Potęga podświadomości

Data 1. wydania:
2001-01-02
9788380319271
Ewa Westwalewicz-Mogilska
marzenie motywacja podświadomość poradnik pozytywne myślenie psychologia rozwój osobisty samodoskonalenie spełnienie marzeń sukces umysł

Czytanie takich bredni to robienie sobie krzywdy.

Czytanie takich bredni to robienie sobie krzywdy.

Osoba, która interesuje się tym tematem nie odnajdzie tu nic odkrywczego, ale na sam początek wręcz idealna. Podoba mi się ogromna ilość konkretnych przykładów i czynności- nie tylko teoria

Pozytywne afirmacje, medytacje, kontemplacje. Uśmiechnij się.

Pozytywne afirmacje, medytacje, kontemplacje. Uśmiechnij się.

W moim odczuciu jest to książka bardzo pozytywnie wpływająca na czytelnika z otwartym umysłem. Zrozumienie jak wiele zależy od nas samych może naprawdę zmienić naszą rzeczywistość. Książka zawiera w sobie wiele powtórzeń co może być dla sporzej części odbiorców przytłaczające i męczące, ale jeśli chce się jakąś myśl zakorzenić w umyśle to wielokrotne powtarzanie jest najlepszą metodą. Myślę, że zabieg ten został dodany z premedytacją i był dla mnie do zaakceptowania.

Przesłuchałam w audiobooku, ale bardzo mi się to nie podobało. Znaczy, sama podświadomość jest tematem fascynującym, ale tutaj dostałam długie i powtarzająca się wywody przeplatane Bogiem i cytatami z Biblii. Nie jestem przekonana, czy naprawdę można wyleczyć się z raka, jak się bardzo mocno chce. Może tak, może nie, w każdym razie ta pozycja nie dała mi niezachwianej wiary w moc mojej podświadomości.

„Potęga podświadomości” autorstwa Josepha Murphy należy do kategorii poradnik. Generalnym tematem książki jest wpływ pozytywnego myślenia na nasze życie. Chodzi o to, że w zależności od sposobu myślenia możemy sobie albo pomóc albo zaszkodzić. W mojej ocenie, jest to książka, która przeczytana w odpowiednim momencie, może dać pozytywne efekty jeśli skorzystamy z nich w granicach zdrowego rozsądku. Uważam, że jest to dobra książka, aczkolwiek nie wszystkie twierdzenia autora przypadły mi do gustu. Ogólnie polecam do przeczytania ten poradnik, gdyż można z niego wyciągnąć wiele pozytywnych treści które mogą poprawić nasze nastawienie do życia.

