Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku

Okładka książki Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku MacKenzie Jackson
MacKenzie Jackson Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
1970-01-01
1970-01-01

Pomaga stanąć na nogi po toksycznym związku, dla mnie przeczytanie książki było pierwszym krokiem do emocjonalnej wolności.

Świetna pozycja, która każdy powinien przeczytać, najlepiej na początku ścieżki w dorosłość by uchronić się przed toksycznymi ludźmi.

Mi pozwoliła zrozumieć wiele mechanizmów działania osobowości narcystycznej, a także przyczyniła się do zakończenia toksycznego związku z psychopatą.

Merytoryczna i łatwa w odbiorze.

Merytoryczna i łatwa w odbiorze.

Ta książka jest skierowana przede wszystkim do osób, które wychodzą ze związku z psychopatą bądź są już po zakończeniu go. Autor podszedł do tematu bardzo rzetelnie i podzielił się nie tylko swoją wiedzą, ale i doświadczeniem. Mając za sobą taką relację doskonale wiedział, w jaki sposób manipuluje psychopata, co robi, by nas jeszcze bardziej zgnoić oraz jak postępuje, gdy znajduje sobie swoją kolejną ofiarę, którą chwilowo nazywa miłością swojego życia i bratnią duszą. Mnóstwo wskazówek dotyczących postępowania w konkretnych sytuacjach. Ogrom empatii wobec osób doświadczonych relację z osobą zaburzoną i jeszcze więcej wsparcia, które pokazuje, że można wyrwać się z nawet bardzo głębokiego dołu. Bardzo polecam Ci tę książkę. Być może sam pewnego dnia dzięki niej szybko zorientujesz się, z kim masz do czynienia lub będziesz w stanie pomóc komuś, kto cierpi w związku z psychopatą.

Bardzo mi pomogła po związku z osobą narcystyczną. Przeczytałam całość jednym tchem, ponieważ mialam wrażenie, że autor stał z boku i przyglądał się mojemu związkowi od dłuższego czasu. Bylam w szoku, czytałam swoje przeżycia krok po kroku. Od idealizacji po porzucenie.

Za każdym razem, kiedy wracają złe myśli, sięgam po tę książkę i czytam losowy rozdział. To zawsze pomaga pozbyć mi się natrętnych myśli i pomaga mi przywrócić wiarę w siebie w chwilach słabości.

Bardzo polecam każdemu, kto dał z siebie wszystko swojej ukochanej osobie, a takze doświadczył przemocy, lekceważenia emocji i uczuć przez swojego partnera. Każdego kto czuje się pusty i opuszczony i skrzywdzony, a jednocześnie rozpaczliwie chciałby powrotu ukochanej osoby i zostania przez nią przytulonym. Kazdej osobie, ktora ma świadomość krzywdy, jaką ta osoba mu wyrządzała i pragnie przeprosin, które nigdy nie nastąpią.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie wszyscy psychopaci są seryjnymi mordercami. Spotykasz ich na swojej drodze, często nie zdajesz sobie z tego sprawy. Może jest nim Twój przebiegły współpracownik, któremu jakoś wszystko uchodzi na sucho, a może zwyczajny ktoś, kto podał ci kawę dziś rano. Psychopaci wyglądają jak ty i ja, ale jest jedna wielka różnica: nie mają sumienia. Mogą krzywdzić innych bez żadnych wyrzutów sumienia czy poczucia winy.

Dla każdego widza psychopata prześlizgnie się przez życie niezauważony. Są sympatyczni, przyjaźni i czarujący (i wcale nie przesadzam). Na pozór oczywiście, ale kiedy prawda wyjdzie na jaw, kim są naprawdę. Okazują się wyrachowani, bezczelni i zupełnie "bez serca".

O tym, jak trudno pozbierać się to toksycznej relacji, wie tylko ten, kto jej doświadczył. Spustoszenia, jakich dokonała ta osoba w naszym życiu, jest nie do opisania. Kto by się spodziewał, że ten z początku miły, szarmancki niemal anioł tak bardzo zaburzy naszą równowagę psychiczną, zachwieje naszym poczuciem własnej wartości, a zrobi to w taki sposób, że nawet tego nie będziemy świadomi. Bo gdyby tak było, pewnie ewakuowalibyśmy się z tego związku, z tych toksycznych relacji już dawno. Niestety to właśnie jest ich broń, taktyka, droga osiągnięcia celu – prowadząca do twojej, naszej autodestrukcji. Tak, to nie jest za mocne słowo. Nie obawiam się go tutaj użyć. Tak działa toksyk, jak pająk zastawia sieć, a potem pastwi się nad swoją ofiarę, pożerając w niej wiarę w siebie i innych ludzi.

