Kreatywni. I masz pomysł na wszystko

Okładka książki Kreatywni. I masz pomysł na wszystko Carolyn Gregoire, Scott Barry Kaufman
Okładka książki Kreatywni. I masz pomysł na wszystko
2018-02-14
2018-02-14
Katarzyna Mojkowska
poradnik rozwój osobisty kreatywność

Książka opisuje czym wyróżniają się osoby kreatywne. Autor nie tyle pokazuje cechy osób kreatywnych, a bardziej czynności, które kreatywne osoby wykonują inaczej niż reszta osób. Dla poparcia tego, podaje tu różne przykłady twórców, którzy tym się charakteryzowali oraz odnosi się do badań dotyczącymi kreatywności.

Książka może być pomocna dla:
* osób kreatywnych - mogą bardziej zrozumieć siebie i zaakceptować to co być może w sobie nie akceptują i zacząć bardziej świadomie rozwijać swoją kreatywność;
* nauczycieli i rodziców - mogą wychwycić oznaki kreatywności u dzieci i je wspierać, zamiast tłumić
* wszyscy ci, którzy chcą zwiększyć swoją kreatywność. - po jej lekturze zdałam sobie sprawę, że większość z tego co opisuje autor to zachowania, które są możliwe dla każdego. Bo czy kreatywna zabawa, śnienie na jawie, otwartość na doświadczenia, przekuwanie przeszkód na swoją korzyść czy czas spędzany w samotności nie są dostępne dla wszystkich osób? Wystarczy tylko zdecydować się na zrobienie tego.
Tak więc książkę można traktować też jako wskazówkę do tego jak stać się bardziej kreatywnym.

Książka może być pomocna dla:
* osób kreatywnych - mogą...

Choć oceniam książkę dość wysoko, to się przy niej czasem nudziłam. Były też momenty czy też fragmenty, które mnie męczyły. No i trochę zajęło mi czytanie w porównaniu do innych, podobnych objętościowo książek, które przeczytałam.

"Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" to przede wszystkim spojrzenie na kreatywność z punktu widzenia nauki. Autorzy przedstawiają wyniki badań, które pomagają choć nieco zrozumieć kreatywność. Cała książka to zbiór ciekawych cytatów, badań, też z domieszką rad, które mogą pomóc w rozwinięciu w sobie kreatywności. Rady te wynikają przede wszystkim z przedstawienia przykładów z życia wielkich kreatywnych ludzi.

Podczas lektury można mieć wrażenie, że ludzie kreatywni są pełni sprzeczności. Ba, sami autorzy o tym piszą, jak i również przedstawiają szereg wyjaśnień pomagających zrozumieć, dlaczego tak jest.

Z tej książki dowiedziałam się przede wszystkim, że to, co może pomóc na lęki, depresję jak na przykład medytacja, trening uważności, może też pomóc przy rozwijaniu kreatywności.

Jak trafiłam na dość długi fragment o badaniach polskiego psychiatry, uśmiechnęłam się. Bardzo lubię w zagranicznych książkach trafiać na choćby małe wzmianki o Polsce czy Polakach. 😅

Okładka mi się podoba. To ona sprawiła chęć poznania treści tej książki. I choć sięgając po tą książkę myślałam, że będzie to przede wszystkim poradnik, nie zawiodłam się, gdyż uzyskałam wiele ciekawych informacji na tak fascynujący temat jak kreatywność, geniusz i tworzenie wielkich dzieł.

Polecam! 😉

I radzę przyjmować w małych dawkach. 😁

Z uwagi na liczne szkolenia na których byłam, ta książki nie była dla mnie rewelacją. Zgadzam się, iż należy kreatywnie podchodzić do wykonywanych obowiązków. Jednakże stwierdzenia, które są przedmiotem tej książki już gdzieś słyszałam lub przeczytałam. Książka zdecydowanie dla osób, które wcześniej nie miały styczności z "korporacyjną motywacją" : )

14 lutego miała miejsce premiera niezwykle ekscytującej książki Scotta Kaufmana oraz Carolyn Gregoire pt. "Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" Wydawnictwa Muza, w której autorzy odkrywają przed czytelnikiem 10 rzeczy praktykowanych przez ludzi kreatywnych. Z publikacji dowiadujemy się np. po co dziecku jest zabawa czy dlaczego Michael Jackson śpiewał tyłem do innych. Cała wiedza zawarta na kartach książki poparta jest badaniami naukowymi z dziedziny psychologii oraz ciekawymi przykładami zachowań osób znanych ogółowi.

"Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" to próba zrozumienia pewnych mechanizmów, jakie zachodzą w genialnych umysłach ludzkich. W sposób inspirujący oddaje sposób postrzegania świata oraz nawyki czy twórcze nawyki, które jedynie podsycają tę kreatywność. Nakłania innych do ich wykorzystywania w sposób nietuzinkowy, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy. Posiada swój potencjał. Trzeba tę wyjątkowość jedynie wydobyć z wnętrza umysłu. Nikt tego przecież za nas nie zrobi. Kauffman pokazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, sytuacji, wykorzystywać chwile.

Dziennikarka oraz psycholog zauważają i co najważniejsze odkrywają paradoksy behawioralne, uważność, śnienie na jawie, zabawa czy samotność oraz ich wpływ na rozbudzenie kreatywnego umysłu. Te tkwiące w umysłach kreatywnych osób sprzeczności są właśnie kluczem do sukcesu, czyli odnalezieniem pomysłu na siebie oraz życie. Autorzy wręcz nakazują pielęgnować w sobie talenty oraz nietuzinkową osobowość. Stawiają szereg pytań, aby potem móc precyzyjnie na nie odpowiedzieć bez zbędnego patosu i żargonu naukowego. Książka jest więc dla ludzi i o ludziach.

Daje nam – czytelnikom – ogromną dawkę wiedzy oraz jest pewnego rodzaju studium psychologicznym badającym ludzką osobowość. Udowadnia, że tylko konsekwentne wspieranie siebie, swojego wewnętrznego "ja" daje rezultaty i procentuje w dorosłym życiu. Pracować nad sobą trzeba całe życie. O tym właśnie jest ta książka. Gorąco zachęcam do jej przeczytania nie tylko psychologów zawodowo zajmujących się ludzkim umysłem, ale i amatorów pragnących zgłębić tajniki postępowania swojego oraz osób ich otaczających.

“Kreatywni” stanowią dla osób twórczych narzędzie do zrozumienia siebie. Liczne siatki pojęciowe pozwalają umieścić siebie na wielowymiarowym spectrum, zrozumieć swoje cele, pobudki i warunki własnej skuteczności. Książka może się okazać bardzo ważnym narzędziem dla nauczycieli i pedagogów, gdyż jak wiadomo, aktualny system szkolnictwa nie pobudza kreatywności, wręcz przeciwnie, zabija ją wymagając powtarzania i posłuszeństwa. Pytanie - jak dostrzec zalążki kreatywnego myślenia i działania, które często objawiają się cechami niepożądanymi takimi jak chaotyczność, popełnianie wielu błędów, próbowanie najdziwniejszych scenariuszy - jest istotne jeśli zajmujemy się wychowaniem młodych ludzi w roli nauczyciela lub rodzica.

Pełna recenzja książki na stronie:

Kreatywność kojarzy nam się z zawodami artystycznymi oraz branżą marketingową. Kreatywność przydaje się także blogerom, dla których oryginalny i ciekawy blog oraz wpisy to podstawa. Zdecydowałam się sięgnąć po „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufman i C. Gregoire , aby znaleźć inspirację dla siebie jako blogerki i pisarki (hobbystycznej). Czy w książce znalazłam to czego szukałam?

Brytyjski psycholog Graham Walls przedstawił teorię, głoszącą, że proces twórczy składa się z czterech faz: przygotowania (zebranie informacji),inkubacji (dojrzewanie pomysłu),olśnienia (zrozumienie) i weryfikacji (argumentacja pomysłu). Jednak w rzeczywistości proces twórczy nie jest tak uporządkowany. W przeciągu lat badania wykazały, że ludzie kreatywni przeskakują pomiędzy tymi procesami myślowymi. O czym to może świadczyć? Nie bez powodu mówi się, że kreatywni ludzie mają „chaos w głowie”, gdyż ich proces twórczy ulega ciągłym zmianom.

