Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu

Okładka książki Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu Robin Alexander
Okładka książki Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu
Robin Alexander Wydawnictwo: Teologia Polityczna Seria: Wydarzenia i Komentarze nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydarzenia i Komentarze
Getriebenen : Merkel und die Flüchtlingspolitik : Report aus dem Innern der Macht
Teologia Polityczna
2017-11-30
2017-11-30
Marcin Masny
Bawaria Niemcy Merkel ue Unia Europejska kryzys migracje relokacja uchodźcy terroryzm Syria Turcja Erdogan Bałkany Austria Polska Tusk refugees welcome polityka Berlin CDU CSU SPD kariera

Reporterska relacja niezwykle gorącego okresu w niemieckiej polityce. Autor, mimo przebijających się niekiedy sympatii, stara się pisać o zamieszaniu z tzw. "uchodźcami" obiektywnie i to mu wychodzi naprawdę dobrze.
Znajdzie się w tej książce sporo o politycznej kuchni hegemona zza zachodniej granicy. Nie da się ukryć, że kanclerz Merkel to rasowy polityk, który nawet improwizując jest w stanie działać na rzecz zachowania swoich wpływów i władzy.
Autor - chyba niezależnie od swoich intencji - pokazał jak nic nie warta jest demokracja, która wszystko uzależnia od humorów społeczeństwa. Doskonale pokazują to fragmenty książki poświęcone zmianie nastrojów społecznych związanych z "kultura gościnności" i ich wpływowi na decyzje kanclerz federalnej i jej podwładnych.
Jak najbardziej książka warta poświęcenia jej czasu.

Kilka zdań w całej książce poświęconych jest wprost Polsce. Poprzez te słowa doskonale uwidacznia się stosunek niemieckiego establishmentu wobec Polski. A jest to podejście iście kolonialne, w którym każde odstępstwo od pomysłów miłych w danym momencie Berlinowi jest traktowane jako odstępstwo od demokracji i próbie ucieczki od "opieki" pryncypała. Zdania padające w tym kontekście przy okazji wspominania o były premierze D. Tusku, a przede wszystkim o nowym polskim rządzie. W tym drugim przypadku określenia "ultrakonserwatywny" czy "skrajnie nacjonalistyczny" mogą wywołać w racjonalnie patrzącym na rzeczywistość człowieku tylko śmiech politowania.

Publicystyczna kronika kryzysu politycznego związanego z masowym napływem uchodźców do Europy w 2015 r. W centrum książki znajduję się polityka w Niemczech i rola Angeli Merkel we wspomnianych wydarzeniach. Napisana na chłodno i zachowaniem obiektywizmu. Nawet jeśli w niektórych aspektach i wymowie książka jest krytyczna dla kanclerz Niemiec to jest to krytyka rzetelna i stonowana, by nie powiedzieć wręcz, że bardzo delikatna. Powyższe nie dziwi bo autorem nie jest żaden prawicowy radykał czy nawet konserwatysta lecz dziennikarz "Die Welt" o mocno wyczuwalnych centrowych poglądach. Lektura ciekawa bo poszerzająca wiedzę o polityce u naszych zachodnich sąsiadów, a nawet w całej Unii Europejskiej. Równocześnie w wielu miejscach dość przygnębiająca jako, że rozwiewa obraz Niemiec jako pragmatycznie rządzonego państwa a Merkel jako jednego z niewielu współczesnych polityków z prawdziwego zdarzenia...

Kiedyś, prostą receptą na zyskanie przychylności czytelników dla parających się piórem obserwatorów rzeczywistości była zwykle podróż w gorące, egzotyczne kraje. Teraz, kiedy ludność owych krajów zbiorowo puka do naszych bram i furtek, jak się okazuje można napisać porywającą opowieść nawet o tak mało zabawnym kraju jak Niemcy. Pod warunkiem wszelako, że jesteś bystrym i skrupulatnym obserwatorem. I nie przeoczysz wszystkich paradoksów, które raz po raz będą demolować oficjalną wizję rzeczywistości. Reszty dostarczą ci sami Niemcy. Któż jeśli nie oni z ich odwieczną podatnością na histeryczne hiper-moralne zrywy. Jedno jest bowiem pewne. Kiedy Niemcy zaczynają się zabierać za zmienianie świata to najlepiej zasiąść głęboko w fotelu, będąc uzbrojonym w duże ilości popcornu i patrzeć.
Koniecznie mając porządnie zapięte pasy.

Doskonała książka. Wnikliwy i przerażający opis mechanizmów władzy. Tym bardziej, że sporządzony przez człowieka, któremu z całą pewnością daleko do radykalizmu.

• Na teraz
  • W pierwszej kolejności