Szkoda tylko, że książka, która mi to uświadomiła, trafiła w moje ręce tak późno. Za późno, gdyż na własnej skórze (podobnie jak jej autor) doświadczyłam strategii, jakie psychopata stosuje do kontrolowania i wykorzystywania swoich ofiar. Dla mnie książka Jacksona MacKenzie „Uwolnij się od psychopaty” ostatecznie okazała się przewodnikiem, który pomógł mi odzyskać siebie po toksycznym związku, w który weszłam z własnej i nieprzymuszonej woli, zupełnie nieświadoma, jakie przyniesie skutki. Ponieważ nic nie zapowiadało, że ta osoba będzie działać z premedytacją. Najgorsze jest chyba to, że nie wyciąga z tego refleksji i nie ma poczucia winy, czego dokonał. Wilk w owczej skórze – inaczej bym tego nie zobrazowała.

Psychopaci nic nie czują, ale udają emocje, abyś rozpaczliwie się zakochał(a) i w ten sposób wciąga cię w swoją grę. Zaczyna się od miłości i idealizacji, potem odwracają się przeciwko tobie, by cię brutalnie rzucić – to bardzo ogólnikowo powiedziane – rzeczywistość jest bardziej drastyczna. Zostajesz odarta z godności, bez sił, by się podnieść, otrząsnąć. Tak samo, jak trwa proces zarzucania na ciebie toksycznej sieci – proces zdrowienie a toksycznych relacji jest równie czasochłonny.

Jackson MacKenzie mówi, że zaangażowanie się w miłosną relację (każdą relację) z psychopatą to mroczna podróż, która spowoduje u ciebie depresję, wściekłość, samotność i myśli samobójcze. Jednak otworzy ci także oczy na ludzką naturę, społeczeństwo i twoją własną jaźń. I ostatecznie uzdrowi cię i wzmocni. Uwolnij się od psychopaty to książka, która pomoże ci w tej podróży.

Autor mówi, że psychopata to jednostka manipulująca. Są to ludzie całkowicie pozbawieni empatii i celowo krzywdzą innych bez odczucia wyrzutów sumienia czy żalu. W związku psychopaci zachowują się dokładnie tak samo, jak socjopaci i narcyzi. Ich związek, jak mówi autor, przebiega według tego samego schematu: idealizować ofiarę (tak jesteśmy ofiarami) dewaluację (pierwszym jej krokiem jest testowanie. Psychopata chce się upewnić, że jesteś w pełni pod jego urokiem, zanim przystąpi do tego etapu) i porzucenie – dodałabym brutalne odrzucenie.

Ciska się na usta pytanie – dlaczego to robią – dlaczego niszczą swoje ofiary? Niszczą, ponieważ psychopaci mają obsesję na punkcie wygrywania. Psychopata jednocześnie gardzi słabymi ofiarami, które żebrzą, a jednocześnie cieszą się swoją władzą nad nimi. I w końcu cię nienawidzą. Przypominasz im, czego nie mają: miłości i empatii. Czują się lepsi, że nie mają tych uczuć, ale muszą też dzień w dzień udawać te cechy.

Ludzie ci pozbawieni empatii sieją spustoszenie i niszczą życie innych w najbardziej bezduszny, jaki można sobie wyobrazić sposób. Chowają się za zasłoną normalności, ustawiając swoich przyjaciół i partnerów jak pionki na szachownicy – tylko tutaj grą jest życie.

Używając przechwał i pochlebstw, aby uzyskać swój cel (to, czego chcą),mogą zwabić każdą niczego niepodejrzewającą ofiarę. Po uzależnieniu ich umysłu, ich gierki zamieniają się w psychologiczne tortury. Ofiary są zdruzgotane i zdezorientowane, nie mogąc rozpoznawać – ani nawet ubierać w słowa – koszmaru, który właśnie miał miejsce. Nic dodać, nic ująć, wszystko to ma miejsce w toksycznym związku z psychopatą (socjopatą i narcyzem również).

