Ghost Fleet. Następna wojna światowa

Bellona
2017-11-08
2017-11-08
hi-tech-thriller technothriller

Ta książka ma 2, różniące się znacznie od siebie, oblicza. Jest to bowiem mieszanka książki analityczno - politologicznej i książki akcji. Oba te aspekty "Ghost Fleet istotnie różnią się poziomem i wartością jaką wnoszą do literatury.

Zacznę od aspektu sensacyjnego. Będzie krótko. Jest raczej banalny, bohatersko nadęty i do bólu poprawny. Wspaniali żołnierze amerykańscy, twardzi, wyszkoleni i nieustępliwi. Patriotyzm, ojczyzna, poświęcenie, te sprawy. Nie ma tutaj nic wartego zapamiętania.
Jednak druga "strona" tej książki - czyli fachowa, to jednak coś zupełnie innego. Bo książka, dodam, portretuje przebieg zbrojnego starcia między Chinami a USA, czasowo przebiegającego w latach nam najbliższych, właściwie kilku nadchodzących (jest więc , niestety, całkiem na czasie). Obaj autorzy to osoby związane z tematyką obronności i nowoczesnych technologii i to w tej książce widać. Nie ma tutaj naukowego detalu, są dosyć prosto opisane aspekty wojny nowej fali czyli tego co wielu specjalistów widzi jako metodę prowadzenia wojen w nadchodzących dekadach. Cole i Singer odnoszą się do technologii użytkowanej już dzisiaj i takiej, która jest już obecnie rozwijana i znajduje się w stadium na tyle zaawansowanym, że można mieć raczej pewność, że znajdzie się ona w linii przodujących armii już z najbliższym czasie. To czyni pozycję naprawdę wartościową nawet dla osób mających rozległą wiedzę w temacie, to wizja praktycznej aplikacji istniejącej techniki w wojnie wielkich mocarstw. Można oczywiście poszczególne wizualizacje przebiegu zdarzeń różnie interpretować, w praktyce przecież może konfrontacja tych różnych technologii i metod prowadzenia wojny wyjść inaczej niż przedstawiają to autorzy, z grubsza jednak można założyć, że mniej więcej tak to właśnie będzie. Albo podobnie. Obyśmy się nie przekonali.

Tutaj zrobię coś czego nigdy w swoich opisach nie robię czyli odniosę się do części komentarzy pod tą książką. Zauważyłem, że piszący narzekają na nierealny obraz wojny i na jej mało widowiskowy przebieg. Tymczasem najprawdopodobniej tak właśnie będzie to wyglądało. Obie strony będą się ścierać poniżej progu wojny totalnej tak aby nie sprowokować się do użycia broni masowej zagłady. W wymiarze morsko - powietrznym (czyli takim jaki będzie dominował w przypadku zwarcia Chin i USA) to będzie pojedynek w ogromnej mierze toczący się w sferze cyfrowej, radioelektronicznej, łączności i logistyki. Nie będzie fajerwerków jak podczas II wojny, wielkich pancerników i ugrupowań flot okładających się całymi tygodniami. Walka będzie się toczyła na wielkich dystansach, będzie mniej ofiar ale będzie wśród nich wielu specjalistów i będą generować one horrendalny straty materialne. I tak to widzą obaj Panowie, będący zresztą, jak wspomniałem, znawcami tematyki.

Na koniec dodam, że w książce jest raczej krótki ale za to bardzo istotny (taki wręcz bliski rozstrzygającemu) wątek polski. I jednoznacznie pozytywny, dodajmy. Skąd taki wątek w książce o hipotetycznej wojnie na Pacyfiku? A to już trzeba się samemu przekonać. Pomijając tanią akcję to wartościowa książka.