Kreatywność zaczyna się już w dzieciństwie. Shigeru Miyamoto był małym chłopcem, który w dzieciństwie sam robił sobie zabawki, rysował komiksy i tworzył fantastyczne światy we własnej wyobraźni. Gdy Miyamoto dorósł stworzył i zaprojektował popularna grę Mario Bros, konsolę Wii oraz nadzorował powstanie wielu gier Nintendo. O czym to świadczy? Shigeru mimo dorosłości nie stracił zmysłu zabawy. Kreatywność rodzi się w nas już od najmłodszych lat, poprzez zabawę, a potem rozwija się wraz z wiekiem

Dużą rolę w kreatywności odgrywa także pasja. Kreatywne myślenie nie zrodzi się w nas, jeśli robimy coś, czego z całego serca nienawidzimy. Pasja to miłość od pierwszego wejrzenia, która zmienia i ożywia pracę człowieka. Jeśli lubimy coś robić, to wkładamy w to całe swoje serce, co ostatecznie przekłada się na lepsze projekty.

W książce mówi się nie tylko o pasji i zabawie, ale także o uważności, wrażliwości, intuicji i samotności, które wpływają na odkrycie naszej kreatywności. Autorzy przyglądają się pracy i życiu takich osób jak Frida Kahlo, Thomas Edisona, John Lennon, Michael Jackson, Shigeru Miyamoto i opisują swoje spostrzeżenia, aby pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć kreatywność. Oprócz tego otrzymujemy wiele ciekawostek z życia znanych ludzi.

„Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufman i C. Gregoire to ciekawa pozycja, która ma za zadanie zainspirować czytelnika i zwrócić jego uwagę na nawyki, które składają się na twórcze myślenie, jednak nie jest to książka, po przeczytaniu której otrzymamy klucz do kreatywności bądź pomysł na technologię, która zrewolucjonizuje świat. „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” nie jest także książką typowo naukową, przez którą czytelnik brnie jak przez zaspy, lecz to pozycja napisana przystępnym językiem, bazująca na badaniach i nauce, wzbogacona o opowieści z życia znanych artystów. Książka przekazuje wiele ciekawostek z dziedzin neurologii i psychologii ukazujących złożoność ludzkiego umysłu, lecz oczekiwałam po niej czegoś więcej. Zabrakło mi ilustracji bądź ćwiczeń na kreatywność, które wzbogaciłyby pozytywnie ową pozycję.

Czy wiesz, że Shigeru Miyamoto, twórca Super Mario Bros, będąc dzieckiem, wiele długich godzin spędzał na kreatywnej zabawie w ciemnej jamie nieopodal miejsca swojego zamieszkania? Kilka lat później, dziecięcą koncepcję powstałej w jego wyobraźni gry przeniósł na ekran. Ta zaś stała się jedną z bardziej lubianych gier komputerowych, jakie kiedykolwiek powstały. Tym samym, jej autor zapewnił sobie, tuż obok Micheala Jacksona, Steve’a Jobsa, Fridy Kahlo czy Marcela Prosuta pewne i zaszczytne miejsce w loży wyjątkowo kreatywnych ludzi, którzy na zawsze przejdą do historii.

Wszyscy jesteśmy, w jakiś sposób, stworzeni, by tworzyć.

Kreatywność ma swoje źródło w dzieciństwie. Rodzice dali małemu Shigeru coś wyjątkowego: wolną rękę. Nie zabraniali samotnych wycieczek, nie zakazywali snuć marzeń, nie obarczali nadprogramowymi obowiązkami. Pozwalali na coś z jednego strony niezmiernie błahego, z drugiej zaś nad wyraz istotnego: zabawę. To w gruncie rzeczy w dziecięcych, beztroskich igraszkach tkwi największy pokład kreatywności. Jak go zachować na lata? Jak z niego z głową korzystać? Jak go pielęgnować? Między innymi na te, jak i na wiele innych pytań udzielić odpowiedzi próbują autorzy książki Kreatywni I masz pomysł na wszystko.

Scott Barry Kaufman, amerykański psycholog a zarazem dyrektor do spraw naukowych Centrum Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie Pensylwanii oraz Carolyn Gregoire, dziennikarka Huffington Post i specjalistka ds. neuronauki na podstawie analizy sylwetek wielu znanych osobistości ze świata nauki, literatury i sztuki, starają się zdefiniować kreatywność. Na termin ten, wg nich, składa się dziesięć rzeczy, które charakteryzują osoby wyjątkowo twórcze.

