Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach

sport
Agora
2017-09-13
2017-09-13
Górnik Zabrze piłka nożna futbol sport kluby sportowe Górny Śląsk Śląsk historia sportu literatura faktu

Okładka książki GieKSa. Fakty, ludzie, anegdoty Paweł Czado, Ryszard Szuster
GieKSa. Fakty,... Paweł Czado, Ryszar...
Okładka książki Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia Paweł Czado, Beata Widłok-Żurek
Antoni Piechni... Paweł Czado, Beata ...
Okładka książki CzasyPismo nr 2 (20) 2021 Stefan Białek, Paweł Czado, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Józef Krzyk, Jarosław Neja, Paweł Parys, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Wiktor Szołtysek, Bogusław Tracz
CzasyPismo nr ... Stefan Białek, Pawe...

Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach Scott Murray, Jonathan Wilson
Anatomia Liver... Scott Murray, Jonat...
Okładka książki LFC 125 lat: historia alternatywna David Cottrell, William Hughes, John Hynes, Chris McLoughlin
LFC 125 lat: h... David Cottrell, Wil...
Okładka książki Brudna piłka. Z archiwum Football Leaks Rafael Buschmann, Michael Wulzinger
Brudna piłka. ... Rafael Buschmann, M...

Pan Paweł Czado udowodnił, że potrafi pisać zajmująco i ciekawie. Monografie klubowe czasem rażą banalną treścią bądź przesadną ilością danych statystycznych. W przypadku opowieści o Górniku Zabrze większy akcent położono na osoby, które tworzyły historię klubu – piłkarzy, trenerów, działaczy. Nie ulega wątpliwości, że to ludzie tworzą siłę zespołu, co przełożyło się na 14 tytułów mistrzowskich oraz emocje w europejskich pucharach. Czy kiedyś ten klub ponownie zachwyci kibiców i powrócą złote lata? Kto wie, chociaż od ostatniego medalu zdobytego w Ekstraklasie (brązowego) mija już 28 lat… Inna rzecz, że „górnicza” dominacja w latach 80-tych XX wieku sprowadzała się głównie do krajowych boisk, w przeciwieństwie do niesamowitych pod względem osiągnięć lat 60-tych.
Myślę, że głównym walorem tej książki jest umiejętność wydobycia zapomnianych szczegółów z dziejów klubu, nieoczywistych ciekawostek oraz opublikowanie wypowiedzi byłych zawodników. Autor trafił chyba w ostatni moment i zdążył porozmawiać z większością gwiazd Górnika, a tych niestety ubywa. Książka została wydana w 2017 roku, od tego momentu odeszli Jan Wraży (2019),Stefan Florenski (2020),Erwin Wilczek (2021),Jan Gomola (2022) czy Piotr Jegor (2022),a dosłownie dwa dni temu zmarł Andrzej Iwan… Wielu byłych zawodników zmaga się obecnie z problemami zdrowotnymi, a ich losy po zakończeniu kariery najczęściej nie ułożyły się najlepiej i zmuszeni byli do podjęcia ciężkiej pracy fizycznej. To tylko pokazuje jak ulotna bywa sława, a jedyne co pozostaje to ludzka pamięć.
Najciekawsze rozdziały: chyba te poświęcone węgierskim i polskim trenerom prowadzącym Górnika, pucharowym występom w Europie oraz fragment poświęcony tournée drużyny po krajach Ameryki Łacińskiej. Do tego dochodzi bogata baza fotograficzna – wiele opublikowanych zdjęć było mi nieznanych. Książka naprawdę godna polecenia; bardzo mocne 8.0

Bardzo dobra pozycja, okraszona bezcennymi uczestnikami i/lub świadkami wielkich emocji, jakich dostarczył polskim kibicom Górnik Zabrze od lat 50. do 80-tych. Obok informacji czysto piłkarskich czy statystycznych poznajemy wiele zakulisowych historii. Bohaterami są więc nie tylko piłkarze, ale również ich rodziny, trenerzy, działacze, politycy itd.
Autorowi zdarzyły się jednak 2 poważne błędy merytoryczne, stąd moja ocena nie jest wyższa:
Str. 248 - Oliver Kahn nie zdobył na MŚ 2002 mistrzostwa, tylko WICEmistrzostwo świata.
Str. 372 - do przerwy meczu z Bayernem w Monachium nie było 1:0 dla Górnika, tylko 1:1
Poza tym oczywiście gorąco polecam.

Autorowi zdarzyły się...

Generalnie nie tego się spodziewałem po tej lekturze. Książka pod względem językowym naprawdę dobrze, a nawet bardzo dobrze napisana, jednakże w wielu miejscach mija się z faktami historycznymi, stając się po prostu opowiadaniem, a nie opracowaniem historycznym. Szkoda

Na półkach: , , , , , , , ,

Wielokrotnie czytana we fragmentach i cenne źródło przy pracy nad kilkoma tekstami dla Retro Futbol. Teraz wreszcie wchłonięta w całości. Historia największych sukcesów Górnika opowiedziana słowami bohaterów sprzed lat. Czado daje swoim rozmówcom bardzo dużo miejsca, dzięki czemu dowiadujemy się o naprawdę wielu ciekawych historiach z szatni i z boiska.

Osobno potratowane zostały pucharowe osiągnięcia Górnika. Autor nie skupia się jednak na suchym przedstawieniu wyników i przebiegu meczów, ale stara się znaleźć jak najwięcej ciekawych historii, które im towarzyszyły.

Oprócz samej przepełnionej faktami, anegdotami i szerzej nieznanymi wspomnieniami treści największym chyba atutem książki jest bardzo bogata szata graficzna. Praktycznie na każdej stronie znajdziemy archiwalne, często trudno dostępne zdjęcia zawodników i drużyny, a także programy meczowe czy nawet zdjęcie piłki z meczu z Duklą Praga. Zadbano nawet o takie detale jak małe logo Górnika przy numerach stron.

„Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach” to znakomicie przedstawiona historia jednego z najlepszych polskich klubów. Czytając ją można niemal namacalnie poczuć wielkość polskiej klubowej piłki, z którą kilkadziesiąt lat temu liczono się w Europie. Choćbym chciał, to naprawdę trudno o cokolwiek się w niej przyczepić. Każdemu polskiemu klubowi życzę, żeby jego kibice doczekali się takiej publikacji, jak sympatycy Górnika Zabrze.

Paweł Czado pokazał, jak powinna wyglądać klubowa monografia i pozostaje nam mieć nadzieję, że znajdzie godnych naśladowców. Książkę śmiało można polecić każdemu piłkarskiemu kibicowi i to nie tylko z Zabrza, bo przecież historia Górnika to również kawał historii polskiego futbolu.

Więcej w recenzji:

Osobno potratowane...

Kiedy przeczytałem pierwszą stronę tej książki, wrażenie jakie na mnie wywarła, mogę porównać do najlepszych dreszczowców Hitchcocka, które zaczynały się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rosło... Napisać książkę o Górniku Zabrze, to karkołomne dzieło.... Historia najlepszego polskiego klubu jest tak przebogata, że tysiące zapisanych kartek papieru to mało aby streścić jego historię. Paweł Czado wpadł na bardzo interesujący pomysł, wybierając garść, a właściwie olbrzymią porcję faktów z okresu złotych lat klubu. Ale to nie jest tylko opowieść o największych gwiazdach i sukcesach, to również opowieść o wielkich ludzkich dramatach, o piłkarzach, którzy zdobywali laury, ale dzisiaj mało kto już o nich pamięta. A w tle stadiony świata, wielkie kluby, piłkarze, trenerzy i PRL-owska (wcale nie taka szara) rzeczywistość.... Może się wydawać, że to pozycja tylko dla pasjonatów futbolu, a przede wszystkim zabrzańskiego Górnika. Ale kto w tamtych czasach nie był kibicem tego klubu...

Takiej książki brakowało żeby zamknąć klamerką fascynującą historię
Górnika Zabrze. Autor przeprowadza czytelnika przez niezwykłe czasy,
z lekkością prezentując bardziej lub mniej złożone zagadnienia.

Takiej książki brakowało żeby zamknąć klamerką fascynującą historię
Górnika Zabrze. Autor przeprowadza czytelnika przez niezwykłe czasy,
z lekkością prezentując bardziej lub mniej złożone zagadnienia.

Szczerze mówiąc przeczytałem już kilka książek o historii polskich klubów. Nie wszystkie z nich mi się podobały, z reguły autor nieco zanudzał. Mimo wszystko postanowiłem jeszcze raz spróbować. Książka Pawła Czado mnie nie zawiodła.

Jest to opowieść o najlepszych latach w historii Górnika. Ramy chronologiczne to zatem połowa lat 50-tych aż do początku lat 90-tych.

W książce nie znajdziemy opisów pojedynczych meczów, bramek czy akcji. Nie ma zanudzania zbędnymi statystykami, ani tekstów kopiowanych z gazet. Lektura to opowieść o ludziach i niezwykłych historiach związanych z klubem i piłkarzami.

Autor jeździł po Europie i przeprowadził dziesiątki rozmów z dawnymi bohaterami. Długie godziny przesiadywał w archiwach, muzeach i biurach klubowych. Dokopał się do wielu strasznych, wstydliwych, wzruszających, dziwnych a także śmiesznych informacji.

Książka zbudowana jest na wielu wypowiedziach piłkarzy, trenerów, prezesów, rodzin zawodników czy ich bliskich. Dodatkowo wzbogacona jest wieloma ciekawymi starymi zdjęciami.

Niemal przez pół książki opisywane są historie legend takich jak Pohl, Lubański, Szołtysik, Florenski, Kostka, Latocha, Oślizło, Banaś, Szarmach, Iwan czy Urban. Opisywane losy zawodników zawierają wiele anegdot i ciekawostek, które szybko i przyjemnie się czyta.

Druga część lektury dotyczy gry wielkiego Górnika w europejskich pucharach. Przeczytamy o potyczkach z Manchesterem City u United, AS Romą, Glasgow Rangers, Realem, Bayernem czy Juventusem. Poznamy historie związane z wyjazdami na tournee do Ameryki i zderzenie z tamtejszym "innym światem".

Książkę kończą aneksy, w których między innymi znajdziemy statystki i podsumowania z meczów europejskich, z torunee czy o zmianach w składzie Górnika.

Tak jak pisałem, w opowieści znajdziemy wiele ciekawostek.
Kogo jedno piwo kosztowało cztery miesiące zawieszenia? kto po raz pierwszy wykonał w polskiej lidze wślizg? Który bramkarz w trakcie kariery połamał osiem palców? Jak Oślizło odpalał swoją Warszawę w zimę? Kto wytrzymał do końca meczu ze złamaniem otwartym i kością na wierzchu? Zdjęcie którego piłkarza Górnika było na każdej paczce papierosów w Niemczech?
Przeczytajcie sami!

W...

Jedna z lepszych sportowych książek jakie przeczytałem. Paweł Czado zna się na rzeczy a przy tym to dobry dziennikarz. Bardzo fajnie poprowadzona narracja, która nie jest zwykłym zapisem kronikarskim. Książka dostarcza wielu emocji.

Piękna opowieść o przeszłości najlepszego klubu piłkarskiego w Polsce.

Piękna opowieść o przeszłości najlepszego klubu piłkarskiego w Polsce.

• Piłka nożna
  • Sport