Przede wszystkim w oczy rzuca się podstawowa bolączka książki – niemrawa ta III wojna. O ile sam opis zaskakującej i błyskawicznej inwazji na Hawaje wciągnął, to potem robi się zwyczajnie nudnawo. I trochę nielogicznie. Bo oto zamiast atakować i dobić przeciwnika, jak nakazuje zdrowy rozsądek, chiński dowódca wygłasza sentencje z dzieła Sun Tzu, filozofuje i daje Amerykanom „czas na zrozumienie, że przegrali”. Chińsko-rosyjski potwór zadowolił się tylko podbojem Hawajów i zdominowaniem Pacyfiku oraz Dalekiego Wschodu. Litościwie. Główną część książki stanowi wiec opis przygotowań do kontrofensywy amerykańskiej. Sytuacja poprawia się w drugiej części książki – akcja staje się wartka, wielowątkowa, wciągająca, Autorzy dość umiejętnie zbudowali napięcie.
Czy to na pewno wojna światowa? Nie bardzo, bo autorzy skupiają się głównie na wspomnianych już wyżej Hawajach. No, owszem – coś tam napomykają o poprzednich walkach w innych regionach (odsiecz dla Guamu),jest skromny wątek japoński, ale to niezbyt wiele jak na taką książkę. I jak na globalny, w zamierzeniu, konflikt.
Zastanawiającą jest również nagła wolta chińskiej polityki i rezygnacja z „naturalnego” kierunku ekspansji – czyli na północ, za Amur.
Interesująco zbudowano fikcyjne tło historyczne wydarzeń przedstawionych w książce – zamachy, kryzysy gospodarcze i polityczne.
Przekonująco wypada także uzależnienie gospodarki i armii Stanów Zjednoczonych od technologii chińskiej, które odbija się Jankesom czkawką – tracą swoje sieci wojskowe, unieruchomione zostają maszyny, kłopoty są nawet ze sprzętami AGD itd.
Na plus na pewno należy także zaliczyć postacie – dość dobrze zarysowane, w miarę wyraziste, których losami i działaniami się przejmujemy.
Wątek polski pokazany znośnie i bez jakichś szczególnych czy irytujących bzdur. Choć to, co Amerykanie przekazali Polakom w zamian za pomoc w walce z Chińczykami i Rosjanami jest naprawdę mocno zaskakujące…
I na sam koniec refleksja – wydaje się, że dla autorów sama wojna nie jest najważniejszym elementem narracji i stanowi tylko pretekst do popisywania się wiedzą techniczną i snucia wizji rozwoju technologii oraz maszyn bojowych. Czy ich przewidywania się sprawdzą? Przekonamy się już wkrótce. Ostatecznie 6/10.

Autorzy zabierają nas w podróż do – nie tak dalekiej – przyszłości w kolejnej wizji III wojny światowej, w której to naprzeciw siebie stają połączone siły chińsko-rosyjskie i Amerykanie wspierani przez nielicznych sojuszników. Temat z rosnącą wciąż popularnością, nośny, dający pole do popisu. Wiele już w tej materii książek napisano. Jak poradzili sobie z nim Autorzy?...

