Abraham

religia
Aetos Media
2018-02-16
2018-02-16

Ciekawy sposób poprowadzenia narracji, nawet chyba wyszło trochę "żydowsko" - w niemałym stopniu są przywoływane treści typowo z Księgi Rodzaju, główny trzon stanowi opis biografii. Jak na jakieś moje preferencje katolickich książek, jest za mało kontemplacyjna, wnioski i propozycje, tym bardziej odnoszące się typowo do Jezusa np., momentami zbyt proste i wręcz dające wrażenie napisanych dla młodego odbiorcy. Jednak nie jest to pozycja mocno jednostronna - choć perspektywa jest dla chrześcijan, nie ma aż tak dużo odwołań typowo do NT (komentarze ST z B. Tysiąclecia są chyba dużo bardziej nachalnie "panajezusowe" niż liczba odniesień tutaj),więc co do tego pozytywnie, myślę, że nie-chrześcijanin też może coś tu dla siebie znaleźć, chociaż treści nie są jakieś mocno szczegółowe, wysubtelnione, wyrafinowane, szczyty biblistyki itp., itd. Momentami chyba jednak zabrakło odniesień do judaizmu, prawdopodobnie książka mogłaby zyskać, gdyby powstała np. we współpracy z Żydem w jakiś sposób zainteresowanym postacią Abrahama i kontekstem historycznym, ale typowo wewnątrz kręgu religijnego.
Raczej mam lichy kontakt z pozycjami chrześcijańskimi, ta nie wywołała we mnie alergii, momentami wręcz mi się podobała, w jakimś stopniu można sobie odtworzyć niektóre historie w sposób łatwoprzyswajalny, troszkę razi ohydność ludzkiej natury, treści typu zdaj się na Jezusa mogą być nie do końca przyjemnie umiejscowione w książce dla nie-chrześcijanina, ale w sumie jak by ktoś powiedział, że lubi Abrahama i chętnie przeczyta wszystko co z nim związane, mogłabym polecić.
Subiektywnie mnie nie powaliła, ale trochę gorszych rzeczy się spodziewałam, więc finalnie jestem dość zadowolona.

Rozczarowała mnie ta książka. Amerykański pastor napisał poradnik relogijny na bazie życia Abrahama. Opowiedział o wszystkich ważniejszych wydarzeniach z dlugiego zycia patriarchy, poprzeplata to swoimi refleksjami i naukami w rodzaju „co z tego wynika dla nas” w stylu amerykańskich kaznodziejów, dodał trochę swoich interpretacji tego, jak Bóg działał w życiu Abrahama. I to rozciągnął na ponad 350 stron - zdecydowanie zbyt dużo. Autor podsumował historię Abrahama w czterech „lekcjach na drogę”:
Dokądkolwiek Bóg cię prowadzi, idź za Nim.
Cokolwiek Bóg ci obiecuję, wierz Mu.
Ilekroć Bóg poddaje cię próbie, zaufaj Mu.
W jakikolwiek sposób Bóg ci błogosławi, dziel się tym.

Z pewnością tego typu książek na naszym rynku brakuje - rzetelnych studium postaci biblijnych, napisanych w ciekawy sposób. Zachęcam do przeczytania.

• Chrześcijańskie
  • Audiobooki