Studium w szkarłacie

Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Algo Cykl: Sherlock Holmes (tom 1) Seria: Klasyka Kryminału [Hachette] kryminał, sensacja, thriller
A Study in Scarlet
kryminał, sensacja, thriller
Ewa Łozińska-Małkiewicz
Klasyka Kryminału [Hachette]
sherlock holmes

Historia jest ciekawa. Jest to klasyka krymianału i coś, co zdecydowanie warto przeczytać. Jednak nie do końca podbała mi się forma. Jest to bardzo krótka książka i nie pasowała mi nagła zmiana narracji i sposób w jaki wyjaśniona została czytelnikowi intryga.

Słuchałam w audiobooku. Super wprowadzenie do przygód najsłynniejszego detektywa wszech czasów. Pierwszą część, przedstawiającą początek znajomości Holmes'a i Watsona oraz sprawę tajemniczego morderstwa, słuchałam z zapartym tchem. Druga, opowiadająca o motywacjach mordercy, była dla mnie trochę nudna. Mimo to, bardzo mi się podobało.

Bardzo szybko wpada się w klimat Londynu i Sherlocka Holmesa :) Książka dla dorosłych i młodzieży, bardzo lekka i szybka :) Najważniejszy słowa z książki, który wprowadzam w życie to te wypowiedziane przez Sherlocka. Mózg jest jak pokój, im mniej do niego wkładamy tym łatwiej znaleźć to co jest nam realnie potrzebne :) Koniec uczenia się wszystkiego z wszystkimi szczegółami...

Taki sobie chwilowy powrót do klasycznej klasyki. Okazuje się, że niewiele z całej tej historii pamiętałem, i mam nawet pewne podejrzenie, że mogłem tego nigdy wcześniej od początku do końca nie przeczytać. W każdym razie, nadrobione i/lub przypomniane. Teraz chyba kolej na przypomnienie sobie wersji szmaragdowej, czyli Cthulhu według Gaimana. Mniej klasyczne, ale...

Lekka i przyjemna. Początek znajomości Holmes'a i Watson'a.

Postać Holmes zawsze inspirowała, a także była jakąś enigmą. Książka przetrwała próbę czasu i dalej się dobrze czyta. Lecz zmienił się poziom literacki i podejście do antagonisty oraz do zbrodni. Czytelnicy chcą być bardziej zaskakiwani. Chcą czuć krew, adrenalinę i dreszcze. A tutaj mamy do czynienia z dżentelmenami jakim jest w każdym calu detektyw, oraz morderca. Nie ma...

Klasyk. Uważam, że od takich pozycji powinno się zaczynać przygodę z kryminałami.

No i na mojej liście nie mogło zabraknąć tego Holmes'a :)

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

PIĘKNE

To moje pierwsze spotkanie z Holmesem w wersji książkowej. Tę część przeczytałam z przyjemnością. Doyle miał świetny pomysł i potrafił go opisać.

Dyskusje

8 516