UWAGA SPOILERY!
Książka jest ciekawą próba przedstawienia hipotetycznego konfliktu miedzy Rosją i Chinami a USA. W porównaniu do "2017: Wojna z Rosją " w mojej opinii znacznie bardziej ciekawą wizja przyszłości. Ma jednak dla mnie liczne mankamenty. Pozycja ta opisuje teoretycznie globalny konflikt ze względu na udział w nim 3 największych światowych potęg, jednak czytając ja mamy wrażenie że jest to konflikt lokalny. Autorzy całkowicie przemilczeli postawę Korei Północnej i Południowej, nie ma nic o garnizonie USA w Korei choć w książce wycofywany jest garnizon z Japonii. Biorąc pod uwagę obecne ciągłe prowokacje Korei Północnej i jej potencjał militarny (technicznie przestarzały ale liczny) nie do pomyślenia jest bierna postawa północy przy takim zamieszaniu biorąc jeszcze pod uwagę fakt że jest to naturalny sojusznik Chin. Kolejnym krajem który znika z tego alternatywnego świata jest Iran i bliski wschód, tu według autora też byłby pass. Postawa NATO nie dziwi, aczkolwiek brak działań Rosji przy takim zachowaniu sojuszu też wydaje sie mało prawdopodobny. W książce nie ma nic o ewentualnych dziadzinach w krajach bałtyckich czy na Ukrainie i Białorusi, co tez wydaje się nie realne. Postawa Polski to niezły smaczek co prawda wspieraj w ograniczonym zakresie USA ale w zamian dostają główce atomowe (sić!) inna kwesta że wydaje sie wielce nieprawdopodobne ze USA nie ma swoich zakonserwowanych okrętów o napędzie konwencjonalnym. Następną kwestią jest próba zniszczenia chińskiej stacji kosmicznej, mianowicie według autorów USA wysłało by jeden samolot z 1 pociskiem, misja zakończyła sie oczywiście fiaskiem. Żeby było jednak ciekawiej w finałowej bitwie obie strony stosują zmasowane ataki, kierując sie zasada że zawsze jakiś pocisk doleci, dlaczego wiec przy ataku na stacje kosmiczna nie wysłano 100 pocisków? Scenariusz z stacją kosmiczna można wiec włożyć miedzy bajki, tu niestety autorzy się nie wykazali gdyż można taka stacje zniszczyć zmasowanym atakiem. Kolejnym błędem logicznym jest wyprawa floty USA przez morze Berlinga, oczywiście Rosja zawczasu anie jej nie wykryła ani nie zakatowała. Sama polityka Chin przestawiona w książce tez jest mocno nie logiczna, Chiny (dyrektoriat) kierują sie w swych działaniach sztuka wojny Sun Tzu oraz analiza porażki Japonii w czasie II WS. W efekcie popełniają te same błędy co Japonia, po zajęciu gaun i Pearl Harbor czekają na kontr atak USA. Autorzy nie wyjaśnili dlaczego nie podjęte zostały rozmowy pokojowe, lub dlaczego Chiny nie poszły za ciosem i nie zatokowały kontynentu by całkowicie podbić USA. Dziwi tez przedstawiony w książce "pośpiech" gospodarki jak i wojska USA, jeśli Chiny przyjęły postawę pasywną, to po co takie działania ? Na plus nalzy zaliczyć, przedstawiona wizje wojny wirtualnej, tu wygląda to napradę bardzo realnie.

UWAGA SPOILERY!

Fajna książka, czuć, że autorzy są specjalistami i zrobili świetny research przy tworzeniu tego dzieła. Porusza tematy wojny globalnej, strategii, polityki i jednocześnie powiązań gospodarczych na świecie. Wśród tak dużych i szerokich pojęć znajduję się jednak miejsce na historię pojedyńczych ludzi wkręconych w tryby machiny wojennej. Jedynym mankamentem jest trudność w zapamiętaniu wszystkich nazwisk, koneksji przez istnienie wielu wątków w welu krajach i regionach świata: na lądzie, na morzu, pod wodą jak i w kosmosie. Jednak kazdy z wątków zaczyna się do siebie zbliżać, a na przestrzeni ostatnich 100 stron wszystkie gładko się łączą.

Okładka
Taka sobie
skąd
biblioteka
Moja opinia
Ciężko się czytało,trzeba być geniuszem w sprawach geopolityki.Wojskowośći ,czy też historii alternatywnej.Niepodleghła Grenlandiia ? Dobry pomysł.
Lecz,Rosyjska Republika Ludowa.

biblioteka
Moja opinia
Lecz,Rosyjska Republika Ludowa.
E,to już chyba było.

No i się wkurzyłem. Napaliłem się na tą książkę jak Reksio na boczek a tu wielkie rozczarowanie. Jak na światowy konflikt mało światowo się tam naparzają. Właściwie ciągle tylko sprawy kręcą się w ogół Hawajów. Tak po 2/3 książki dopiero można powiedzieć że jakoś tak wojennie się zrobiło i akcja nabiera tempa. No ale to trochę jakby kurde późno. No i nadal na Hawajach:) Epilog tak banany że prawie sobie narzygałem do łóżka. (Szkoda że nie byłem pijany i nie leżałem na plecach to bym przynajmniej odszedł jak Jim Hendrix.) Cztery gwiazdki to max co mogę dać. Niestety.

"Uchronienie się przed klęską leży w naszych rękach, ale okazji do pokonania przeciwnika dostarcza sam przeciwnik."