Pasja nie ma daty ważności.

Autorzy udowadniają, iż największe pokłady pomysłowości drzemią, jak pokazał wyżej przykład Miyaoto, głównie w zabawie. Ale nie tylko. Istotna jest pasja, z którą podejmuje się jakiekolwiek działania, jak i odwaga w śnieniu na jawie. By móc realizować rodzące się w głowie marzenia, ważna jest intuicja, otwartość na doświadczenia, a także wnikliwość względem otaczającej nas rzeczywistości. Jak mawiał, bowiem Henry Mattise: Zawsze będą kwiaty dla tych, którzy chcą je widzieć. To wymaga pewnego pokładu wrażliwości i uważności. Tę zaś, jak zapewniają twórcy poradnika, łatwo znaleźć w chwilach samotności.
Ale czy to wystarczające elementy, by zdobyć w świecie uznanie i zyskać komercyjny sukces?

Odpowiedź jest oczywista i oczywiście przecząca. Nie. By móc zaistnieć w świecie i zapisać się w jego historii, prócz wyżej wymienionych cech i predyspozycji, trzeba potrafić przekuć wszelkie przeszkody w swoją korzyść, przede wszystkim jednak: mieć odwagę myśleć inaczej, iść pod prąd, być na przekór trendom, wierzyć w siebie i przede wszystkim… tworzyć.

Twórcy tworzą. Dużo, więcej i jeszcze więcej.

Kreatywni. I masz pomysł na wszystko to przystępny w formie i dosyć obrazowy przewodnik po świecie twórców, mistrzów pióra, artystów czy biznesmenów, którzy zapisali się na kartach historii, jako osoby wybitnie kreatywne. W dziesięciu niedługich rozdziałach, autorzy przedstawiają listę cech, którymi dysponowały wyżej wymienione jednostki. Kaufman i Gregoire punktują ich walory, zwracając jednocześnie uwagę głównie na istotę zabawy formą i treścią, mające swoje źródło już wczesnym dzieciństwie. Wiedza, jaką przekazują została skrzętnie udokumentowana dziesiątkami przypisów, co bez wątpienia uwiarygodnia dosyć oczywisty i bezdyskusyjny przekaz publikacji. Ta niestety jawi się jako pozycja dosyć ogólnikowa i nie wnosząca w omawianą tematykę nic nadzwyczaj odkrywczego.

Poradnik wydany został w przyjaznej oku szacie graficznej, ważniejsze i przykuwające uwagę cytaty ozdobnie wyjustowano. Sam język zbioru jest przystępny, pozbawiony zbędnej, naukowej nomenklatury. Książkę czyta się z przyjemnością, a i jej zawartość merytoryczna niejednokrotnie otwiera oczy na to, co niepodważalne i oczywiste, a o czym, w ferworze dnia codziennego, się zapomina.

www.Bookiecik.pl

Książka ta nie jest poradnikiem, a raczej studium przypadku. Przypadku indywidualnego, który owszem, może stanowić inspirację dla czytelnika, ale raczej nie sprawdzi się jako uniwersalny zestaw porad, jak pobudzić swoją kreatywność. Stąd nie pomoże ona osobom zajmującym się na co dzień moderacją warsztatów kreatywnych z dużymi grupami. No, chyba jako źródło przykładów znanych person, które dzięki kreatywności osiągnęły sukces.

Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to pozycja ciekawa, która może stanowić inspirację dla czytelników do zmiany ich podejścia do życia i rozpoczęcia życia z większą dozą kreatywności we krwi. Kilka z opisanych metod stosowanych przez ludzi sukcesu sam przetestuje, kiedy będę potrzebował inspiracji.

więcej: https://literatkakawy.wordpress.com/2018/03/11/kreatywni-i-masz-pomysl-na-wszystko/

Pierwszy mój przeczytany thriller i muszę przyznać, że na pewno nie ostatni ;)
Na pewno zainwestuje jeszcze w jakąś powieść, tej autorki

Pierwszy mój przeczytany thriller i muszę przyznać, że na pewno nie ostatni ;)
Na pewno zainwestuje jeszcze w jakąś powieść, tej autorki

• TBR