Na gigancie

2017-08-30
Jan Kabat
szkocja nastolatkowie gigant lata 60 wspomnienia muzyka

Opowieść o dorastaniu

Mało kryminału w kryminale - to bardziej powieść obyczajowa z elementami tajemnicy. Czytając "Na gigancie" można nawet czasem zapomnieć o zagadce, która paradoksalnie stanowi punkt zapalny wydarzeń w teraźniejszości. Niemniej jednak to całkiem interesująca książka, losy głównych bohaterów śledzi się z ciekawością. Na minus fragmenty akcji, które są bardzo podkoloryzowane (żeby nie powiedzieć absurdalne) i dysonują ze smutnymi wydarzeniami.

Peter May w nietypowej dla siebie roli.
Tym razem nie jest to typowa książka sensacyjna/thriller, lecz sentymentalnie pokazane wspomnienia głównych bohaterów.

Sama książka zaczyna się od morderstwa, ale nie jest to główny motyw przewodni.

Autor zabiera nas we wspomnienia młodości i przyjaźni bohaterów, podjętych decyzji (tych dobrych i złych).

W tej książce Peter May pisze o rzeczach prostych, ważnych: życiu, śmierci, miłości, nienawiści, przyjaźni, lojalności, zdradzie.

Bardzo lubię książki Petera May'a ale ta mnie zaskoczyła, gdyz nie jest dla niego typowa.

Peter May w nietypowej dla siebie roli.

Sama książka zaczyna się od morderstwa, ale nie jest to główny motyw przewodni.

W tej książce Peter May...

Jeśli chodzi o samą historię #nagigancie nie zrobiła na mnie wrażenia. Ta książka chyba była eksperymentem autora, któremu zamiast kryminału wyszła obyczajówka. Dużo retrospekcji, przemyśleń. Mało wciągających momentów. Myślałam w pewnym momencie, że może to będzie jakaś komedia z dziadkami na gigancie. Kilka fajnych momentów i tylko tyle. Nie do końca mnie ta książka przekonała, choć czyta się ją płynnie.

Pomijając fakt że to nie jest kryminał, książka warta przeczytania. Choć w kilku wątkach zabrakło tego czegoś.

Liczyłam na jakieś ciekawe przemyślenia, wspomnienia.

Liczyłam na jakieś ciekawe przemyślenia, wspomnienia.

Powiem krótko. Książka jest naprawdę rewelacyjna. Nie idzie się od niej oderwać, a bynajmniej ja nie mogłem. Cały czas sprawiała, że chciałem przy niej spędzać cały swój wolny czas, żeby tylko się dowiedzieć co dalej. Ostatnie kilka rozdziałów wraz z epilogiem wbiło mnie w fotel. Bardzo ciekawa, sprowadzająca nieraz do refleksji książka, inspirująca i z bardzo sympatycznymi postaciami. Z ręką na sercu mogę ją polecić i nawet się nie zawaham.

Z początku dość opornie mi szła. Czekałam niecierpliwie na ten momentu kulminacji, niestety nie był on tak rozbrajający, jak u takich autorów, jak Tudor, czy moja ulubienica Lackberg.
Retrospekcje bardzo mi się kojarzyły z utworami wspomnianej przeze mnie wcześniej szwedki, lecz niestety nie były one tak misternie wykonane.
Generalnie historia dobra, ale mogłaby być jeszcze lepsza.

Generalnie historia dobra, ale mogłaby być...

Co ludzie mają z tym powracaniem do przeszłości po latach?Może kiedyś to zrozumiem...
Średnia ta książka. Ot, 3 starszych panów wyrusza w sentymentalną podróż do Londynu, wspominając swoją ucieczkę z domu sprzed 50 lat. ...
Ani to kryminał ani powieść obyczajowa.
Bez szału.

Ani to kryminał ani powieść obyczajowa.
Bez szału.

Co się stanie, gdy grupa zupełnie nieprzygotowanych do życia nastolatków zapragnie wyruszyć na podbój wielkiego miasta? To nie może skończyć się dobrze, mówi głos rozsądku, pomimo różnych szczęśliwych zbiegów okoliczności po drodze. Czy za 50 lat będą wspominali te wydarzenia z półuśmiechem i pobłażliwością dla swej młodzieńczej głupoty, a może raczej spowiją mrokiem tajemnicy sprawy, o których lepiej, żeby nikt się nie dowiedział? Naprawdę świetna książka, do ostatniej strony pełna niespodzianek.

Pięciu nastolatków z wybujałą wyobraźnią i niepohamowanymi marzeniami, ucieka z domu bez grosza przy duszy, by zdobyć cel jaki sobie obrali. Pełni energii, bez konkretnego planu trafiają w końcu na ludzi, którzy raz na zawsze odmienią ich spokojne życie w coś znacznie gorszego. Coś, co przez pięćdziesiąt lat będzie ciążyło na ich sumieniu..
Dekadę później, wpadając na szalony pomysł, decydują się na powrót w miejsce, gdzie stracili swoją młodość, przy okazji odkrywając skrywaną przez te wszystkie lata mroczną tajemnicę.

Bardzo fajna książka, wciągnęła mnie do tego stopnia, że nie mogłam doczekać się ostatniego rozdziału. Przeżywałam z bohaterami każdy ich ruch, towarzyszące emocje, każde wspomnienie i decyzje, które dla nich wszystkich były raz na zawsze nieodwracalne.

Dekadę później, wpadając na...

• Do kupienia
  • E-booki