Napisany z serca, przewodnik dla ocalałych po burzliwych relacjach, toksycznych związkach z tymi bezdusznymi szubrawcami. Najważniejsze, że napisany przez ocalałego (sam przeszedł przez to piekło, więc doskonale wie, o czym pisze),aby pomóc w uzdrowieniu po psychopatycznej przemocy (której często nie widać – gdyż często jest to przemoc psychiczna). Pożegnaj chaos, zwątpienie i wiktymizację. Jesteś wolny. To jest przesłanie tej książki!

Bardzo dobra, polecam wszystkim, którzy mieli NieSzczescie obcować z narcyzami i innymi psychopatami.

Bardzo dobra książka opisująca zaburzenia osobowości typu B oraz jak leczyć się po kontakcie z osobami z tego typu zaburzeniami.

Jeśli ktoś był w związku z osobą z tego typu zaburzeniami osobowości powinien przeczytać tą książkę.

Miesiąc temu wyrwałam się z takiego związku, o jakim pisze autor. Bardzo bolesna tematyka, ale uzmysławia człowiekowi, że 15% społeczeństwa to osobowości z zaburzeniami, które są doskonałymi manipulatorami. Po co to robią? Bo są bardzo ubogie w uczucia i empatię i próbują nas kopiować. To przez to wpadamy w pułapkę pokrewieństwa dusz czy rozumienia się bez słów. Osobowości psychopatyczne to nie tylko seryjni mordercy... to ludzie których widujemy w sklepach, w pracy, u lekarza. Idealizują nas i tym samym wpadamy w ich sieci. Potem zaczyna się okres karania i nagradzania a na końcu wyniszczania i wysysania z nas tego co najlepsze. Najważniejsze by nie mścić się na sobie za te wszystkie przeżycia. To nie jest nasza wina. Przede mną długa droga, ale wiem, że się uratowałam. Zrobiłam totalne odcięcie. Staram się zaopiekować sobą w najlepszy sposób. Z psychopatą nie chcę już żadnej relacji. Ten człowiek to po prostu marny i biedny śmieć.
Książkę polecam każdemu. Nie tylko ofiarom związku toksycznego. Warto się zapoznać i poznać te mechanizmy właśnie po to, by nie dać się już więcej skrzywdzić.
I pamiętajcie... psychopata udaje, kłamie i mataczy. Nie jest zdolny do uczuć wyższych. Psychopata kocha tylko siebie...

Książka między innymi dla ludzi zbyt miłych, empatycznych i otwartych, tych, którzy mają trudności ze stawianiem granic. Warto mieć świadomość, że nie każdy zasługuje na naszą szczerość i otwartość. Jest wiele osób, które czekają tylko na to, by wykorzystać nasze najlepsze cechy, manipulować, niszczyć. Autor dzieli się z czytelnikiem swoją własną historią, co sprawia, że trudna treść staje się łatwiejsza w odbiorze. Jest to wartościowa pozycja, która może pomóc w podniesieniu się po toksycznej relacji, nie tylko romantycznej. Nie mogę się tylko zgodzić ze zrównaniem wszystkich zaburzeń osobowości wiązki B. Moim zdaniem to zbyt duże uproszczenie. Taki zabieg może być krzywdzący dla tych, którzy chcą się leczyć i zmagają się ze swoimi problemami.

Książka a raczej poradnik napisana w łatwy i zrozumiały sposób. Porusza ważny temat toksycznych związków i „trudnego” partnera który nas wyniszcza. Jest nie tylko dla osób które spotkały się z czymś takim ale dla każdego. Pokazuje co nie jest dla nas dobre i przed czym należy się uchronić. Nakreśla sygnały ostrzegawcze dla niezdrowej relacji.
Każdy z nas napewno spotkał się czy osobiście czy wśród znajomych z tematem „psychopaty” W książce to nie jest seryjny morderca ale osoba manipulująca nami, obniżająca nasz stan psychiczny i niszcząca nas każdego dnia.
Tego typu osoby i toksyczne związki naprawde istnieją. Człowiek przestaje być sobą i więdnie każdego dnia. Zamknięci jesteśmy w świecie który staje się dla nas już tak normalny że nie potrafimy tego zmienić.

Każdy z nas napewno spotkał się...

• Psychologiczne
  • Terapia
  • Psychologia
  • Własne

Dodaj cytat z książki Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku