rozwińzwiń

Ród ludzki

Okładka książki Ród ludzki Stanisław Staszic
Okładka książki Ród ludzki
Stanisław Staszic Wydawnictwo: WGP filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
WGP
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
611
568

Na półkach:

Diabeł Morski podszepnął, by zajrzeć do owego "rodu" i widzę, iż należałoby to tłumaczyć na polski.
"Dzierż skaziła w nim czucie ludzkości i uczyniła człowieka okrutnym i ludozbójem. Dzierż zwierząt podzieliła rodzaj ludzki na pasterzy i na łowców. Dzierż ziemi podzieliła jeszcze pasterzy, a zaczęła skupiać łowców."
"Ty sam jesteś istnością skończoną. Nie zapominaj, żeś stworzenie, iż żyjesz w świecie pomnymi ustawami rządzonym. Więc jesteś koniecznie zawisły."
Brzmi miejscami jakby Kobyszczę do Trurla gadało, choć oczywiście Lem dużo lepiej to wymyślał.
"podczas przegwałcania się ze sobą Pompejów i Cezarów"
rety

Sam ksiądz dobrodziej zamieścił w którymś miejscu słowniczek ("Dla oznaczenia stanu bojarów, szlachty, stanu uprzywilejowanego urodzenia używam - błohorodztwo. Zamiast uszlachcony, szlachcic, ziemianin, obywatel, pospolicie w ówczesnych dziejach używane, ja kładę: błohorodny, błohorodziec, bojar, bojarzyn." i tak dalej) lecz z połączeń owych synonimów wychodziło mu masło maślane ("U Tatarów za konia ukradzionego błohorodnemu bojarowi po srogich mękach bywa na połowę żywcem przerżnięty. A jeżeli złodziejem był bojar ze stanu błohorodnego, płacił tylko siedem razy konia wartość.")

Przykłady z dziejów czerpane poplątane do niemożebności.

"U Medów, Persów, Greków, Rzymian, Germanów, Bretanów w tej epoce za najmilszą i najzabawniejszą dla bogów ofiarę miano mordować okrutnie dla ich czci niewolników"

Pisze tak, jakby wszędzie było jednakowo. Jako przykłady podaje takie okrucieństwa jak igrzyska gladiatorów w Rzymie czy krypteia w Sparcie, pomijając, iż w np. Atenach coś takiego uchodziło za barbarzyństwo.

Z bardziej zrozumiałych urywków:
"U Rzymian był czas, kiedy każdy inny człowiek, który nie był błohorodny Rzymianin, musiał, chcąc mieć prawo żądania sprawiedliwości, poddać się pod obronę jakiegoś samodzierżcy Rzymianina. Ten nazywał się takowego człowieka patronus, a człowiek jego vassal, cliens. Takowy cliens, czyli vassal, winien był swemu tak nazwanemu patronus, a istotnie swemu suzerain, czyli po słowiańsku sudarowi, banowi w każdej potrzebie wyprawy wojennej pomoc."

Miedzy starożytnym klientem i średniowiecznym wasalem widać podobieństwo położenia, lecz używanie celtyckiego słowa "wasal" jakby znane było w łacinie klasycznej w najlepszym razie zbędne.

Dodaję jedną gwiazdkę za potępienie niewolnictwa.

Diabeł Morski podszepnął, by zajrzeć do owego "rodu" i widzę, iż należałoby to tłumaczyć na polski.
"Dzierż skaziła w nim czucie ludzkości i uczyniła człowieka okrutnym i ludozbójem. Dzierż zwierząt podzieliła rodzaj ludzki na pasterzy i na łowców. Dzierż ziemi podzieliła jeszcze pasterzy, a zaczęła skupiać łowców."
"Ty sam jesteś istnością skończoną. Nie zapominaj, żeś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    2
  • Klasyka polska
    1
  • Posiadam
    1
  • Bardzo
    1
  • Polityka i społeczeństwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ród ludzki


Podobne książki

Przeczytaj także