Mimo, że powieść oscyluje wokół męskich obszarów zainteresowań, nowych technik wykorzystywanych w przemyśle wojskowym, to jednak łatwo dałam wciągnąć się w intrygującą i zatrważającą wizję bliskiej przyszłości. Ciekawie było zagłębiać się w szczegółowe opisy broni, systemów komunikacji i strategii wojennych, tym bardziej, że autorzy w znacznym stopniu bazowali na współczesnych osiągnięciach myśli ludzkiej w tych dziedzinach. Wiele odwołań do przełomowych odkryć naukowych, rewolucyjnych wynalazków i wdrażanych innowacji. Sympatycznie było również podążać za wyraźnym polskim akcentem uwzględnionym w powieści.

Sporo pomysłowości, kreatywności, pobudzania wyobraźni. Wybuch bomby radiologicznej, zniknięcie ośrodka światowego przemysłu naftowego, ogromny kryzys gospodarczy, zagadkowe międzynarodowe przedsięwzięcia. Udajemy się na stację kosmiczną, do głębin oceanu, morskich przestrzeni i na lądowe terytoria. Śledzimy intrygujące losy i poczynania głównych bohaterów, naszą uwagę przyciągają zwłaszcza kobiece postaci, wyróżniające się zarówno z ambitnej i chwalebnej strony, jak i morderczej i owianej zemstą. Interesujące odwołania do naświetlenia pokoleniowych różnic i podobieństw w postrzeganiu świata, roli środków masowego przekazu, zależności międzyludzkich, definicji autorytetu, czy właściwej hierarchii wartości życiowych.

Na podstawie współczesnej mapy politycznej świata, historycznych uwarunkowań, wojennych doświadczeń, gospodarczych priorytetów, społecznych zależności, P.W. Singer i August Cole proponują nakreślenie potencjalnego scenariusza zdarzeń w niedalekiej przyszłości. Zaburzenia demograficzne, utrata równowagi sił, nowe ambicje mocarstwowe, efekty wielomiliardowych zadłużeń, kopiowanie najnowocześniejszej technologii, odkrycie nowych złóż potrzebnych do wyprodukowania energii, maksymalne wykorzystanie przestrzeni okołoziemskiej, wszystko składa się na zajmujący obraz cywilizacji, nastawionej na zyski i korzyści, zwłaszcza w skali makro.

Światowy konflikt mocarstw, Chiny z władzą zdominowaną przez wojskowych, biznesmenów i multimiliarderów, oraz Rosja, wchodząca z nimi w układy, występują zbrojnie przeciwko Stanom Zjednoczonym. Widać pieczołowitość i staranność w przygotowywaniu się do przejęcia pałeczki w globalnej produkcji, handlu, bankowości, komunikacji, czy pozyskiwaniu surowców naturalnych. Amerykanie, zbyt pewni własnych sił i możliwości, przeoczają pierwsze symptomy załamania stabilizacji i zachwiania przyjętego porządku, zmuszeni zostają do cofnięcia się. Jednakże pomimo wielkich obaw i ograniczeń, z uporem i stanowczością, próbują odzyskać to, co utracili.

Walka z tak silnym przeciwnikiem wymaga nie tylko wyjątkowego sprytu, ale również wiąże się z ogromnymi stratami w ludziach, wyposażeniu i ciężkim sprzęcie. Cierpi na tym stabilny wizerunek mocarstwa, które ochraniało parasolem bezpieczeństwa innych, a teraz w szybki sposób straciło poważne atuty, pozwoliło się sprytnie podejść i znacząco osłabić. Chińczycy efektownie złamali defensywną potęgę Stanów, ale nie zdołali pokonać ducha walki, męstwa, odwagi i heroiczności. Amerykanie sięgają po stare rezerwy floty morskiej, przywołują do służby kadrę będącą już od wielu lat na emeryturze, poszukują wyjątkowych indywidualności naukowych, tak aby stanąć do ostatecznego starcia, choć zwycięstwo wydaje się praktycznie niemożliwe.

bookendorfina.pl

• Może