Wakacje u starożytnych

Okładka książki Wakacje u starożytnych Joanna Baran
Okładka książki Wakacje u starożytnych
Joanna Baran Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2017-05-17
2017-05-17
dla dzieci historia zabawa podróże wakacje

Autorka książki Wakacje u starożytnych, Pani Joanna Baran, zaprasza młodych czytelników w świat niezwykle oryginalnej lekcji.
Nietypowa praca domowa, zadana przez ekscentrycznego nauczyciela, zabiera grupę uczniów w świat starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Nasi bohaterowie na własnej skórze mogą przekonać się, jakie życie wiedli ludzie z najbardziej rozwiniętych kultur świata. Przenosząc się w czasie, nie spodziewają się, jak ciekawa może być lekcja, kiedy sami realnie bierzemy w niej udział.
Zapomniane tradycje, dziwne obrzędy, zaskakujące kulty oraz przyjaźń, dzięki której podróż staje się wielką, wartościową przygodą. To wszystko i wiele więcej znajdziecie w tej oryginalnej pozycji.

Kiedy czytałam tę powieść dla dzieci i młodzieży, od razu skojarzyła mi się z książkami z serii „Strrrraszne historie” Terry Deary.
Pani Joanna stworzyła polską serię książek najpopularniejszych w Anglii. Nie widziałam na naszym rynku literackim nic bardziej zbliżonego do pozycji brytyjskiej.

Publikacja autorki ma wszystko to, czego brakuje w konwencjonalnej nauce historii: poczucie humoru, ciekawe informacje, kontrowersyjne postacie, wspaniałe przygody… A to wszystko opowiedziane językiem młodych czytelników. Książka. Mimo krótkiej objętości wciąga w wielką przygodę, którą można kontynuować w następnych pozycjach pisarki.

Jestem wielką fanką zarówno książek, jak i filmów z serii „Strrraszne historie” i bardzo się cieszę, że odnalazłam polską wersję tych pozycji.

Zapewniam Was, że Wakacje u starożytnych będą wspaniałym dopełnieniem czasami nudnych i monotonnych lekcji oraz sprawią, że całą rodziną będziecie mogli wskoczyć w świat opowiedziany w sposób nie tyle ciekawy, ile niesamowicie ekscentryczny.

Czy zdarzało wam się siedzieć w szkole i przysypiać w najmniej odpowiednich momentach? Zapewne tak. Nie dla każdego z nas lekcje historii, geografii, czy chemii są atrakcyjne i ciekawe. Pewnie, zamiast siedzieć i uczyć się nudnych dat czy krain wolelibyście przenieść się w czasie i przeżyć prawdziwą przygodę podczas nieciekawych lekcji.

Czy wiecie, że Egipcjanie uważali, że makijaż nie tylko chroni przed słońcem, ale także posiada magiczną moc uzdrawiającą?
Czy wiecie, że wielka piramida Giza była najwyższą budowlą na świecie przez 3800 lat, aż do wybudowania wieży Eiffla. Egipcjanie uważali również koty za święte zwierzęta. Podobno przynosiły one szczęście domownikom.

W tak zwanych „greckich ciemnych wiekach” przed okresem achajskim ludzie żyli rozproszeni po całej Grecji, w małych wioskach rolniczych. Grecy mieli dziwne przesądy dotyczące jedzenia. Niektórzy nie jadali fasoli, ponieważ wierzyli, że zawiera ona dusze zmarłych. Grecu uważani są za wynalazców jednego z najmniej lubianych przedmiotów szkolnych, czyli matematyki. Starożytni Grecy byli również bardzo wysportowani. Zapasy uprawiali nago.

Wielcy Rzymianie wierzyli, że nic się nie dzieje przez przypadek, a wszystko ma swój cel. Mieli mnóstwo dziwnych przesądów. Twierdzili, że kiedy ktoś opowiada o wrzodzie, lub znamieniu nie może się dotykać, bo na pewno w miejscu, w którym to zrobi, wyskoczy mu taki wrzód. Rzymianie używali również szczotki na kiju do oczyszczania się po oddaniu kału.

