CLUE. Zagadka hien cmentarnych

Okładka książki CLUE. Zagadka hien cmentarnych Jørn Lier Horst
Okładka książki CLUE. Zagadka hien cmentarnych
Jørn Lier Horst Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Clue (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Clue (tom 4)
Smak Słowa
2016-02-22
2016-02-22

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Operacja Król Kempingu Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Król ... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...

Na pobliskim cmentarzu ktoś rozkopuje groby. mimo obietnicy danej rodzicom, dzieci próbują na własną rękę sprawdzić, kto to robi i dlaczego. Mają wielu podejrzanych, a motywem mogą być stare historie (sprzed 100 lat i z czasów II wojny światowej). Dzieciaki i Egon oczywiście wpadają w kłopoty, ale dzięki szczęściu rozwiązują dwie zagadki - cmentarza i śmierci matki Cecilli.
Książkę dobrze się czyta, jednak rozwiązania zagadek wydają się nieco banalne. Chętnie przeczytałabym kolejne części, ale chyba coś poszło nie tak z tłumaczeniami i nie są dostępne w języku polskim :(

Następna dobra pozycja w cyklu CLUE.
Po raz kolejny dzieciaki sprytniejsze od detektywów policyjnych.
No i została rozwiązana zagadka tajemniczego zniknięcia mamy Cecylii - ciekawe czy w kolejnych tomach będzie jakiś wątek wspólny oprócz różnych zagadek rozwiązywanych przez małolaty? Pozostaje nam cierpliwe czekać na dalsze części serii.

Następna dobra pozycja w cyklu CLUE.
Po raz kolejny dzieciaki sprytniejsze od detektywów policyjnych.

Nie dość, że w tej części dostajemy odpowiedź na temat hien cmentarnych to jeszcze dowiadujemy się kto zabił matkę Cecilii.
Jak dla mnie najfajniejsza z tych czterech części!
Gorąco polecam!

Jak dla mnie najfajniejsza z tych czterech części!
Gorąco polecam!

Mamy tu kolejną ciekawą i pouczającą historię dla młodzieży, dla osób, które uwielbiają zagadki kryminalne, które czują w sobie żyłkę detektywa. Dzieje się tu całkiem sporo, nasza czwórka wtyka nos w nieswoje sprawy, naraża się na duże niebezpieczeństwo, przez co przyprawia czytelnika o niezły zawrót głowy. „Zagadkę hien cmentarnych” czyta się bardzo szybko, historia wciąga i wywołuje sporo emocji. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a do tego szata graficzna jest przyjemna. Bardzo podoba mi się też to, że na wewnętrznych okładkach książki umieszczono rysunki – z przodu znajdziecie mapę Zatoki Okrętów, a z tyłu plan pensjonatu „Perła” w którym między innymi rozgrywa się akcja powieści.

Trudno nie polubić naszych bohaterów. Ja darzę ich sporą sympatią i z chęcią sięgnę po kolejne części, chociaż z pewnością nie jestem adresatem tej powieści. Mnie już miłością do kryminałów nie trzeba zarażać, ale młodsi czytelnicy po tej lekturze mają dużą szansę na złapanie bakcyla kryminalnego. Poza tym zalecam, by zabrać się za czytanie tej serii od początku, bo poszczególne tomy mocno się ze sobą wiążą, a szkoda byłoby pominąć wcześniejsze przygody naszych bohaterów.

Zawsze jest wybór.

Często, w różnych sytuacjach, słyszymy, że zawsze mamy wybór. Nic i nikt nie może nas przymusić do zrobienia czegoś wbrew naszej woli. To my musimy podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. W „Zagadce Hien Cmentarnych” Jorn Lier Horst stawia bohaterów przed dokonywaniem różnych wyborów. Czy dokonają słusznych? Sami się o tym przekonajcie czytając czwartą część serii CLUE.

„Zawsze jest jakiś wybór. (…) ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność.”

