietę, i drugim było koszmarne wydarzenie Średniowiecznej francuskiej historii nazwanej the Ball of Burning Men. Po druzgocącej stracie żony Wirginii Poe winił plotki za pogorszenie jej stanu zdrowia, które fałszywie...

Beznadzieja. Wynudziłam się totalnie. Po przeczytaniu tej noweli nie jestem w stanie nic powiedzieć na temat fabuły. Nie polecam!

Po moim ostatnim nieudanym audio-booku, postanowiłam wrócić do tradycyjnej formy. Nie wiem czy jest to wina lektora, czy może ja jestem „mentalnie zbyt staroświecka” by cieszyć się inną formą czytelnictwa. Tym razem wybór padł na „Hop-Froga”.

Nadworny i kaleki błazen określony mianem „Żabiego Skoczka” został uprowadzony ze swojej ojczyzny. Wraz z przyjaciółką...

Poe jest mistrzem w swojej dziedzinie. Jak to u niego często bywa, wszystko da się przewidzieć, ale i tak czekamy jak to będzie.
Napisane jak zwykle u Poego, pięknym dawnym językiem

2025

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Inne tłumaczenie tytułu, z którym się spotkałam to "Żabi skoczek".

Wyjątkowo mi się to opowiadanie podobało.
Mroczne, ale nie przez grozę jaką zwykle niesie horror, ale przez grozę, jaką niesie ludzka okrutna natura!
Jest to historia słusznej zemsty!
BRAWO Hop-Frog ! BRAWO !!!
Zedrzyjmy szaty królewskie, bo pod nimi zwykłe małpy siedzą.
7/10

Poe zaskakuje, poznaję opowieści niesamowite...których kilka wcześniej nie znałam.

"...Nigdy nie znałem nikogo, kto by miał większy zapał i popęd do żartów niż ów dzielny król. Najpewniejszą drogą do zdobycia jego łaski było wygłoszenie przedniej dykteryjki o błazeńskim pokroju i wygłoszenie umiejętne. Dla tej właśnie przyczyny siedmiu jego ministrów wyróżniało się...

To nowela okrutna, makabreską tchnąca. Nie mniej, ciekawa. Motyw zbrodni i kary, zemsty za okrucieństwo - choć równie okrutnej. Jedna z lepszych, choć króciutkich opowiastek Poe'go.

Trochę makabryczna wersja bajki o kruku i lisie ;) z nieco innym zakończeniem.
Takie były moje skojarzenia podczas czytania. Trochę mniej grozy w porównaniu np do "Berenice" lub "Czarnego kota", więcej za to makabry.

• Literatura amerykańska
  • Klasyka