Autorka książki „Wakacje u starożytnych” Pani Joanna Baran zaprasza młodych czytelników w świat niezwykle oryginalnej lekcji.
Nietypowa praca domowa zadana przez ekscentrycznego nauczyciela zabiera grupę uczniów w świat starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Nasi bohaterowie na własnej skórze mogą przekonać się jakie życie wiedli ludzie z najbardziej rozwiniętych kultur świata. Przenosząc się w czasie nie spodziewają się jak ciekawa może być lekcja kiedy sami realnie bierzemy w niej udział.
Zapomniane tradycje, dziwne obrzędy, zaskakujące kulty oraz przyjaźń, dzięki, której podróż staje się wielką wartościową przygodą. To wszystko i wiele więcej znajdziecie w tej oryginalnej pozycji.

Kiedy czytałam, tę powieść dla dzieci i młodzieży od razu skojarzyła mi się z książkami z serii „Strrrraszne historie” Terry Deary.
Pani Joanna stworzyła polską serię, książek najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych. Nie widziałam na naszym rynku literackim nic bardziej zbliżonego do pozycji amerykańskiej. Publikacja Autorki ma wszystko to, czego brakuje w konwencjonalnej nauce historii: poczucie humoru, ciekawe informacje, kontrowersyjne postacie, wspaniałe przygody... A to wszystko opowiedziane językiem młodych czytelników. Książka mimo krótkiej objętości wciąga w wielką przygodę, którą można kontynuować w następnych pozycjach Pisarki. Jestem wielką fanką zarówno książek jak i filmów z serii „Strrraszne historie” i bardzo się cieszę, że odnalazłam polską wersję tych pozycji. Zapewniam Was, że„Wakacje u starożytnych” będą wspaniałym dopełnieniem czasami nudnych i monotonnych lekcji, oraz sprawią, że całą rodziną będziecie mogli wskoczyć w świat opowiedziany w sposób nie tyle ciekawy ile niesamowicie ekscentryczny.

Czy wiecie, że Egipcjanie uważali,...

Ta książka to świetne połączenie rozrywki i edukacji.
Piątka uczniów podczas wakacji pracuje nad specjalnym projektem. Mają opisać miejsca, które odwiedzili w wakacje. Żaden z piątki bohaterów nigdzie nie wyjeżdża, więc dzieciaki zwierają szyki i postanawiają odbyć wspólną podróż... w czasie.
Odwiedzają starożytne imperia: Egipt, Grecję i Rzym.

W odwiedzanych miejscach mają okazję być nie tylko obserwatorami. W każdym z nich trafiają pod skrzydła opiekunów, którzy pokazują im prawdziwe życie, zabierają ich do swoich domów, przedstawiają rodzinom. Dzięki temu dowiadują się znacznie więcej, a ich wiedza o odwiedzanych miejscach rośnie w imponującym tempie.

Ta książka to kompendium wiedzy o starożytności. Świetna lektura zarówno dla tych dzieciaków, które interesują się historią antyczną, jak i tych, które nie mają o niej zielonego pojęcia. Dla pierwszych będzie to książka dopasowana do zainteresowań, a dla drugich porządna dawka wiedzy, a może nawet bodziec do wzbudzenia fascynacji i dalszego pogłębiania wiedzy.

Z pewnością jest to książka, która jest wartościowa. Powiedziałabym, że pouczająca, ale dzieciom to określenie może się źle kojarzyć. Nie dość, że dziecko czyta, dowiaduje się wielu ciekawostek, poznaje realia starożytnych kultur, ludzi, zwyczaje, sztukę i architekturę, to spędza czas przy dobrej i przyjemnej lekturze.
Według mnie "Wakacje u starożytnych" najlepiej sprawdzą się w rękach czytelników w wieku 8-10 lat, ale dzieci, ich możliwości, zainteresowania i wyrobienie czytelnicze są różne, więc czytelnicy w innym wieku również mogą odnaleźć się doskonale podczas lektury tej książki.

"Wakacje u starożytnych" niosą dodatkowo pewien morał. Nie trzeba odbywać realnej podróży, żeby poznać inne miejsca. Wystarczy trochę wyobraźni i poszukiwanie informacji w dostępnych źródłach. Pieniądze, lub ich brak, w takim wypadku również nie stanowią bariery. Sądzę, że to w dzisiejszych czasach bardzo pozytywny i potrzebny przekaz.

