Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej

Okładka książki Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej Monika Bobako
Monika Bobako Wydawnictwo: Universitas Seria: Horyzonty Nowoczesności nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Horyzonty Nowoczesności
Universitas
2017-09-27
2017-09-27
islam islamofobia antropologia

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Teksty Drugie 2/2017: Środowiskowa historia Zagłady Mateusz Antoniuk, Monika Bobako, Jan Borowicz, Przemysław Czapliński, Maria Dąbrowska, Ewa Domańska, Hudzik Jan, Agnieszka Kłos, Romana Kolarzowa, Marcin Kościelniak, Jacek Leociak, Adam Lipszyc, Jacek Małczyński, Arkadiusz Morawiec, Agnieszka Rejniak-Majewska, Roma Sendyka, Justyna Tabaszewska, Marta Tomczok, Aleksandra Ubertowska, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Mateusz Antoniuk, M...

Potrzebna w Polsce, ważna, aktualna. Bardzo szerokie przypisy dzięki czemu można szukać dalej na własną rękę. Charakter naukowy, ale czyta się dobrze. Jedyny minus dla mnie to, że momentami pisana z bardzo lewicowych pozycji. Ale może i ok, bo nie była książka na temat wszystkiego, a islamofobii w polskim kontekście. Mimo wszystko mogłoby być tu więcej przykładów z Polski, czułam pewien niedosyt. Sam Lisiecki i jego gazetka to za mało, by opisać całe zjawisko. Ale generalnie polecam, ważny świeży głos.

Doskonała pozycja, której ogromną zaletą jest to, iż - pomimo niezaprzeczalnie naukowego charakteru - bardzo dobrze się ją czyta. Kompendium rzetelnej wiedzy na temat różnych odmian oraz przejawów islamofobii - ze względu na to, że zapewne każdy, nawet nieświadomie, jest ich nosicielem, pokusiłabym się o stwierdzenie, że studium to jest pozycją, z którą każdy powinien się zapoznać.

Książka bardzo wspaniale dekonstruująca islamofobiczne narracje. Najciekawszy był opis dwuznaczności narracji Pawła Lisickiego, który paradoksalnie podziwiał islamskie teokracje i ich fundamentalizm. Do tego trafnie posłużyła się nietzscheańskim pojęciem resentymentu przy opisie polskiej islamofobii.

• Na prezent
  • Insta polecajki
  • 04c Mitologia współczesna, mity polityczne
  • Nauki społeczne (publicystyka, teksty naukowe)
  • Zakupy

Dodaj cytat z książki Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej