Ostatnia wojna Himmlera

2013-01-01
2013-01-01
Magdalena Poraj
alternatywna historia himmler

Książka ta jest znakomitym przykładem jak autor może kiepskim warsztatem zniszczyć dobry pomysł i jak trudnym gatunkiem jest alternatywna historia.

W zasadzie lekturę powieści można zakończyć na wstępie w którym autor wyjaśnia, że nie będzie używał niemieckich stopni wojskowych, bo są zbyt skomplikowane i mętnie tłumaczy czym był Wehrmacht.

Akcja powieści, bez ujawniania fabuły, zasadza się na koncepcji, że Hitler ginie w 1944 roku, po lądowaniu w Normandii, w wyniku bombardowania a władzę przejmuje Himmler, który stara się ocalić Niemcy przez klęską w II wojnie światowej. Koncepcja ciekawa, wywiedzione z niej pomysły również i można powiedzieć że był to zaczyn na dobrą powieść alternatywnej historii.

Niestety Robert Conroy w ogóle nie przyłożył się do strony technicznej pomysłu, nie zgłębił tajników historii II wojny światowej a do tego skażony jest amerykańską wizją historii, w której to Ameryka wygrała II WŚ, a reszta aliantów jej raczej przeszkadzała. Autor w ogóle nie przeanalizował struktury armii niemieckiej i po stronie niemieckiej w obronie biorą udział tylko SS i Volkssturm, o armii regularnej, popularnie nazywanej Wehrmachtem w ogóle zapomina, czasem tylko pojawia się wzmianka o jakiejś "normalnej armii".

Do tego rażą opisy walk, w których bohaterscy żołnierze amerykańscy, mimo gorszego sprzętu (który sprowadza się do Shermanów i Stuartów kontra Panthery i PzKpfw IV) dzielnie i samodzielnie spychają Niemców metr po metrze w stronę Berlina. Anglicy im w tym nie pomagają, Francuzi przeszkadzają a Rosjanie są prymitywni. O Polakach autor nie wspomina.

W efekcie powieść czyta się z dużym przymrużeniem oka, jak szkolny pomysł "co by było gdyby" a nie normalną książkę.
A szkoda, bo jak napisałem na wstępie, pomysł był dobry.

Akcja powieści, bez ujawniania...

Pomysł fabuły niezły, a nawet całkiem prawdopodobny oraz możliwy do zaakceptowania. Autora wcale nie ponosi fantazja. wydaje się, ze to całkiem dobry pomysł na jeden z alternatywnych scenariuszy, co by było gdyby... Akcja bardzo rozciągnięta a zakończenie zawarte w dwóch rozdziałach jak dla mnie trochę rozczarowujące. Bardzo wiele bohaterów ich ogrom może przerażać. Dla znawców tematu pozostawiająca spory niedosyt. Na pewno warto przeczytać

Solidna Historia alternatywna, ale bez jakiś fajerwerków. Dużo postaci przewija się przez ta opowieść , co dosyć rozciąga ja na wielowątkowość, a także wydłuża fabułę...co jest trochę zapychaniem książki, ale dobrze się to bez bólu pochłania ;). Pozycja warta przeczytania.

Jak na alternatywę to w tej książce jest jej trochę mało. Autor dał coś na początek, pod koniec wielkie bum:),a na koniec to już jest koniec i niech czytelnik się domyśla co by było gdyby...

Duży plus dla autora to, że genialnie potrafi opisać akcję jaka się w książce toczy.

Książka generalnie trzymająca się rzeczywistości historycznje. Czytając ją, człowiek jest wstanie zauważyć fikcję literacką. Dużym minusem jest to, że Autor popłynął. Akcja zamiast być wartką, ciągnie się jak przysłowiowe flaki z olejem. Ogromne nagromadzenie postaci, można powiedzieć: co strona to nowy bohater. A na domiar złego Autor pod koniec ksiązki zorientował się, że przesadził i postanowił nadrobić stracone wersy w ostatnich rozdziałach.
Pierwszy raz odejmuję gwiazdkę za szatę graficzną książki. Format A5, wybrana czcionka chyba jedna z najmniejszych. Za to zyskujemy głębokie akapity oraz szerokie marginesy, które mogą służyć do robienie własnych notatek.

Mogło być lepiej, to moja pierwsza książka w takich klimatach ale jakoś czym dalej końca tym autor za bardzo się rozwątkowywał. Ale sam pomysł bardzo fajny

• Historia alternatywna
  • 1.Aros
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Ostatnia wojna Himmlera