Ta książka to świetne połączenie rozrywki i edukacji.
Odwiedzają starożytne imperia: Egipt, Grecję i Rzym.

W odwiedzanych miejscach...

Joanna Baran przygotowała dla młodszych czytelników nie lada atrakcję. Okazuje się, że nie potrzeba wcale wychodzić z domu, żeby przeżyć wręcz przygodę życia, w dodatku zaczerpnąć odrobinę wiedzy i zobaczyć na własne oczy unikatowe skarby kultury starożytnej. A skoro lato w tym roku nas nie rozpieszcza, myślę, że ta książeczka również wynagrodzi dzieciakom nudny, deszczowy czas, w oczekiwaniu na odrobinę słońca.

Chyba każdy z nas przechodził w szkole rok rocznie ten sam temat – opisać, jak spędzał wakacje. Nie inaczej było i z tą grupką przyjaciół:

"Drzwi uchyliły się i weszła Kleopatra, czyli nasza polonistka, wyglądająca jak bliźniacza siostra Elizabeth Taylor. Uśmiechnęła się cieplutko i poprosiła, aby każdy z nas napisał sprawozdanie z wakacji i przyniósł je we wrześniu do szkoły. Zorganizowano konkurs międzyszkolny na wakacyjny reportaż."

Czasem wystarczy odrobina magii i szczypta fantazji, by odrobić zadanie domowe i zyskać wiedzę, jakiej mogą pozazdrościć koledzy z klasy. Właśnie nietypowa, wakacyjna praca domowa sprawiła, że grupka przyjaciół za sprawą tajemniczego przedmiotu, przenosi się w czasy starożytne i ma możliwość poznać historię starożytnego Egiptu namacalnie, bez ubarwień, czy na podstawie suchych, internetowych informacji.

„Wakacje u Starożytnych” razem z grupką przyjaciół, zabiorą Was w niezwykłą, interesującą i ciekawą podróż do świata piramid, starożytnych budowli, pachnących, nieskażonych cywilizacją ogrodów owocowych i oliwnych, do opowieści o typowych dla tamtych czasów obrzędów, pełna zaprzęgów rydwanów, tajemniczych świątyń, mądrych kapłanów. To też opowieść o sile prawdziwej przyjaźni i o tym, jak niemożliwe przybiera realne kształty. Wciągająca od pierwszych stron, pomysłowa, mądra skarbnica wiedzy i inteligentnego rozwiązania pewnego kłopotu. Dla starszych i młodszych, na miłe spędzenie wakacyjnej nudy i oderwania od komputera. Czyta się szybko i z zainteresowaniem.

Polecam wraz ze starszym synem Mikołajem!

Pani Joanna Baran to niesamowicie ciepła osoba. Miałam okazję poznać ją i dać się zauroczyć. Przez wiele lat pracowała z dziećmi, opracowywała metody nauki, poradniki. Jest autorką "Bajki z dna szuflady" Gdy opowiada - ciekawie, z humorem - można jej słuchać bez końca. "Wakacje u starożytnych" to wspaniała, moim zdaniem, propozycja dla dzieci z klas II - IV. W ciekawy sposób przybliża historię starożytną, zachęca do zainteresowania się nią, zaprasza do nauki przez uruchomienie wyobraźni. Garść informacji podana w sposób niezwykle przystępny. Przechadzka po starożytnym Rzymie z koleżanką w Twoim wieku? Czemu nie! Rozmowa z greckim mistrzem dłuta? Czemu nie! Pogawędka z rówieśnikiem pod piramidami? Jasne! Gdy mamy komputer i wyobraźnię wszystko może się zdarzyć. Nauka nie musi być nudna, odrabianie lekcji również. Mnie się nie nudziło czytanie dzieciom tej opowieści, a i dzieci się nie nudziły :) Polecam całym sercem.

• Rekomendacja :)
  • 2017
  • Patronat medialny :)

Dodaj cytat z książki Wakacje u starożytnych