Królewskie sny

1989-01-01
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oceniać mistrza Józefa Hena to niewątpliwy zaszczyt, bo to pisarstwo wybitne. Książkę przeczytałam po raz wtóry i to po wielu latach. Tym razem jednak nie tylko przeczytałam, ale i sprawdziłam rzetelność autora. Książka jest wybitna w każdym obszarze. Przede wszystkim historycznym. Józef Hen nie stworzył w tej powieści wizerunku idealnego władcy. On "odkurzył Jagiełłę" z wizerunku utrwalonego przez Długosza. Mistrzostwo literackie sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Tyle tam mądrości koniecznych do przemyślenia szczególnie przez zainteresowanych polityką i dyplomacją. No i miłość starego króla i młodziutkiej królowej Zofii. Oboje wiedzieli czego chcą. A chcieli syna, chcieli dynastii. Wszystkim, którzy lubią powieści historyczne polecam, bo Władysław Jagiełło wielkim królem był, a Józef Hen wielkim pisarzem jest.

Ciekawa książka.
Bardzo dobrze napisana. Nie dłuży się, tylko zaciekawia

Ciekawa książka.
Bardzo dobrze napisana. Nie dłuży się, tylko zaciekawia

1929

Doskonała powieść historyczna, napisana lekkim piórem, przedstawia historię miłości króla Władysława Jagiełły i jego ostatniej żony Sonki.
Nadworne intrygi i realia epoki dopełniają całości opowieści. Fascynująca jest postać Oleska, nadwornego błazna, mądrzejszego od większości ludzi bywających na Władysławowym dworze.
Kolejna z powieści, do których lubię powracać. Jagiełło jest jedną z postaci historycznych, które ogromnie mnie fascynują. Wielki władca, godny stworzenia silnej dynastii, mądry i doświadczony.

Kolejna z powieści, do których lubię powracać....

Niezwykle cenię pisarstwo Józefa Hena. "Mój przyjaciel król" to książka fantastyczna. Niewiele jej ustępuje chociażby "Crimen".

Z "Królewskimi snami" jest jednak trochę inaczej. Tu najpierw powstał scenariusz filmowy, a dopiero potem książka. I widać to w sposobie prowadzenia narracji. Poszczególne sceny są przeniesione z ekranu do książki praktycznie 1:1. Nie ma tutaj mowy o jakichś dylematach moralnych, czy opisach. Tak, jak w filmie mamy kilka postaci i dialogi. Jedynym odstępstwem od serialu telewizyjnego jest narrator, którym w książce jest Olesko, błazen królewski.

Książka do przeczytania, ale raczej bez zachwytów. Rzadko to piszę, ale tutaj muszę: film był lepszy.

W bardzo ciekawy sposób ukazana historia ostatnich lat panowania króla Jagiełły.Warto przeczytać,nawet jeśli nie przepadacie za historią.

Bardzo dobra książka, napisana przez wspaniałego pisarza.
Jestem wdzięczny pisarzowi że mogłem pobyć z moim ulubionym królem Polski Władysławem II Jagiełło, poznać go i jego otoczenie, charakter władcy był niekonwencjonalny, potrafił patrzeć w przyszłość, był osobą wyrozumiałą, miał poczucie humoru, wspierał naukę i kulturę, był zręcznym politykiem potrafił przyznać się do błędu, autor musiał dużo czasu spędził studiując osobowość króla i czasy w których cała akcja się rozgrywała. Chciałbym więcej książek przeczytać na temat króla Władysława II Jagiełło ponieważ jest ich bardzo mało a przecież czasy w których żył są bardzo ciekawe.
"Oto synowie królewscy z Jagiełłowej krwi: Władysław i Kazimierz! To w nich żyje nadal zmarły król! Módlmy się za jego duszę i czcijmy jego pamięć, albowiem...- odczekał (biskup Zbigniew Oleśnicki) i stwierdził z mocą wyroczni: - Albowiem wielki to był król."

Bardzo dobra książka, napisana przez wspaniałego pisarza.

Przyjemna lektura, aczkolwiek nie jest to poziom "Crimenu". Troszkę miejscami zbyt ckliwa i być może naiwna. Mimo tego zawiera parę interesujących spostrzeżeń na temat ludzkiej i królewskiej kondycji, a przede wszystkim umiejętności budowania relacji z innymi monarchami oraz współpracownikami i poddanymi. Odnoszę wrażenie, że portret Jagiełły jest nieco wyidealizowany, nawet jeśli wspomniane są w książce jego grzechy młodości.

Najpierw scenariusz, potem na jego podstawie książka, zwykle średnio udany zabieg. Jednak Hen potrafi pisać opowieści w historycznym kostiumie. Ciekawsza niż film, który trącił odrobinę myszką i miał siermiężne scenografie. W książce sceneria barwna, postacie pełne życie. Przyjemna rozrywka.

