Ocalić jeńców!

Okładka książki Ocalić jeńców!
Jeremy DronfieldLee Trimble Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
Tomasz Fiedorek
II wojna światowa historia

Okładka książki Żywe tarcze Hitlera Jeremy Dronfield, Ian Sayer
Ocena 0,0
Żywe tarcze Hi... Jeremy Dronfield, I...

Przed przeczytaniem tej książki nie miałem pojęcia o tej "stronie" polityki aliantów. Kawał dobrej historii o dramatycznych powrotach z powoli wygasającego wiru wojny - zestrzelonych pilotów, uchodźców, jeńców i nigdy nie kończącej się podejrzliwości - niby współpracujących ze sobą sojuszników.
Przypisy mogłyby być wygodniej umieszczone u doły stron zamiast na końcu książki, ale to już drobnostka "techniczna".

Przypisy mogłyby być wygodniej umieszczone u doły stron zamiast na końcu...

Na półkach: , , , , ,

Rewelacja. Wspomnienia kapitana Roberta Trimble, spisane przez jego syna. Kapitan Trimble, po odbyciu przepisowej tury lotów bojowych na bombowcach został przeniesiony do Połtawy, by tam brać udział w akcji ściągania zestrzelonych nad terytorium Rosji i Polski załóg samolotów USAF. Ale nie tylko. Po oswobodzeniach obozów koncentracyjnych oraz stalagów i oflagów na terenach jeszcze niedawno okupowanych przez Niemców pojawiły się tysiące byłych więźniów, zagubionych, niedożywionych, głodnych... Po cichu, wbrew sowieckiemu "naczalstwu" utrudniającemu co się da, Dowództwo Wschodnie zbiera informacje o takich nieszczęśnikach i próbuje ich - z różnym niestety skutkiem - wyekspediować z terenów, na których daje się już odczuć twarda ręka Rosjan.
Książka jest napisana prawie beletrystycznie, oczywiście z pewnością miały na to wpływ relacje między autorem a bohaterem książki.
Bardzo polecam, jest to literatura o nieznanych szerzej kulisach II wojny światowej.

Gotowy scenariusz na dobry, wojenny, szpiegowski i ...romantyczny film (lub serial - dużo się działo). Pasjonująca historia „nieznanego bohatera” z losami Polski w tle. Zanim kiedyś powstanie film fabularny, polecam przeczytać książkę i sięgnąć do dokumentu na YouTube:

Biorąc się za lekturę sądziłem, że to takie pitu pitu jakich ostatnio dużo: wznowienia dzieł historycznych bez grama nowości, "odkrywanie" odkrytego czy gawędy wokół jednego epizodu, których nijak nie da się zweryfikować ;)
A jednak, książka oparta na pewnej historii rodzinnej z elementami, dającymi się sprawdzić, zresztą pojawiają się przypisy. Czyta się jak dobrą powieść sensacyjną! A to "tylko" historia...

Ocalić jeńców . to fragment historii związanej z operacją Frantic . Autor potrafił opisać utajnione działania swojego ojca , który podjął się misji ratowania jeńców alianckich na terenach zajętych przez Armię Czerwoną

Bardzo cenię prawdę i jeżeli było tak w powieści a jest na to dowód chociażby medalem od rządu Francuskiego, to ogromny szacunek dla głównego bohatera.
Oczywiście dodatkowe plusy za wzmiankę o moim Lublinie.

Oczywiście dodatkowe plusy za wzmiankę o moim Lublinie.

Dodaj cytat z książki Ocalić jeńców!