Moje szerokie tory

2018-01-26
2018-01-26
9788381190619
wspomnienie obyczjowa Rosja ZSRR

Jaka to miłość, która narzuca wybrance inny sposób widzenia świata, chce ją zmienić na swoją modłę,nie przyjmuje jej całej z wadami i niedociągnięciami, ba-która nie akceptuje i nie szanuje inności czy błędów w ukochanej?To nie miłość, to zaborczość,chęć podporządkowania sobie drugiego człowieka i uczynienia z niego wiernej, oddanej służki".

Przyznam szczerze,że mam problem z oceną tej książki, bo nie dosyć,że czytałam ją strasznie długo,bo chwilami odkładałam ją na bok tylko po to, by za chwilę nie móc się od niej oderwać.Ta książka jest zdecydowanie inna od tych, które czytałam, czy gorsza ??? nie chyba nie. Właśnie na inność wyróżnia ją zdecydowanie i jeszcze okładka z przepiękną dziewczyną o typowo słowiańskiej urodzie nad torami.
Główną bohaterką jest Anna, która jako samotna, starsza pani rozpoczyna rozliczanie z przeszłością...

"Gdy odezwie się przeszłość, nie otwieraj, nie ma ci nic nowego do powiedzenia".

Za sprawą listów, pamiętnika i dokumentów wracają wspomnienia, gdy Anna wyrusza z Warszawy do Rosji, by tam rozpocząć studia.Ona i osiem innych dziewcząt z Polski podejmuje naukę na filologii rosyjskiej. W akademiku zderzają się ze sobą Rosjanie i Polacy, Kubańczycy i Niemcy, Czesi i przedstawiciele Czarnego Lądu. To mieszanka kultur, inny kolor skóry i .... brak tolerancji czasami stanowi mieszankę wybuchową? Czy dziewczyny poradzą sobie wśród obcych? Pierwsze miłości, pierwsze rozczarowania i nauka w języku, który nie zawsze jest łatwy i przyjemny. Wymagający i bez taryfy ulgowej dla obcokrajowców wykładowcy? Jak odnajdzie się w tym świecie Anna i jej koleżanki? Tego dowiecie się z Moich szerokich torów.
Więcej na blogu https://rudabiblioteczka.blogspot.com/2018/06/anna-suszek-moje-szerokie-tory.html

Przyznam szczerze,że mam...

Powieść ma charakter obyczajowy, wzbudzający nostalgię i przybliżający czasy, które jeszcze niedawno były udziałem wielu z nas. To nie tylko historia o miłości, przyjaźni, rozczarowaniach, i rozterkach ale też o upływie czasu a z tym wiąże się przemijanie i ciągłe zmiany, które są stałym elementem życia.

To ponadczasowa opowieść i sentymentalna podróż dla każdego, zwracająca uwagę na ważne aspekty naszego istnienia. Przenosi nas w przeszłość, do czasów bez Internetu, komórek, komputerów, szybkich samochodów i innych gadżetów czy udogodnień. Dla współczesnych młodych ludzi z pewnością da ona obraz ówczesnego życia, o którym mogą przeczytać jedynie w książkach czy usłyszeć od dziadków lub rodziców. Natomiast osoby dorastające w latach siedemdziesiątych z pewnością z łezką w oku powrócą myślami do lat swojej młodości.

cała recenzja tutaj: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/03/406-moje-szerokie-tory.html

To ponadczasowa opowieść i sentymentalna podróż dla każdego,...

Dla mnie bardzo interesująca powieść biograficzna. Nie wiem ile w niej jest prawdy a ile wyobraźni autorki ale wydaje mi się że klimat dawnych lat, które ja osobiście pamiętam, minionego realnego socjalizmu i świata krajów demokracji ludowej jest bardzo prawdziwy. Jest to opowieść dla tych starszych osób, które te lata pamiętają ale też dla młodych ciekawych dawnych czasów, tak zwanego komunizmu. Czytając, przekonujemy się jakże inne wtedy było życie, zupełnie inne problemy i patrzenie na dorosłe życie. Losy młodych ludzi, studentów pokazują nam tamte szczęśliwe lata, bo były to lata młodości. Na przestrzeni kilku dziesięcioleci świat w tej części Europy zmienił się zupełnie. Dziś już tak sentymentalnie i przyjaźnie nie patrzymy na obszar po byłym ZSRR.Na prawdę ciekawa podróż w przestrzeni i czasie.

Książka, która uświadomi nam, jak bardzo zmienia się świat, a wraz z nim my wszyscy. Główna bohaterka znajdzie się w przełomowym momencie swego życia. Wyjątkowość tej chwili budzi sentymenty. Wracają wspomnienia sprzed trzydziestu kilku lat. Dzięki temu będziemy mogli przyjrzeć się sytuacją z czasów jej studiów w ZSRR. To bardzo barwny okres obfitujący w codzienne obowiązki, ale i rozrywki. Poznamy studentów przybywających z różnych państw i kontynentów. Wyruszymy w wiele ciekawych miejsc. Ostatecznie będziemy obserwować, jak bohaterka odświeża znajomość sprzed lat. Dawniej ten człowiek był dla niej kimś ważnym, ale kim będzie teraz? Minęło przecież ćwierćwiecze.

Myślę, że warto po nią sięgnąć!

„Moje szerokie tory” - to powieść obyczajowa opisująca ujęte w klamrę życie kobiety: młodość, czyli okres studencki oraz zbliżającą się starość. Uwzględniając plan czasowy, autorka w sposób naturalny dzieli utwór na trzy części.

Wydarzenia pierwszej części powieści dzieją się pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku na terenie istniejącego wówczas państwa: Związku Radzieckiego.

Dwie kolejne części książki przedstawiają rozmyślania i wydarzenia z życia głównej postaci po-wieści – Anny, która jest teraz emerytowaną nauczycielką. Stara się ona odnaleźć w życiu po stracie męża i powraca do wspomnień.

Jak potoczyły się losy bohaterów? Czy zachowali pamięć o łączących ich kiedyś uczuciach? Jak zmienił się świat w ciągu trzydziestu kilku lat? Czy różnice w mentalnościach mieszkańców różnych kontynentów i odmiennych kultur pozwalają na swobodne komunikowanie się? Na te pytania i wiele podobnych im znajdzie czytelnik odpowiedź w książce.

• Moje
  • Przeczytane w 2018 r.