Uwielbiam książki Józefa Hena. Zawsze przenoszą mnie w inny świat.
Tym razem autor opowiada o ostatnich latach pano­wania Władysława Jagiełły. Był to okres żałoby tuż po śmierci jego trzeciej żony Elżbiety I oraz kolejnego małżeństwa władcy, tym razem z trzykrotnie młodszą od niego Sonką, księżniczką litewską.
Książkę dosłownie połykałam, mimo, iż już kilkakrotnie miałam okazję widzieć świetny serial z 1988 roku z genialna rolą Gustawa Holoubka.
Książka zawiera wszystko czego potrzeba, żeby opowieść historyczna stała się porywającą lekturą.
Jest wiec wielka historia, są zakulisowe rozgrywki, walki o tron dla następcy, bardzo skomplikowana polityka zarówno wewnętrzna, jak i zagraniczna. Są też romanse, a jakże, oraz ciekawe rozterki starzejącego się męźczyzny, w tym wypadku polskiego władcy.
Mistrzowsko ukazane jest ostatnie 14 lat życia polskiego króla od 1420 do 1434 roku.
Książka ma trzy wyraźne części, które doskonale na siebie zachodzą. Są to - trudna polityka wewnętrzna Polski, małżeństwo z Sonką i polityka zagraniczna, trudy z nią związane oraz zmienne szczęście, jakie w tym zakresie było udziałem polskiego króla i naszego kraju.
Bardzo ciekawa jest narracja...z punktu widzenia Oleski, błazna dworskiego, sługi, krytyka, ale i przyjaciela Jagiełły.
Hen pisze lekko, przyjemnie, choć w żadnym wypadku jego książka nie ociera się o tandetne czytadło. To doskonale dopracowana pod względem merytorycznym, świetnie napisana, z arcyciekawie nakreślonymi postaciami opowieść.
Warto wspomnieć także o niebywale pięknym języku, którym posługuje się w każdej swojej książce niezrównany Józef Hen.
Królewskie sny (jak i inne dzieła Hena) to książka, które uwiedzie nawet przeciwników powieści historycznych. Gorąco zachęcam do lektury i obejrzenia serialu.

Uwielbiam książki Józefa Hena. Zawsze przenoszą mnie w inny świat.
Książkę dosłownie połykałam, mimo, iż już kilkakrotnie miałam...

Na półkach: , , , ,

Lekko napisana powieść historyczna dziejąca się w ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły, gdy czwarta żona, Zofia, urodziła mu dwóch synów, przedłużając dynastię. Hen przedstawia polskiego króla jako ideał władcy, mądry, waleczny, rozważny, itd., ale oczywiście trochę przesadza. Rzecz nie jest zbyt głęboka, ale czyta się świetnie, to dobrej klasy historyczna literatura rozrywkowa.

Bardzo fajnie, lekko napisana książka historyczna dziejąca się w czasach panowania króla Władysława Jagiełły, Litwina, który przybył do Krakowa, aby przyjąć koronę polską. Rzecz cała zaczyna się w 1420r., po śmierci trzeciej żony króla, Elżbiety, a intryga toczy się najpierw wokół wyboru dla króla kolejnej połowicy. Oczywiście w tamtych czasach królewskie sprawy matrymonialne to była wielka polityka, ale też wiązały się koniecznością spłodzenia następcy. W końcu Jagiełło pojął za żonę prawosławną księżniczkę, Sonkę Holszańską, która przed ślubem przyjęła katolicyzm i imię Zofii. Jak pisze Jasienica w 'Polsce Jagiellonów': „Jagiełło liczył sobie wtedy lat co najmniej siedemdziesiąt jeden, Zofia około siedemnastu”. Hen coś tam wspomina o dużej różnicy wieku, ale nie mówi, że była tak szokująca! Niemniej Zofia urodziła Jagielle trzech synów, dwóch przeżyło, zatem dynastia Jagiellońska została przedłużona.

Ostatnie lata życia Jagiełły naznaczone były swarami z Litwą, wojnami z Krzyżakami i wewnętrznymi tarciami z kardynałem Zbigniewem Oleśnickim, typowe wojenki kościoła z państwem... Pisze też Hen sporo o życiu prywatnym Jagiełły, jego szczęściu małżeńskim, ale też o podejrzeniach o zdradę młodej żony, czy słusznych, nie wiemy.

Może najciekawsza jest w książce postać samego króla. Bardzo Hen idealizuje Jagiełłę, to prawdziwy mędrzec mówiący współczesnym językiem, jak trzeba to jurny, jak trzeba cnotliwy, wybitny strateg, ale też człowiek czynu, śmiało wychodzący walczyć w pole. Zdarza mu się popełniać błędy polityczne, ale szybko się do nich przyznaje i wycofuje. Lubi sobie pofilozofować, niby drugi Marek Aureliusz. Jednym słowem ideał króla. Aby skonfrontować ten hagiograficzny portret z rzeczywistością, sięgnąłem do nieocenionego Jasienicy, przyznaje on, że król był utalentowanym politykiem, ale „Jagielle brakowało kultury zarówno politycznej, jak i osobistej”, w książce Hena zupełnie tego braku kultury nie widać. No koloryzuje pan Józef mocno, ale przyznaję bez bicia, że świetnie mi się to czytało. Miło czasami przyswoić sobie propolską propagandę historyczną...

Ciekawe są kulisy powstania książki. Najpierw, w 1988r., wszedł na ekrany tv serial o tym samym tytule wg scenariusza Hena. Serial cieszył się powodzeniem, więc autor zdecydował się opublikować książkę (ukazała się w 1989). Scenariuszowatość tam się widzi, bo sceny wyglądają filmowo, nie ma wielkiej głębi, ale jeszcze raz powtórzę: czyta się świetnie, bo Hen ma rzemiosło pisarskie w małym palcu, poza tym jest to literatura patriotyczna, optymistyczna i dobrze napisana.

Józef Hen Królewskie sny Zobacz więcej