Grzyby

Okładka książki Grzyby Marek Snowarski
Okładka książki Grzyby
Marek Snowarski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Spotkania z przyrodą poradniki
poradniki
Spotkania z przyrodą
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2017-01-01
2010-01-01

Najlepszy przewodnik jakim dysponuję. Aktualny, rzetelny. Autor jest redaktorem portalu grzyby.pl , który uchodzi za bardzo kompetentne źródło wiedzy o grzybach. W sposób syntetyczny, ale i wystarczający opisane gatunki, które faktycznie zdarzają się w lasach najczęściej. Nie potrzeba więcej. Często wracam do tego atlasu.

Kolejny poradnik o ładnym papierze, zgrabnym formacie i pomocnych fotkach. Super krótkie i zrozumiałe opisy co dla fanatyków zbierania grzybów ma swoją wartość.

Marek Snowarski to autorytet, autor największego internetowego atlasu grzybów i strony z aktualnymi mapami występowania grzybów grzyby.pl. sama książka to najlepszy podręczny atlas jaki widziałem, czytelne zestawienia obok siebie możliwych do pomylenia grzybów jadalnych i trujących, łatwe do zapamiętania cechy szczególne i wyśmienite zdjęcia - widać, że miał z czego wybierać (jego internetowy płatny atlas to kolosalna baza danych, a zdjęcia do książki są doskonałe). Wystarczy rzucić okiem i wszystko jasne. Dużym plusem jest osobiste doświadczenie autora, od razu czuć że wie, o czym mówi. Dla przykładu napisać w Polsce o lisówce pomarańczowej że jest jadalna to trzeba odwagi, doświadczenia i autorytetu, a tego Markowi Snowarskiemu nie brakuje. W niemal wszyskich atlasach podawana jest jako trująca lub niejadalna (sam uczyłem się tego na państwowym kursie na grzyboznawcę),w tym atlasie najzupełniej słusznie przedstawiana jako jadalna z zastrzeżeniami dla uczulonych (czyli tak samo jak opieńka),choć nie zgadzam się że niby bez wartości kulinarnych, bo okazała się bardzo smaczna.
Świetny autor, świetna książka, polecam.

• Grzyby
  • Posiadam i Chcę przeczytać