Tym razem Cecilia, Leo, Une i Egon odkrywają, że ktoś rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Kościół, jak i cmentarz są zamknięte od lat, jednak wyraźnie widać, że ślady ingerencji na cmentarzu są świeże. Młodzi detektywi postanawiają zbadać tę sprawę. Znowu umiejętnie łączą wskazówki i przysłuchują się plotkom krążącym wokół historii kościoła. Na jaw wychodzą również zaskakujące fakty dotyczące śmierci matki Cecilii. W końcu dowiemy się więcej o tragedii, która wydarzyła się zeszłego lata.

To już czwarta opowieść o trójce przyjaciół i ich upartym psie. Seria CLUE jest niezwykle dynamiczna, świeża i pochłaniająca do granic możliwości. Mimo młodego wieku bohaterów, książki czyta się bardzo dobrze. „Zagadka Hien Cmentarnych” już od pierwszych stron nie daje chwili wytchnienia. Mamy zagadkę do rozwiązania i razem z bohaterami zbliżamy się do prawdy. Zbierając zaskakujące wskazówki i łącząc wszystkie poszlaki, w końcu ukazuje nam się prawdziwy obraz zagadki sprzed lat.

Jorn Lier Horst umie budować napięcie. „Zagadka Hien Cmentarnych” to nieprzewidywalna i zaskakująca książka. Fabuła jest żywa i ciekawa. Styl i język są bardzo dobre. Horst dedykuje całą serię głównie do młodzieży i dlatego zadbał o to, by język był na wysokim poziomie. Książki mają kształtować młode umysły, pobudzać ich wyobraźnie, ale tylko w tym dobrym kierunku, nigdy w złym. Dlatego w „Zagadce Hien Cmentarnych” nie znajdziemy przekleństw, czy agresywnego zachowania wśród bohaterów. To również tyczy się całej serii CLUE.

Główni bohaterowie się nie zmieniają. To cały czas młodzi, błyskotliwi i pełni pomysłów ludzie, którzy nie narzekają na brak wolnego czasu. Umieją wypełnić każdą wolną minutę, świetnie się przy tym bawiąc. W „Zagadce Hien Cmentarnych” by dojść do poznania prawdy, młodzi detektywi muszą podejmować wybory. Rozumieją, że każdy człowiek ma zawsze wybór i wiedzą., że muszą ponieść za swoje wybory odpowiedzialność. W tej części zostaje przybliżona postać duńskiego filozofa Sorena Kierkegaard. Krótka informacja o nim znajduje się na końcu książki.

Każda część serii CLUE jest pouczająca i odpowiednia dla młodszych czytelników. Dzięki temu nie tylko dorośli mogą czytać kryminały. Również młodzi czytelnicy mają tę możliwość dzięki serii CLUE. Szczerze polecam „Zagadkę Hien Cmentarnych”, jak i poprzednie części, młodszym i starszym czytelnikom, którzy nie boją się przygody i chcą się dowiedzieć więcej o słynnych filozofach i ich poglądach.

Zawsze jest wybór.

Cecilia, Leo oraz Une po raz kolejny stają przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednak tym razem zagadka którą będą musieli rozwiązać może okazać się jeszcze bardziej skomplikowana oraz zawiła. Ktoś zaczyna rozkopywać stare groby na opuszczonym cmentarzu. Nastolatkowie odkrywają pewną legendę związaną z pobliskim kościołem, który jak się okazuje skrywa wiele tajemnic. Krąży wiele pogłosek o zmarłym pastorze, który podobno nawiedza cmentarz i jego okolice. Co więcej szwedzki organista był zamieszany w kradzież niemieckiego złota, które gdzieś starannie ukrył. Czy grupie przyjaciół uda się rozwikłać tą zagadkę oraz odkryć kto jest „hieną cmentarną”?

„Życie można zrozumieć, patrząc nań tylko wstecz.”

Cecilia nadal próbuje rozwikłać zagadkę związaną ze śmiercią jej matki. Po ostatnich odkryciach dziewczyna już wie, że nie był to niefortunny wypadek i ktoś przyczynił się do śmierci jej matki. Jednak kto to był? I co najważniejsze, jaki miał w tym swój cel? Cecilia każdego dnia jest coraz bliższa poznania prawdy i odkrycia tożsamości mordercy. Jednak dziewczyna bardzo szybko przekona się, że jej śledztwo może sprowadzić na nią same kłopoty oraz niebezpieczeństwo. Czy Cecilia jest gotowa poświęcić wszystko, aby rozwikłać tą zagadkę oraz dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się rok temu? A jeśli tak, to czy dziewczyna będzie w stanie zaakceptować prawdę?

„ – […] zawsze mamy wybór, ale musimy być gotowi wziąć za niego odpowiedzialność.”

„Zagadka hien cmentarnych” to już czwarty tom serii CLUE, która opowiada o przygodach trójki przyjaciół oraz ich wiernego psa Ego. Bohaterowie po raz kolejny muszą rozwikłać zagadkę związaną z Zatoką Okrętów oraz odkryć wiele legend dotyczących jej mieszkańców. Autorowi udało się stworzyć niezapomnianą historię, która jest pełna nagłych zwrotów akcji oraz tajemnic. Zarówno Cecilia, Leo oraz Une są niezwykle barwnymi postaciami i muszę przyznać, że niejednokrotnie zaimponowali mi swoją pomysłowością oraz odwagą. Jedyne, co zmieniłabym w tej książce to okładkę, która niestety nie przypadła mi do gustu.

W „Zagadce hien cmentarnych” bohaterowie postanawiają dowiedzieć się, kto rozkopuje groby na pobliskim cmentarzu. Przy okazji poznają historię o miejscowym bohaterze, który okradał okupujących kraj Niemców, ale nikt nie dowiedział się, gdzie ukrył złoto. Sprytne dzieciaki odnajdują tajemniczą jaskinię, która zapewni im chwile pełne przygód. Czy i tym razem, wszystko dobrze się skończy?

Młodzi, zdolni, inteligentni, odważni i żądni przygód - tacy są bohaterowie książek norweskiego pisarza, który w każdym tomie podarował czytelnikom inną sensację z ich udziałem. Wątek główny i wątki poboczne, sprawy bieżące i te z przeszłości. Wszystko to opisane z ogromną pasją, dzięki czemu czytelnik odczuwa wydarzenia jakby był ich uczestnikiem. W każdym tomie serii autor zwraca też naszą uwagę na fakt, że filozofia jest obecna w naszym życiu, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tym razem w roli głównej występuje duński filozof - Kierkegaard, który udowodnił, że zawsze mamy wybór "albo albo". Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mają wpływ na nasze dalsze życie. W zależności od tego co postanowimy, którą pójdziemy ścieżką napotkamy kolejne rozdroża, kolejne wybory.

Podsumowując - świetny styl, prosty ale dobry język, dynamiczna akcja, ciekawe dialogi i intrygująca fabuła - to wszystko sprawia, że to idealna lektura dla wielbicieli kryminałów. Upieram się jedynie przy tym, by czytać tomy we właściwej kolejności, by nie zepsuć sobie dobrej zabawy i poczuć stopniowane przez autora napięcie :)

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/03/jrn-lier-horst-zagadka-hien-cmentarnych.html

Poza rozwiązaniem kolejnej zagadki przez czujną trójkę tropicieli, rozwikłana została także tajemnica i zbadane okoliczności śmierci mamy Cecylii. Dobrze, bo ten wątek trochę już był przeciągnięty.

Świetny cykl, tu w bonusie mamy rozwiązanie dwóch spraw: hien cmentarnych i śmierci mamy Cecilii.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Mój