Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania

Okładka książki Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania Paweł Rojek
Okładka książki Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania
Paweł Rojek Wydawnictwo: Wydawnictwo M nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Pánbíčkáři: Odkud se vzal polský katolicismus? Krzysztof Koehler, Michał Łuczewski, Paweł Milcarek, Paweł Rojek
Pánbíčkáři: Od... Krzysztof Koehler, ...
Okładka książki Aleksy Łosiew, czyli rzecz o tytanizmie XX wieku Zofia Abramowicz, Michał Bristiger, Eugeniusz Czaplejewicz, Alexander Haardt, Wiktor Jerofiejew, Lilianna Kiejzik, Aleksy Łosiew, Mikołaj (Nikołaj) Łosski, Zbigniew Maciejewski, Mirosław Nowaczyk, Teresa Obolevitch, Paweł Rojek, Mirosław Szetela, Wiktor Szetela, Aza Tacho-Godi, Elena Tacho-Godi, Jacek Uglik, Konstanty Zienkin, Jacek Zychowicz
Aleksy Łosiew,... Zofia Abramowicz, M...

Niewielka rozmiarem, a bardzo ciekawa. Autor zastanawia się nad obecnymi możliwościami (od)budowy rosyjskiego imperium: kto do tego dąży, a kto się temu sprzeciwia, jakie miałoby mieć granice i jaka idea mogłaby je skonsolidować. I czy to się Rosji w ogóle opłaca?

Książka to taka praca naukowa. Mnóstwo cytatów i odniesień, suchy naukowy język. Jeżeli ktoś tylko luźno interesuje się Rosją lub totalitaryzmami to będzie się męczył. Mnie wymęczyła.

Dobry wstęp do rozważań intelektualnych na temat stanu państwa rosyjskiego. Czy Rosja to postimperialny czy neoimperialny kraj? Książka napisana w 2014 roku ale ten dylemat jest wciąż aktualny.

Bardzo ciekawa analiza, dlaczego Rosja jest taka, jaka jest. Książka jest bardziej naukowa niż popularna, ale czyta się ją całkiem dobrze.

Napisana przed inwazją na Ukrainę. Trafnie obrazuje warianty ruskiego imperializmu. Dla tych, którzy chcą zrozumieć dlaczego najrozleglejszy kraj świata nie ma dość podbojów w XXI wieku.

• Polska
  • Kultura / Literatura popularna