"Cudze słowa i czyny mogą urazić cię tylko wtedy, kiedy im na to pozwolisz w myślach i uczuciach."
~~~
Wizja samorozwoju i pogłębianie świadomości, że tak naprawdę jesteśmy w stanie zrobić wszystko co chcemy, jest czymś o czym pewnie większość z nas marzy. Sama w dosyć długo siedziałam w temacie rozwoju duchowego, w tym też pracy ze swoją podświadomością. Właśnie z tego względu, jak większość osób które interesują się tym aspektem, sięgnęłam po już klasyczną w tej kwestii książkę, czyli "Potęgę podświadomości" Josepha Murphy'ego.
Kultowy tytuł skupia się na przybliżeniu wszystkich możliwości wykorzystania siły własnego umysłu. Poparte jest to wieloma historiami zarówno z życia autora, jak i jego znajomych oraz osób które zwracały się do niego po pomoc. W dwudziestu rozdziałach zawarta jest prawda o tym jak wiele rzeczy zależy od sposobu myślenia. Mają one za zadanie przekonać czytelnika do wypróbowania tych zdolności samemu, aby przekonać się jak wielka potęga kryje się w jego głowie.
Książka sama w sobie faktycznie dobrze rozwija temat. Czytałam ją bardzo i tak jak czytam większość poradników, czy książek stricte popularnonaukowych, czyli po około rozdziale, bądź dwóch na dzień. Wychodzę zawsze z założenia że tego typu książki mam przede wszystkim zrozumieć i wyciągnąć z nich jak najwięcej, dlatego czytanie ich naraz jednym ciągiem jest bez sensu. Przyznam szczerze, jak na to, że jestem osobą, która jest zainteresowana tym tematem, książka pana Murphy'ego w większości przypadków potwornie mnie nudziła. Miałam wrażenie, że tak naprawdę nie dowiedziałam się niczego nowego, ale może być to też kwestia, że faktycznie zgłębiałam temat wcześniej. Pomijając to, że nie wyniosłam z niej nic nowego, (co jest jednak raczej osobistym odebraniem książki, więc zbytnio nie wpływa na innych czytelników, którzy mają inną wiedzę na dany temat) książka ta wydawała mi się trochę za długa. Przez większość czasu czułam się tak jakbym czytała ciągle o tym samym, tylko zmieniały się przykłady sytuacji. Spokojnie książka mogłaby być mniej więcej o połowę krótsza. Sprawia to, że jeżeli już nastawiamy się na to, że w przyszłym rozdziale nie dowiemy się nic nowego, a wręcz usłyszymy to samo co wcześniej, strasznie mozolnie się to czyta i cały czas spędzony nad tym tytułem się tylko i wyłącznie dłuży. Rozumiem zachwyt niektórych osób, bo dla tych którzy dopiero poznają ten temat, książka może być źródłem naprawdę wartościowej wiedzy. Dla mnie niestety nie była, przez co nie miałam możliwości zbytnio cieszyć się jej czytaniem.

~~~

Książkę tę przeczytałem po raz pierwszy około 2007 r. Wtedy pomogła mi, a właściwie zmiana mojego myślenia pomogła mi rozwiązać bieżące problemy i nieco zmienić mentalność. Dziś wracam do tej książki, bo uważam ją za jedną z najlepszych jakie mogły powstać i jaką czytałem. Nie musisz wierzyć, nie musisz stosować zasad tam opisanych, nie musisz też lepiej żyć. Wybór należy do Ciebie.

Była to dla mnie dosyć trudna książka, teoretycznie wszystko co jest w niej napisane wiedziałam, ale może potrzebowałam, żeby ktoś mi uświadomił jak wielkie znaczenie mają moje myśli i jak łatwo mogę sama popsuć sobie samopoczucie, jednak nie ukrywam, że lekko mnie nudziła. Pod sam koniec czytałam już, byleby ją skończyć. Napisana jest dosyć specyficznym językiem i żeby zrozumieć niektóre fragmenty trzeba było przeczytać je kilka razy. Jestem osobą nie wierząca, a w książce kilkakrotnie pojawiało się słowo „Bóg” lub cytaty z Biblii. Czytałam potem opinie innych ludzi, to wielu takie wzmianki przeszkadzały, ja jednak uważam, że to zależy od interpretacji. Wydaję mi się, że autor nie chciał narzucać tutaj wiary w Boga, ale chodziło mu po prostu o jakąś wyższą istotę, każdy podstawiał do wzoru, co mu się podoba, ja na przykład podstawiłam tam siebie. Sporo dał mi do myślenia i uważam, że wcielenia rad Murphy’ego w życie nic nie kosztuje, a może przyniesie coś dobrego.

Szczerze się zawiodłam. Po pierwszych 10 stronach miałam dość. Autor strasznie rozwlekł temat, który sam w sobie ma potencjał, ale cały czas powtarzają się te same zdania i przez to książka jest nużąca. Dotyczyłam do połowy i stwierdzając, że na kolejnych kartkach znajdę to samo co w 2 lub 3 rozdziale, odłożyłam książkę na półkę. Na pewno nie wrócę do tej powieści i nie sądzę, że komuś ją polecę. Nie mam w zwyczaju kończyć lektury w trakcie, ale nie widzę sensu w czytaniu przewodników, które zamiast zachęcać do zgłębiania tematu, strasznie zniechęcają oraz usypiają czytelnika.

Dwie gwiazdki tylko za temat książki, który niestety został zmarnowany.