Ignacy Jan Paderewski. Pianista, kompozytor, mąż stanu

Okładka książki Ignacy Jan Paderewski. Pianista, kompozytor, mąż stanu Marian Marek Drozdowski
Okładka książki Ignacy Jan Paderewski. Pianista, kompozytor, mąż stanu
Marian Marek Drozdowski Wydawnictwo: DiG Seria: Ludzie niezwyczajni historia
historia
Ludzie niezwyczajni
DiG
2001-01-01
2001-01-01
Historia Polski XIX wiek XX wiek II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski Paderewski Odbudowa państwa polskiego Polscy premierzy Muzyka polska Polscy kompozytorzy

Na półkach: , , , , , , ,

Mimo że Paderewski nie jest już dla współczesnych pokoleń Polaków postacią tak ważną, jak dla ich dziadków, to jednak mówi się o nim dość ogólnikowo, bez konkretów. Pianista, pomnik grunwaldzki w Krakowie, Bazar Poznański, potem roczne sprawowanie funkcji premiera w roku 1919. I w zasadzie tyle. W książce M. M. Drozdowskiego można właśnie znaleźć więcej konkretów. I to jest duża zaleta tej pracy. Nie jest to klasyczna biografia (tę Autor skądinąd też napisał),raczej szkic biograficzny ukazujący najważniejsze osiągnięcia Paderewskiego i jego wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Demokrata, człowiek wielu kontaktów, dobrze dogadujący się z przedstawicielami innych państw. Taki polityk był nam potrzebny w trudnych latach okresu międzywojennego, tymczasem po roku 1919 został odsunięty na boczny tor i nie można było wykorzystać jego silnej pozycji, umiarkowania oraz wielkiego oddania idei niepodległościowej dla wzmocnienia II Rzeczypospolitej. Wielka szkoda.

Tomasz Babnis

P.S.
Dziś rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, o którym powinno się mówić znacznie więcej, a jest niesłusznie marginalizowane. Akurat dobrze się to wiąże z Paderewskim, więc może warto w tym kontekście przypomnieć i o pianiście-polityku i o ważnym zrywie niepodległościowym.

• Polska
  • I wojna światowa